مشخصات دستگاه DVR 16 کاناله


مشخصات دستگاه DVR 16 کاناله

دستگاه DVR یا همان دستگاه ضبط دیجیتال دستگاهی است می تواند تصاویری را که از دوربین های مدار بسته آنالوگ ارسال شده است را به تصاویر دیجیتال تبدیل کند و آن ها را روی هارد دیسک یا هر حافظه ی دیگری ذخیره کند. این دستگاه ها به عنوان یک دستگاه جانبی در کنار دوربین های مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرند. دستگاه DVR قابلیت نصب چندین دوربین را به طور همزمان می توانند داشته باشند که دستگاه DVR 16 کاناله می تواند 16 دوربین را پشتیبانی کند. این دستگاه ها مدل های مختلفی دارند که رزولوشن تصاویر ضبط شده آن ها بسته به نوع دوربین می تواند متفاوت باشد و برخی از آن ها کیفیت بسیار بالایی دارند. البته امروزه دستگاه های دی وی آر HD نیز در بازار وجود دارد که با رزولوشن بالا توانایی ضبط و نمایش تصاویر را دارند که برای سیستم های جدید و به روز تر مورد استفاده قرار می گیرند.بررسی دستگاه DVR 16 کاناله

دستگاه DVR 16 کاناله دارای ویژگی هایی است که سبب شده تا آن ها را بتوان به دستگاه های متعدد دوربین مدار بسته اتصال داد و بتواند تصاویر تمامی این دستگاه ها را به صورت مرتب و با کیفیت بالا نصب کند. از مهمترین خصوصیاتی که دستگاه دی وی ار می تواند داشته باشد، رزولوشن ضبط آن ها است. این ویژگی نشان دهنده ی اندازه و کیفیت تصویری است که یک دستگاه می تواند داشته باشد. از این رو جزئیات تصویر را مشخص می کند. هنگامی که دستگاه دارای رزولوشن بالاتری باشد جزئیات بیشتری را می توان از آن مشخص کرد. از این رو در کنار دوربین های مدار بسته با کیفیت بالا و رزولوشن بالا باید دستگاه DVR 16 کاناله با رزولوشن بالا نیز مورد استفاده قرار گیرد.

دستگاه DVR در انواع 16 کاناله را می توان برای مکان هایی که امکان افزایش تعداد دوربین ها وجود دارد مورد استفاده قرار داد. همچنین فضای داخلی و حافظه ی این دستگاه ها معمولاً به مراتب از انواع با کانال کمتر، حدود چندین ترابایت بیشتر است. البته فضای حافظه در هر مدل و برند متفاوت است ولی به هر حال باید آنقدر حافظه داشته باشید که تصاویر ارسالی از 16 دوربین را در خود جای دهد.

کاربرد و وظایف دستگاه DVR 16 کاناله

اگر به بررسی دستگاه DVR بپردازیم، می بینیم که وظیفه ی آن فقط یک ذخیره ی ساده تصاویر و فیلم های ارسالی از دوربین ها نیست بلکه یک سری وظایف دیگر نیز می تواند داشته باشد که به نوبه ی خود اهمیت ویژه ای دارند. حال به بررسی کاربرد و وظایف دستگاه DVR 16 کاناله می پردازیم تا اهمیت آن بیشتر مشخص شود.

- ضبط تصاویر ارسالی از 1 تا 16 دوربین: معمولاً تصاویری که توسط دوربین ثبت می شوند در صورت نیاز باید بازبینی شوند و اگر دستگاه DVR نبود امکان بازبینی آن ها وجود نداشت. از این رو این دستگاه ها با ضبط این تصاویر در حافظه ی خود آن ها را برای همیشه نگه می دارند تا بتوان در هر زمانی از آن ها بازرسی های مورد نیاز را به عمل آورد.

- امکان مشاهده ی تصاویر به صورت یکپارچه و بر روی یک دستگاه: اگر دستگاه DVR را به یک نمایشگر متصل کنید، می توانید تصاویر ارسالی از تمامی دوربین های مدار بسته را بر روی همان یک صفحه نمایشگر مشاهده کنید. حتماً شما هم در مراکز مختلف نمایشگری با چندین تصویر مشاهده کرده اید. این قابلیت سبب می شود تا کاربر به طور همزمان تمامی نقاط مورد کنترل خود را زیر نظر داشته باشد و بتواند در صورت بروز مشکل هر منطقه ای را رصد کند.

- ضبط و تنظیم تصویر ارسالی از دوربین مدار بسته: دستگاه DVR این امکان را به کاربر می دهد که تصاویر را به صورت دلخواه تنظیم کند. کاربر می توان رنگ، نور و دیگر ویژگی های تصاویر را تعیین کند و نوع و زمان بندی ضبط را نیز کنترل کند.

- کنترل دوربین های چرخان یا زوم: بر روی دستگاه DVR 16 کاناله یک سری پورت مخصوص وجود دارد که می توان به کمک آن ها دوربین های زوم را کنترل کرد.

- امکان انتقال تصویر یا اتصال به شبکه: پورت های LAN موجود در این نوع دستگاه ها می تواند تصاویر دوربین را به محیط هایی مانند شبکه های کامپیوتری وارد کند یا آن ها را از طریق اینترنت بر روی لپ تاپ یا گوشی هوشمند خود مشاهده کنید.با توجه به این توضیحات می بینید که استفاده از دوربین های مدار بسته بدون دستگاه DVR معنایی ندارد. از این رو در مکان هایی که از تعداد زیادی دوربین مدار بسته استفاده شده است بهترین نوع می تواند دستگاه DVR 16 کاناله باشد که بیشترین قابلیت نصب دوربین را در اختیار دارند. همچنین مدل های جدید این دستگاه دارای حافظه ی داخلی بسیار زیادی هستند که تصاویر ارسالی با رزولوشن بالا را هم می توانند تا مدت زیادی بر روی خود ضبط و نگهداری کنند. البته این حافظه ها در صورت پر شدن می توانند بر روی حافظه های خارجی دیگر انتقال داده شوند و پس از پاک شدن حافظه دوباره به کار گرفته شوند. دستگاه DVR 16 کاناله در بیشتر اماکن عمومی که از دوربین مدار بسته آنالوگ استفاده می شود مورد استفاده قرار می گیرند. به همین علت خرید دستگاه DVR 16 کاناله با برندهای مختلفی که در بازار موجودند و در کیفیت های مختلف به وفور صورت می گیرد.

نصب دستگاه DVR 16 کاناله

نصب این دستگاه ها چندان کار سختی نیست و هنگام نصب دوربین های مدار بسته معمولاً به وسیله ی کابل های که همراه این دستگاه وجود دارند به سیستم دوربین ها متصل می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. البته در صورت نیاز می توان دستگاه دی وی آر جدید خریداری و به سیستم کنترل امنیت محیط اضافه کرد.

نصب دستگاه DVR به کمک پورت های خروجی و ورودی صدا و تصویر صورت می گیرد و بسته به برند دستگاه می تواند تفاوت هایی اندک با هم داشته باشد. البته نصب آن همزمان با دوربین های مدار بسته توسط متخصص انجام می شود و نحوه کار با آن نیز به کاربر آموزش داده می شود.