آشنایی با راهبند اتوماتیک پارکینگ

آشنایی با راهبند اتوماتیک پارکینگ

مقالات

راهبند اتوماتیک پارکینگ نوعی تجهیزات راهداری است که در پروژه های عمرانی در حمل ورود و خروج وسایل نقلیه و همچنین در ورودی پارکینگ ها نصب می شود.

راهبند اتوماتیک پارکینگ نوعی تجهیزات راهداری است که در پروژه های عمرانی در حمل ورود و خروج وسایل نقلیه و همچنین در ورودی پارکینگ ها نصب می شود. به واسطه این راهبندهای اتوماتیک، عبور و مرور وسایل نقلیه به سادگی قابل کنترل است. راهبندهای اتوماتیک پارکینگ از نظر ساختاری بسیار ساده هستند اما از لحاظ کاربردی اهمیت زیادی برای معابر دارند. مجتمع های مسکونی بزرگ و پارکینگ ساختمان های تجاری و پزشکی به نصب راهبند اتوماتیک پارکینگ نیاز دارند. به این ترتیب از ورود افراد متفرقه به داخل ساختمان جلوگیری می گردد.راهبند اتوماتیک پارکینگ برای آن دسته از ساختمان های مسکونی که فضای محدودتری از لحاظ پارکینگ خودروها دارند و به صورت اشتراکی از برخی خدمات استفاده می کنند، مناسب است؛ با نصب این راهبندها در محل ورود پارکینگ، سایر افرادی که در مجتمع ساکن نیستند قادر نخواهند بود خودروی خود را در محل مخصوص پارکینگ واحدهای مسکونی پارک کنند. انواع راهبند اتوماتیک پارکینگ مطابق با استانداردهای صنعتی تولید می شوند و حداکثر ایمنی و کیفیت را برای کاربران فراهم می سازند.

راهبند اتوماتیک پارکینگ

یک راهبند اتوماتیک پارکینگ عبارت است از یک وسیله اهرم مانند هوشمند برقی که توسط ریموت های کنترل، باز و بسته می شود؛ این اهرم که نقش مسدود یا باز کردن راه عبور و مرور خودروها و وسایل نقلیه را بر عهده دارد به صورت کاملاً برقی و از طریق عملکرد موتور الکتریکی عمل می کند. راهبند اتوماتیک پارکینگ در انواع متفاوت تولید شده اند و هر یک از مدل های آن برای نوع ویژه ای از کاربری مناسب هستند.

مهم ترین موارد کاربردی که برای انواع راهبند اتوماتیک پارکینگ بیان شده است شامل نصب این تجهیزات در محل ورودی پارکینگ ها است. پارکینگ های خودرو در محوطه های صنعتی وسیع، کارخانه ها، مجتمع های مسکونی، قرارگاه های نظامی، مکان های حفاظت شده، سازمان ها و ...، مهم ترین موارد کاربردی این راهبندها هستند. البته از انواع راهبند اتوماتیک برای نصب در ورودی ساختمان های اداری با وسعت کوچکتر نیز استفاده می شود.

آنچه در مورد انتخاب و نصب انواع راهبند اتوماتیک پارکینگ برای مکان های مختلف اهمیت دارد، متناسب بودن ابعاد راهبند با فضای ورودی پارکینگ است. خوشبختانه انواع راهبند اتوماتیک که در بازار موجود هستند استاندارد بوده و می توان یک نوع از آن را انتخاب کرد که با محوطه مورد نظر سازگاری داشته باشد.

گاهی در برخی موارد ممکن است این مسأله وجود داشته باشد که اندازه طول ورودی یک پارکینگ بسیار بزرگ تر از طول راهبند اتوماتیک پارکینگ است. در این موارد اگر این تفاوت اندازه، بیشتر از 2 برابر طول راهبند باشد باید از دو بازوی متحرک اتوماتیک برای ورودی پارکینگ استفاده شود. به این صورت دو بازوی راهبند اتوماتیک در محل ورودی نصب می شود که به صورت همزمان باز و بسته می شوند. البته برای روشن شدن بهتر این موضوع، انواع این تجهیزات را در ادامه مطلب بررسی خواهیم کرد.تعریف راهبند اتوماتیک پارکینگ، انواع راهبند و موارد کاربرد آنها

انواع راهبند اتوماتیک پارکینگ به منزله یک سد عبوری برای ورودی پارکینگ ها تلقی می شوند. این راهبندها در برابر تغییرات شرایط جوی مقاومت بالایی دارند. یکی از مدل های راهبند اتوماتیک پارکینگ شامل یک بازوی بلند فلزی است که به صورت اهرم، باز و بسته می شود. این نوع راهبند با نام راهبند اهرمی شناخته می شود. در مواردی که طول ورودی درب پارکینگ، محدودتر باشد، نصب یک اهرم کافی است اما اگر طول ورودی بسیار زیاد باشد، مانند آنچه در قسمت قبلی بیان شد، باید از دو اهرم اتوماتیک استفاده شود.راهبند اتوماتیک پارکینگ مدل اهرمی، با سرعت متناسب باز و بسته می شود. این سرعت به خوبی قابل تنظیم و کنترل است بنابراین می توان مطمئن بود که هیچ آسیبی به خودروها وارد نمی کند.

یک نکته بسیار مهم در مورد راهبند اتوماتیک پارکینگ اهرمی وجود دارد؛ طول بازوی این اهرم ها ثابت است، بنابراین هنگام باز شدن آن، تمام بازو به سمت بالا حرکت می کند؛ بدیهی است که برای حرکت آزادانه این اهرم به سمت بالا به ارتفاعی بیشتر از طول اهرم نیاز است. این مسأله یک چالش برای نصب راهبند اتوماتیک پارکینگ اهرمی در فضاهایی است که با محدودیت ارتفاع رو به رو هستند. این نوع اهرم ها برای نصب در ورودی پارکینگ های مسقف کم ارتفاع مناسب نیستند. از این اهرم ها باید در فضاهای آزاد استفاده شود.یکی از انواع راهبند اتوماتیک پارکینگ که مشکلات نوع قبلی را از نظر تحرک، حل کرده است، راهبند اتوماتیک پارکینگ با بازوی تاشو می باشد. این نوع راهبند به صورت یک اهرم در محل ورودی نصب می شود؛ اهرم در این حالت قابلیت تا شدن از نیمه را دارد؛ هنگامی که راهبند باز می شود، اهرم از وسط، خم شده و راه ورودی باز می گردد. در این حالت، بازوی راهبند اتوماتیک پارکینگ به سقف محل برخورد نمی کند. استفاده از این نوع راهبندها بهترین راهکار برای کنترل تردد وسایل نقلیه در پارکینگ های مسقف است.راهبند اتوماتیک پارکینگ با بازوهای تاشو، بهترین راه حل برای پارکینگ های مسقف

یکی دیگر از انواع راهبند اتوماتیک پارکینگ ، مدل هایی هستند که به صورت یک مانع در برابر حرکت خودرو عمل می کنند. این مدل راهبندها معمولاً در دو نوع وجود دارند. یک مدل به صورت ستونی نصب می شود و مدل دیگر مخصوص محل پارک اختصاصی خودرو است.راهبند اتوماتیک پارکینگ که به صورت ستونی است در زمین نصب می شود؛ هنگام باز شدن راهبند، ستون ها از زمین خارج می شوند و در مقابل مسیر حرکت خودروها قرار می گیرند؛ این ستون ها بسیار مقاوم هستند و اگر خودرو با آنها برخورد کند به شدت آسیب می بیند. ستون های راهبند بر اساس سیستم های هیدرولیکی عمل می کنند.

مدلی از راهبند اتوماتیک پارکینگ که مخصوص پارکینگ های اختصاصی خودرو طراحی شده اند بسیار جالب هستند. این راهبندها نیز مانند راهبندهای ستونی در زمین نصب می شوند اما از نظر عملکردی، تفاوت زیادی با نوع قبلی دارند.

انواع راهبند اتوماتیک پارکینگ، مدل ستونی و به شکل یک مانع
مقالات
مقالات مرتبط
 ادارات و سازمانهای دولتی

1394-08-06 03:21

ادارات و سازمانهای دولتی/ریشه

ادارات و سازمانهای دولتی

 بانکها و موسسات مالی

1394-08-06 03:23

بانکها و موسسات مالی/ریشه

بانکها و موسسات مالی

نظرات کاربران
نظر خود را ثبت کنید