بررسی انواع راهبند اتوماتیک پارکینگ


بررسی انواع راهبند اتوماتیک پارکینگ

راهبند اتوماتیک پارکینگ امروزه جای انواع دستی آن را گرفته است و خود را با تکنولوژی های جدید وفق داده است. این راهبندها رفت و آمد وسایل نقلیه را کنترل می کنند و در پارکینگ ها، ساختمان های بزرگ تجاری و مسکونی و ... کاربرد وسیعی دارند. این روزها ساختمان ها و پارکینگ های شیک و به روز سعی می کنند تا تمام بخش های خود را با تکنولوژی های روز طراحی کنند و تا می توانند از کارهای دستی و نیازمند به حضور انسان جلوگیری کنند. در این صورت شاید هزینه های اولیه زیاد شود ولی روی هم رفته هزینه های طولانی مدت بسیار جبران کننده است و صرفه جویی در انرژی و هزینه های ساختمان را در کنار بالا بردن ارزش استفاده از آن به همراه دارد.عملکرد راهبنداتوماتیک پارکینگ

این راهبندها از یک میله و یک ورقه تشکیل شده اند که به صورت افقی میله را در مقابل خودروها قرار می دهد تا از عبور و مرور بی مورد جلوگیری کند. استفاده از این راهبندهای اتوماتیک سبب می شود تا کنترل بهتر شود و حتی می توان به کمک آن هزینه پارکینگ نیز محاسبه شود. راهبند اتوماتیک پارکینگ به کمک یک موتور کار می کند و به نیروی الکتریسیته متصل است.

استفاده از راهبندهای اتوماتیک سبب می شود تا مدیریت همزمان چندین ورودی و خروجی را بتوان انجام داد و حتی نیازی به اپراتور در پارکینگ های هوشمند نباشد. این راهبندها دارای دوربین هستند که پلاک خودرو را در هنگام ورود و خروج چک کرد و با تطبیق آن عبور و مرور را مدیریت می کنند. از این رو سرقت و سو استفاده را در پارکینگ ها به نزدیک صفر می رساند.

برخی از این مدل راهبند اتوماتیک پارکینگ از راه دور کنترل می شوند و برنامه های کاربردی دارند. در بخش هایی که دارایی های ارزشمند وجود دارد کنترل عبور و مرور با این راهبندها راحت تر است.

راهبند اتوماتیک پارکینگ قابلیت ضد برخورد دارد و در صورتی که خودرو در زیر آن باشد حرکت متوقف می شود به همین علت به خودروهایی ورودی و خروجی آسیبی وارد نمی کند. نحوه ی باز و بسته شدن راهبند اتوماتیک پارکینگی دو مدل هیدرولیکی و مکانیکی دارد که مکانیزم آن ها با هم تفاوت دارد. در انواع مکانیکی مکانیزم با باز شدن توسط یک چرخ دنده کار می کند و در نوع هیدرولیکی از دستگاه هایی مانند دستگاه کارت خوان، ریموت کنترل، دوربین و ... برای باز و بسته شدن کمک می گیرد.

انواع راهبند اتوماتیک پارکینگ

دسته بندی های متعددی برای راهبند وجود دارد که به بررسی راهبند اتوماتیک پارکینگ و انواع آن ها می پردازیم. راهبند ها در دو نوع اهرمی و زنجیری وجود دارند.راهبند اتوماتیک پارکینگ اهرمی

این نوع راهبندها با تمام تکنولوژی های مدارهای الکترونیکی سازگارند و با فناوری های روز دنیا تولید شده اند. این دستگاه یک کنترل کننده ی خوب است که داشتن یک راهبند پارکینگ خوب را تضمین می کند.

راهبندهای اتوماتیک اهرمی دارای طول های مختلفی هستند که بسته به محیط مورد استفاده تعیین می شوند. با یک کلید دستی یا یک کنترل باز و بسته می شوند که حتی می توانند به صورت هوشمند هنگام نزدیک شدن خودروها باز شوند.

از مزایای راهبند اتوماتیک پارکینگی اهرمی، داشتن کیفیت بالا و امنیت است که در پارکینگ ها و ساختمان های دارای عبور و مرور کنترل شده می توان از آن ها به خوبی بهره برد.

راهبند اتوماتیک پارکینگ زنجیری

نوع دیگری از راهبندهای اتوماتیک، نوع زنجیری آن است. تقریباً تمامی مزایایی که راهبندهای اهرمی دارند در این مدل راهبند نیز به چشم می خورد. تنها تفاوت در کارایی و راهبندی است که در آن ها به کار رفته است. این راهبند به جای اهرم از یک زنجیر استفاده می کند که با کشیدن و شل کردن زنجیر تمام کارهایی که یک راهبند اهرمی می تواند انجام دهد را پشتیبانی می کند.

مزایای استفاده از راهبند اتوماتیک پارکینگ زنجیری، طول زیادی است که نسبت به نوع اهرمی می تواند داشته باشد. در انواع این راهبندها طول بین 6 تا 16 متر را می توان ایجاد کرد که در قسمت هایی با عرض زیاد ورودی پارکینگ از این مدل راهبند استفاده می شود. در برخی فضاها نیز جایی برای بالا رفتن اهرم وجود ندارد و مجبور به استفاده از راهبند زنجیری هستند.

زنجیر مورد استفاده در این راهبند توسط دو کابین جابه جا می شود.استفاده از راهبند اتوماتیک پارکینگ برای شناسایی خودروهای خاص

در برخی از ساختمان ها ورودی های پارکینگ خودروهای خاصی است که ممکن است مربوط به کارمندان یا مغازه داران و ساکنین ساختمان باشد. از این رو برای این که بتوان بدون کمک اپراتور این کار را انجام داد و درب ورودی پارکینگ را باز و بسته کرد می توان از راهبند اتوماتیک پارکینگ بهره برد. در این موارد یک علامت یا رنگ روی شیشه یا قسمت خاصی از خودرو جاسازی می شود که توسط دوربین تشخیص داده می شود. هنگامی که خودروهایی با این علامت جلوی دوربین قرار می گیرند، راهبند به صورت اتوماتیک باز می شود و بعد از ورود خودرو بسته می شود. این مکانیزم برای ساختمان ها بسیار جالب و مناسب است. البته روش دیگری نیز وجود دارد که کارت هوشمند به تمامی ساکنین داده می شود و با کشیدن کارت در قسمت خاصی می توان راهبند را باز کرده و وارد شد.

قیمت راهبند اتوماتیک

قیمت راهبند اتوماتیک می تواند از عوامل مختلفی متأثر باشد. نوع راهبندی که انتخاب می شود و طول آن، برنامه هایی که بر روی دستگاه کنترل کننده ی آن مورد نیاز است، لوازم جانبی مختلفی که برای استفاده از این راهبند برای ساختمان یا پارکینگ نیاز است که شامل کارت خوان ها، دوربین و ... است. همه ی این عوامل بر قیمت راهبند اتوماتیک پارکینگ تأثیر می گذارد. از این رو برای این که بدانید چقدر باید برای این راهبندها هزینه کنید باید با یک مشاوره و متخصص در این زمینه مشورت کنید. همچنین به کمک این متخصصین نوع مناسب و با کارایی بیشتر را برای محیط مورد استفاده انتخاب می کنید و هزینه های زیاد و اضافی پرداخت نخواهید کرد. علاوه بر این بهترین دستگاه با بهترین کارایی را متناسب با محیط مورد نظر تهیه می کنید.