آموزش دوربین مداربسته

آموزش دوربین مداربسته
مقالات

یکی از مهم ترین قسمت های کار با یک سیستم مداربسته، آشنایی با نحوه عملکرد این دستگاه ها و قطعات داخلی آن ها است. اطلاع از انواع دوربین مدابسته، چه برای افرادی که از سیستم استفاده می کنند و چه برای افرادی که در زمینه خرید، فروش و نصب این دوربین ها فعالیت دارند، لازم و ضروری است. برای رفع این نیاز، مسأله آموزش دوربین مداربسته امروزه به یکی از مهارت های فنی – تخصصی تبدیل شده است که شرکت های زیادی در این راستا فعالیت دارند.

برای آنکه به راحتی بتوانید یک سیستم مدار بسته را برای کنترل و نظارت ساختمان خود انتخاب کنید و بتوانید در بازار نوع مناسبی از دوربین مدار بسته را خریداری کنید، باید تقریباً از تمامی اصطلاحات مربوطه به این نوع سیستم ها آگاهی داشته باشید. آشنایی با اصطلاحات تخصصی دوربین های مداربسته یکی از سرفصل های آموزش دوربین مداربسته در سیستم های نظارتی می باشد.

متخصصانی که در این حوزه در حال فعالیت هستند، در هنگام خرید و فروش و هنگام نصب دوربین مدار بسته از کلمه ها و اصطلاحات رایج و در برخی موارد، مخفف های انگلیسی استفاده می کنند که شاید موجب سردرگمی شما شود. به همین دلیل آموزش دوربین مداربسته از منظر فنی و فیزیکی اهمیت دارد.

اصطلاحات فنی سیستم های نظارتی در سرفصل های آموزش دوربین مداربسته

*سطح نور: سطح نور در دوربین مداربسته عبارت است از حداقل روشنایی که دوربین برای تصویربرداری نیاز دارد. سطح نور معمولاً بر حسب واحدی به نام "لوکس" بیان می شود که از طریق منوی تنظیمات دوربین می توان آن را کنترل کرد.

*رزولوشن یا شفافیت تصاویر: رزولوشن یک تصویر در دوبین مداربسته، معیاری از وضوح تصاویر ثبت شده توسط آن است که در دوربین های AHD بر حسب واحد TV Line و در دوربین های IP بر حسب واحد پیکسل بیان می شوند.

*نرخ ضبط فریم: توانایی یک دوربین مداربسته در ثبت تعداد فریم در هر ثانیه را نرخ ضبط فریم می نامند. این پارامتر با واحد "فریم در ثانیه" اندازه گیری می شوند و با نماد FPS بیان می گردد.

*نویز: امواج یا سیگنال هایی که در تصویربرداری انواع دوربین مداربسته تداخل ایجاد کنند، نویز نام دارند. افزایش تعداد قطعات الکترونیکی در یک سیستم مدار بسته و وجود منابع حرارتی و تشعشع می تواند نویز دوربین را افزایش دهد.

*دستگاه ضبط کننده تصاویر: دریافت سیگنال تصاویر از دوربین مداربسته بر عهده دستگاه ضبط کننده تصویر است. دستگاه DVR برای ضبط تصاویر در دوربین های آنالوگ و دستگاه NVR برای دوربین های دیجییتال استفاده می شود.

*کنتراست دوربین: تفاوت میان روشن ترین و تاریک ترین نقطه در تصاویر ارسالی توسط دوربین، کنتراست نام دارد.

*عمق میدان دید و زاویه دید دوربین: عمق میدان، معیاری از وضوح تصاویر در فاصله های جلوتر و عقب تر فاصله کانونی لنز است. زاویه دید، جهت تصویربرداری را مشخص می کند.

*هارددیسک: هارددیسک یک قطعه سخت افزاری است که برای ذخیره و نگهداری اطلاعات و تصاویر ثبت شده توسط دوربین مداربسته به کار می رود.

*تشخیص حرکت: قابلیت تشخیص حرکت (Motion Detection)، در دوربین های مدار بسته، یک نوع فناوری جدید است که به دوربین این امکان را می دهد تا حرکت و یا عدم حرکت اشخاص و اجسام را در یک مکان تشخیص دهد و ثبت کند. پیام ارسالی توسط دوربین، به صورت یک هشدار امنیتی ارسال می شود.

مطالب مهم مورد نیاز برای آموزش دوربین مداربسته

اطلاعاتی که یک فرد در زمینه آموزش دوربین مداربسته به آن ها احتیاج دارد به صورت زیر بیان می شوند؛ اما قبل از پرداختن به این موضوعات باید ذکر کنیم که فردی که در این زمینه تخصص می یابد باید در تمام جوانب کار، استانداردهای بازار را رعایت نماید.

1) ویژگی های دوربین های مدار بسته (شامل روش کار دوربین، ابعاد، اجزای تشکیل دهنده، امکانات عملکردی و ... است)

2) انواع دوربین های مدار بسته از لحاظ کاربری و امکانات اصلی (شامل تمام موارد دوربین های دیجیتال و آنالوگ می باشد)

3) آشنایی با اجزای تشکیل دهنده سیستم های نظارتی (شامل تمام زمینه های کاربردی مانند کاربری مسکونی، صنعتی و تجاری است)

4) تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای نصب و راه اندازی سیستم های مدار بسته (شامل کابل ها، هارددیسک، کاور، اتصالات، پایه و ... می باشد)

5) عیب یابی و تعمیرات دوربین مدار بسته (شامل تشخیص نویز، قطعی دستگاه، عدم ارسال تصاویر و ... است)

6) اصطلاحات فنی و تخصصی یک سیستم مدار بسته (سخت افزاری – نرم افزاری)

مقالات
مقالات مرتبط
بهترین دوربین مداربسته AHD

1397-04-22 22:20

ریشه/مقالات

بهترین دوربین مداربسته AHD

مزایای دوربین مداربسته AHD

1397-04-22 22:32

ریشه/مقالات

مزایای دوربین مداربسته AHD

تفاوت دوربین مداربسته AHD و IP

1397-04-24 02:30

ریشه/مقالات

تفاوت دوربین مداربسته AHD و IP

نظرات کاربران
نظر خود را ثبت کنید
محصولات
محصولات مرتبط