سقف متحرک


سقف متحرک یک سازه فلزی است که به همراه تجهیزات جانبی بر روی سقف نصب می شود. انواع سقف متحرک در مدل های متنوع در بازار وجود دارند و هر کدام برای نصب در یک فضای معینی مناسب هستند. این سازه مهندسی را می توان یکی از انواع تزئینات برای نمای داخلی و خارجی ساختمان ها قلمداد نمود. در تمام مواد کاربردی این سقف ها، نوع متریال که برای آن ها انتخاب شده است، جلوه خاصی به فضای کاری می بخشد.

ساختار اصلی انواع سقف متحرک شامل اسکلت اصلی سازه است که اکثراً از فولاد ضد زنگ مقاوم یا آلومینیوم ساخته شده و یک پروفیل خاص از جنس های مختلف می باشد. پروفیل هایی که در هر یک از انواع سقف های متحرک استفاده شده اند برای یک کاربرد منحصر به فرد طراحی شده اند. پروفیل های سقف متحرک به شیوه های گوناگون عمل می کنند. مهم ترین ویژگی طراحی پروفیل ها، منظم بودن ساختار اصلی آن ها است، چرا که در واقع اساس عملکرد این نوع سقف ها به صورت جمع شدن درطرفین سقف می باشد.

ساختار منظم سقف متحرک به شکل مربع یا مستطیل با ابعاد مختلف، عملکرد آن را آسان تر می کند و جمع شدن یا باز شدن سقف با سهولت بیشتری اجرا می شود. جنس پروفیل ها و اسکلت این سقف ها بر اساس پروژه مورد نظر تعیین می گردد. شرایط محیطی که سقف متحرک باید در آن نصب شود اهمیت زیادی دارد، همچنین نصب این سقف ها در داخل ساختمان یا یک فضای باز وسیع، متفاوت خواهد بود.


مشخصات فنی انواع سقف متحرک چیست؟

شاید بارها و بارها در مکان های مختلف با انواع سقف متحرک رو به رو شده باشید؛ سقف های مراکز تفریحی، ورزشگاه ها، مساجد، مراکز خرید، استخر یا ویلاها و ...، همه و همه از این سازه ها در سقف آن ها استفاده شده است. شکل ظاهری بسیاری از این سقف های متحرک به شکل پرده باز و بسته می شود؛ در واقع حالت پلیسه ای به خود می گیرد؛ در مدل دیگری از سقف متحرک، کل سازه سقف مانند یک درب ریلی بزرگ به حالت کشویی و از طریق دو ریل بزرگ باز و بسته می شود.

در هر یک از مدل های فوق، سقف متحرک از تعداد معینی قطعه تشکیل می شود که با اتصال آن ها به یکدیگر، کل سقف ساخته شده و به شیوه های متفاوت عمل می کنند. این قطعات ابعاد متنوعی دارند و با توجه به نوع کاربرد و وسعت سقف ساخته می شوند. در مواردی که سقف متحرک به صورت ریلی باز و بسته می شود، امکان نصب یک جهته و دو جهته برای این سازه ها وجود دارد.

پیشنهاد می شود اسکلت اصلی سقف متحرک که با محیط بیرونی در تماس است، با عملیات رنگ آمیزی از تغییرات احتمالی آن ها نظیر زنگ زدگی، سیاه شدن، تغییر رنگ یا هر عامل مخرب دیگری محافظت شوند. یکی از مزیت های برخی از انواع سقف متحرک، امکان کنترل از راه دور آن ها است. به وسیله یک ریموت کنترل به راحتی می توانید آن ها را باز و بسته کنید.


انواع سقف متحرک در چه مکان هایی کاربرد دارند؟

اینکه سقف متحرک به صورت مکانیکی باز و بسته می شود یا از طریق ریموت، کنترل می گردد به نوع کاربری آن و سفارش مشتری بستگی دارد. قطعاً هر چه وسعت مورد نیاز برای نصب این سازه ها بیشتر باشد، قیمت نهایی آن نیز بالاتر خواهد بود. پیشنهاد می کنیم برای انتخاب یک مدل مناسب از سقف متحرک، از مراکز معتبر فروش این تجهیزات راهنمایی بخواهید.

پروفیل های نصب شده برای انواع سقف متحرک، دوام بسیار بالایی دارند و معمولاً از جنس پلیمر، فلز، کامپوزیت یا شیشه هستند. بنا بر سلیقه خود می توانید سفارش تزئینات داخلی را برای سقف ثبت کنید. این سقف ها برای مکان های مختلفی نظیر استخرهای روباز، ساختمان های مسکونی بلند، برج های تجاری، تراس و بالکن ساختمان ها، فضای پارکینگ، باشگاه های ورزشی، رستوران ها و کافه های روباز و ... قابل نصب هستند.

تعداد ریل ها، پایه های فلزی، تعداد پروفیل، تعداد چرخ ریل، جنس پروفایل، مساحت سقف، برند تولید کننده و نوع کاربری، عوامل مهمی هستند که در قیمت نهایی پروژه نصب سقف متحرک تأثیر دارند. بهترین راه برای سفارش و نصب این نوع سازه ها، مراجعه به شرکت های مهندسی فعال و معتبر در این زمینه است. بی شک نصب سقف متحرک در مکان های مختلف نیاز به بررسی های مهندسی دارد.