دوربین IP

تعریف دوربین ANPR

دوربین مدار بسته ANPR (Automatic Number Plate Recognition) تکنولوژی manage کردن پارکنیگ می باشد که توانایی کنترل رفت و آمد اتومبیل ها را از شیوه شناسایی پلاک میسر می کند. این موضوع شامل نظارت تصویری جهت انطباق ماشین های ورودی و خروجی از طریق تکنولوژی کنترل و دریافت data ورودی و خروجی نیز می باشد.

این تکنولوژی که در دوربین های sunell شرکت اشل در نظر گرفته شده است توانایی خواندن و تشخیص پلاک ماشین ها با کیفت اچ دی را از طریق ثبت تصویر و فیلم به صورت live فراهم می کند. از امکاناتی که این دوربن ها در اختیار مسئولین حفاظت قرار می دهند این است که توانایی کنترل ورود و خروج اتومبیل ها را دارند و مورد دقت قرار می دهند. در صورتی که وروود ماشین در سیستم درج شده باشد ولی اتومبیل در حالی که ترک پارکینگ باشد سیستم alarm فعال می گردد.

سیستم ANPR توانایی تشخیص پلاک خودرو تایم دقیق ورود ماشین به محوطه مورد نظر پالک ماشین و مارک و نوع اتومبیل، مدیریت اتومبیل، مقایسه خودکار جهت تعیین فضای مورد نظر ماشین، کنترل نور پس زمینه، فعال سازی سیستم alarm، جستجوی هوشمند، backup گیری هوشمند و ثبت تایم ورود و خروج ماشین می باشد. از محاسن این دوربین ها استفاده از آن ها در کنترل تردد و ترافیک اتوبانی – پارکینگ مجتمع های مسکونی و تجاری تفریحی، پارکینگ های عمومی، سیستم حفاظتی – امنیتی، سازمان های دولتی، مراکز خرید، فرودگاه ها و ... می باشد.

مشخصات فنی سیستم:

دارای رزولوشن 1980*1080

فاصله تشخیص 5 الی 15 متر

قابلییت focous از طریق لنز موتورایز

دارای لنز تا ۲۹ mm برای حفاظت جادهای

پشتیبانی سیستم هشدار

تحت استاندارد IP67

پشتیبانی خروجی رله برای کنترل موانع


هیت مپ چیست؟

قابلیت Heat Map بازنمایی دوبله ی از تراکم اشیاء می باشد و براساس میزان رنگ و میزان حجم، تراکم را با تصویری کشیده که در سری دوربین های هوشمند موجود است. نوع عملکرد این سیستم به شیوه ای است که طبق محدوده رنگ تعریف شده که شامل صورتی، ابی، سبز و قرمز می باشد. مقدار تراکم افراد حاضر را در بخش های مورد نظر و تحت کنترل دوربین نشان می دهد. ماکزیمم تراکم در بخش قرمز و مینیمم آن در بخش آبی رنگ تعریف شده است. ضمنا به غیر از نمودار طبق رنگ ها نموداری تعدادی آمار حجم تراکم را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.

آماری که این توانایی به دست می دهد به صورت نموداری روزانه، هفتگی و ماهانه قابل مطالعه می باشد و در دسترس است. به این صورت که در نمودار روزانه، میزان کلونی جمعیت در هر ساعت، در نمودار هفتگی و ماهانه به میزان کلونی در هر روز به صورت تعدادی قابل دید و مطالعه می باشد.


از توانایی که این قابلیت به همراه دارد این است که شرایط را برای کاربر مهیا می کند که بعنوان مثال مسئول یک مغازه عظیم بتواند متوجه شود که خریدار بیشتر کدام بخش فروشگاه برایش جذاب تر است. کلونی جمعیت در کدام بخش مغازه متراکم تر است؟ در چه ساعاتی بییشترین تراکم مشتری را در فروشگاه داریم؟ کدام محصول طرفدار بیشتری دارد؟ جذابیت کدام محصول کمتر بوده است؟ آیا نحوه چیدمان دکور و سایر امکانات مغازه متناسب با نیازمندی می باشد یا خیر؟ کدام بخش جهت نصب بیلبردهای تبلیغاتی در فروشگاه مناسب است؟ در روز چه تعداد از مراجعات منجربه خرید شده و چه تعداد فقط بازدید از فروشگاه بوده؟ و سوالاتی به این شکل...

وقتی مصرف کننده بتواند با استفاده از این امکانات بررسی دقیق در نحوه فروشش داشته باشد حتما به افزایش فروش و رونق کارش مواجه خواهد شد.

توانایی هیت مپ می تواند در بخش های مختلف به کار آید. مثلا در رابطه با کنترل راه ها جهت محاسبه ساعت ترافیک انسانی و خودرو، در شهرداری و رسانه جهت تعیین محل مناسب تبلیغات، در کتابخانه ها و فروشگاه های بزرگ و بانک ها...


عملکرد سیستمهای هوشمند دوربینهای IP در حفاظت پیرامونی

با اضافه شدن سیستم های هوشمند به توانایی های دوربین مدار بسته کیفیت کنترل نظارتی بیسار پیشرفته تر و آسان تر شده است، قابلیت های هوشمندی که در حال حاضر در محصولات نظارتی مورد استفاده بوده اند، با استفاده از سیستم های مدرن در جهت پیشرفت پروسه نظارتی به کار گرفته شده اند.

از بارزترین ویژگی های این سیستم می توان به تشخیص چهره (Face Detection) عبور از خط (Line Crossing)، تشخیص نفوذ (Intrusion Detection)، نقشه حرارتی (Heat Map) ، تشخیص استثناء صوتی (Audio Exception Detection) ، قابلیت ضد مه (Defog) ، سنسور تشخیص حرکت (PIR) ، تشخیص تغییرات ناگهانی صحنه (Sudden Scene Change Detection) ، ترسیم و انتخاب ناحیه مورد نظر (ROI) اشاره کرد که در ادامه به شرح تعدادی از آن ها و چگونگی عملکردشان خواهیم پرداخت.

فعالیت سیستم هوشمند تحت تکنولوژی مدل سازی پس زمینه یا همان Background Modeling Technology انجام میشود.

این سیتم نمونه ای ساکن و ایستا از تصویر پس زمینه ارائه میکند . وقتی زمینه ثابت باشد، حرکت اشیاء در آن قابل

محاسبه خواهد بود. با این سیستم میتوان حدودی از تصویر زمینه به عنوان هدف قرار داد به این صورت که اگر شیء

وارد آن حریم گردد، آلارم ها فعال گردند، طبق برنامه ای که این سیستم از آن استفاده میکند ورود و خروج، ظاهر و

محو شدن اجسام قابل کنترل می باشد، از جمله توانایی هایی که این سیستم عرضه میکند تششخیص عابر از خط،

تشخیص وارد شدن به حریم مورد نظر، تشخیص خروج از حریم مورد نظر و تشخیص نفوذ را نام برد.

در مدل سازی پس زمینه همچنین میتوان مسیر حرکت جسم، رنگ، شکل، نوع و اندازه آن را هم مشاهده کرد. این سیستم یکی از پرطرفدارترین سیستم ها در تجزیه و آنالیز هوشمند (Intelligent Video Analysis) است.

همانطور که قبلا گفته شد، یکی از توانایی های تحت پشتیبانی این سیستم تشخیص عبور از خط است. تحت این توانایی مصرف کننده میتواند خطی فرضی در تصویر ایجاد کند. به صورت پیش فرض، هر زمان نیمی از شیء از این محدوده عبور کند، آلارم ها فعال میشوند. هرچه میزان حساسیت بیشتر باشد با گذر درصد کمتری از خط آلارمها فعال میشوند . نتیجتا برای اینکه آلارم ها با گذر شیء کوچک فعال شوند باید حساسیت بالا باشد. استفاده از دوربینهایی که مجهز به تشخیص عبور از خط هستند جهت نصب در فضای OUT Door و بیرون از پروژه ها کاربرد دارد .

جهت گیری خطی که مصرف کننده آن را مشخص میکند باید مناسب باشد، به نحوی که تکنولوژی بتواند عبور را تشخیص دهد.

فاصله دوربین از سوژه در حال حرکت می بایست به اندازه ای باشد که موضوع مورد نظر در تصویر خیلی بزرگ رویت نشود، پس ارتفاع دوربین در حین نصب نقش مهمی دارد. ضمنا زاویه دوربین باید طوری باشد که تصویر از بالا گرفته شود یعنی در راستای خط فرضی یا در موازات آن نباشد.

حالت های عبوری که با این توانایی قابل تشخیص می باشد و باعث فعال شدن آلارم ها میشوند :

•حرکت از نقطه A ب هنقطه B

•حرکت از نقطه B ب هنقطه A

•حرکت بین نقاط A و B


دوربین مدار بسته تحت شبکه


دوربین مدار بسته دیجیتال گونه ای از دوربین های مدار بسته است که از سیستم تحت شبکه و الگوریتم های شبکه برای تبادل دیتا استفاده می کنند. در این مقاله با این دوربین ها آشنا خواهیم شد. دوربین دیجیتال را با اسم های دیگر مانند دوربین IP یا دوربین تحت شبکه می شناسند.

تاریخچه دوربین IP

دوربین های دیجیتال در مقابل دوربین های آنالوگ در صنعت مدار بسته دوربین های جدید محسوب می شوند. در طول سالهای 90 میلادی آهسته آهسته بخش های متنوع سیستم های مدار بسته آنالوگ مانند تجهیزات ضبط و پخش به دستگاه های دیجیتال تبدل می شدند. این تجهیزات با توجه به توانایی های بسیار بالایشان سیستم های آنالوگ را به تدریج با سیستم های نیمه آنالوگ تبدیل کردند.

در سال 1996 شرکت سوئدی AXIS برای نخسین بار دوربین مدار بسته ای تولید کرد که تبادیل دیتا آن به جای تجهیزات آنالوگ بر مبنای پروتکل های دیجیتال (که آهسته در حال گسترش بودند) صورت می گرفت. از انجایی که این الگوریتم ها محدودیت های تصویری سیستم های آنالوگ را کاهش داد این سیستم با استقبال زیادی رو به رو شد. تنها دلیل جایگزین نشدن کامل سیستم مدار بسته آنالوگ به سیستم دیجیتال بالاتر بودن قیمت آن بود.

علت نامگذاری این دوربین ها به نام دیجیتال چه بود؟

دوربین های مدار بسته از شیوه های متنوعی برای تبادیل دیتای خود استفاده می کنند. دوربین های دیجیتال این کار را از شیوه پروتکل های دیجیتال انجام می دهند یعنی مانند یک رایانه وارد شبکه شده و دیتای ویدئو را ارسال می کنند ـ توجه داشته باشید که حتما همه دوربین های مدار بسته تحت شبکه به حساب نمی آیند ـ برای نمونه دوربین های AHD نیز تصاویر را به صورت شبکه ارسال می کنند اما این کار تحت برنامه های دیجیتال صورت نمی گیرد.

دوربین های دیجیتال چه برتری هایی نسبت به دوربین های آنالوگ دارند؟

ـ دوربین های دیجیتال از نظر تئوری هیچ محدودیتی در کیفیت ندارند.

ـ دوربین های دیجیتال امکان استفاده از بسترهای شبکه برای انتقال تصاویر دوربین ها فراهم می کنند.

ـ با توجه به امکان استفاده از سوئیچ ها نیازی به کشیدن کابل برای تک تک دوربین های وجود ندارد و می توان تصاویر چند دوربین را از طریق یک کابل ارسال کرد.

ـ اضافه کردندوربین و ایجاد تغییرات در سیستم دیجیتال به راحتی میسر می گردد (در مقایسه با سیستم آنالوگ)

ـ امکان تغذیه POE دوربین ها در سیستم های تحت شبکه وجود دارد (نیازی به کابل کشی برق نخواهد بود)

ـ دوربین های دیجیتال امکان استفاده از سیستم های پردازش تصویر را فراهم می کنند.


AGC در دوربین مدار بسته:


AGC یا Auto Gain Control به معنای کنترل خودکار دریافت یک مکانیزم کنترل کننده نور در دوربین می باشد. این سیستم امروزه به صورت مکانیزمی در همه دوربین ها مورد استفاده و طراحی قرار گرفته است.

این سیستم چگونه عمل می کند:

زمانیکه نور در محل نصب دوربین کم باشد دیافراگم دوربین بازتر می شود این اتفاق امکان دریافت نور را برای چیپ تصویر دوربین فراهم می کند ضمنا این موضوع تا حدی نور کم را تقویت می کند.

مکانیزم AGC در واقع یک تکنولوژی الکترونیکی برای تنظیم نور می باشد هر زمان که نور محیط کاهش پیدا کند این سیستم از طریق تقویت الکترونیکی سیگنال تصویر، تصاویر را درخشان تر نشان می دهد.

البته این افزایش توان الکترونیکی دارای معایبی نیز می باشد و آن بوجود آمدن نویز الکترونیکی (دانه های ریز و رنگی) در تصویر است – این دو موضوع باهم نسبت مستقیم دارد. هرچه میزان تقویت تصاویر بیشتر باشد به همان میزان نویز هم بیشتر خواهد شد.

چگونه نویز الکتریکی ناشی از تقویت را کم کنیم؟

تکنولوژی تقویت تصویر تا حد زیادی پیشرفت کرده اما با این حال بهترین راه کاهش نویز استفاده از چیپ تصویر بهتر و حساس تر به نور است .

آیا داشتن تکنولوژی AGC بر روی قیمت دوربین تاثیرگذار است ؟

امروزه هیچ تاثیری ندارد، در گذشته ولی این سیستم خیلی مهم بود، و در قیمت دوربین موثر بود.


فشرده سازی H.265


روش فشرده سازی HEVC مخفف (High Efficiency Video Coding) که بیشتر با نام فشرده سازی H265 شناخته می شود و یک راه حل مدرن کمپرس سازی تصاویر می باشد.

اطلاعات مختصر در مورد سیستم H265

کمپرس سازی H265 با هدف کاهش دو برابری حجم تصاویر ویدئویی در مقایسه با سیستم قدیمی H264 ایجاد شده است با وجود اینکه حجم تصاویر کمپرس شده وابسته به حجم حرکت و نوع تصاویر می باشد اما کمپرس کردن سیستم H265 عموما می تواند تصاویر را تا چند برابر فشرده کند، پس اشاره به دو نکته مهم است 1ـ روش H265 می تواند نسبت به H264 تصاویر را تا دو برابر فشرده کند 2ـ در صورتیکه فایل های خروجی به اندازه ثابت با هر دو شیوه کمپرس شوند کیفیت تصویر در ویدئو فشرده شده با H265 بهتر خواهد بود.