اطلاعاتی در مورد درب اتوماتیک بیمارستانی

اطلاعاتی در مورد درب اتوماتیک بیمارستانی

مقالات

درب اتوماتیک بیمارستانی یکی از پر کاربرد ترین مدل های درب های اتوماتیک موجود در بازار است.

بیمارستان ها فضا های مختلف و زیادی دارند و به همین دلیل از تمامی مدل های درب اتوماتیک در ساختمان های بیمارستانی استفاده می شود. بیمارستان ها به دلیل شرایط خاص خود به مدل های بهینه و باز طراحی شده از درب ها نیاز دارند و نمی توانید درب های معمولی که در ساختمان های دیگر استفاده می کنید را برای بیمارستان ها نیز انتخاب کنید. در ادامه به معرفی انواع درب اتوماتیک بیمارستانی پرداخته و در خصوص کاربرد ها و ویژگی های خاص آن ها توضیحات کاملی ارائه خواهیم کرد.

• درب اتوماتیک بیمارستانی

بیمارستان ها فضای بسیار بزرگی هستند و اتاق ها و ساختمان های مختلفی دارند که هر کدام نیاز به درب متفاوت و اختصاصی دارد. به همین خاطر درب اتوماتیک بیمارستانی شامل هر چهار مدل درب اتوماتیک اصلی می شود. در ادامه به معرفی مدل های مختلف آن ها خواهیم پرداخت.

• درب اتوماتیک بیمارستانی کشویی. این مدل از درب های اتوماتیک بیمارستانی با ساختار کشویی و با حرکت به سمت چپ و راست باز و بسته می شود و به همین دلیل نیز فضای کمی را اشغال کرده و از ایمنی بالایی برخوردار هستند. این نوع درب ها در بخش های مراقبت های ویژه، رادیولوژی و عکسبرداری، آزمایشگاه و اتاق ایزوله مورد استفاده قرار می گیرند.

• درب اتوماتیک بیمارستانی تلسکوپی. درب های تلسکوپی مکانیزم باز شدنی مشابه درب های کشویی دارند ولی این درب ها از تعداد پانل های بیشتری استفاده می کنند و بسته به میزان عبور و مرور پانل ها می توانند بر روی یک دیگر قرار بگیرند و فضای عبور و مرور بیشتری را در اختیار افراد قرار دهند. این نوع درب ها به دلیل داشتن فضای عبور زیاد و همچنین مکانیزم باز شدن سریع در قسمت های پر رفت و آمد همانند درب اصلی بیمارستان و بخش اورژانس مورد استفاده قرار می گیرند.

• درب اتوماتیک بیمارستانی لولایی. درب های اتوماتیک لولایی مکانیزمی شبیه به درب های معمولی دارند. آن ها با حرکت به جلو و عقب باز و بسته می شوند و از یک لولا و موتور الکتریکی برای این کار استفاده می کنند. این درب ها برای باز و بسته شدن به فضای زیادی نیاز دارند بنابراین نمی توان از آن ها در محیط هایی که فضای کمی دارند استفاده کرد. درب اتوماتیک لولایی بیشتر به علت قابلیت های ایمنی و همچنین بهداشتی خود در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل از درب اتوماتیک بیمارستانی در بخش های ایزوله و آزمایشگاهی که نیاز به کنترل ورود و خروج و همچنین بهداشت بالا دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

• درب اتوماتیک بیمارستانی گردان. این نوع درب ها بیشتر بخاطر جلوه زیبای خود مورد استفاده قرار می گیرند. درب اتوماتیک گردان از قرار گرفتن چند پنل به شکل دایره ای بر روی یک محور به وجود می آید که با کمک یک موتور الکتریکی به گردش در می آیند و افراد با قرار گرفتن در داخل هر یک از پانل ها به سمت داخل یا خارج گردش می کنند. درب های گردان معمولا برای قسمت های ورودی ساختمان های پر رفت و آمد مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند جهت ورود افراد و همچنین بهداشت آن بخش را کنترل کنند. از این نوع درب ها به عنوان درب ورودی بیمارستان و ویلچر استفاده می شود. به دلیل اندازه محدود پانل ها نمی توان از آن ها برای ورود برانکارد استفاده کرد.

انواع درب اتوماتیک بیمارستانی

همانطور که در بالا مشاهده کردید تمامی مدل های مختلف درب اتوماتیک به عنوان درب اتوماتیک بیمارستانی نیز می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. به همین علت درب های اتوماتیک در تمامی بخش های مختلف بیمارستان استفاده می شوند. در زیر به قسمت هایی که درب اتوماتیک بیمارستانی در آن ها کاربرد دارد اشاره شده است.

• درب ورودی اصلی

• درب ورودی اورژانس

• درب ورودی بخش های مختلف

• درب قسمت مراقبت های ویژه

• درب اتاق عمل

• درب آزمایشگاه

• درب اتاق های رادیولوژی و تصویر برداری

• درب اتاق تمیز و ایزوله

• درب اتاق های بخش و قسمت های مختلف دیگر

کاربرد های درب اتوماتیک بیمارستانی

درب اتوماتیک بیمارستانی کاربرد های مختلفی در تمامی قسمت های بیمارستان دارد و با توجه به محل استفاده و مدلی که استفاده شده دارای ویژگی های مختلفی است که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

• ویژگی های امنیتی. درب اتوماتیک بیمارستانی باید دارای ویژگی های امنیتی فراوانی باشد. بیمارستان ها به دلیل شرایط خاص و حمایت از تمامی افرادی که در آن بستری هستند و یا کار می کنند باید از به روز ترین و بالا ترین ویژگی های امنیتی بهره بگیرند. درب ها نیز به عنوان اولین سنگر کار های امنیتی به شمار می روند. به همین دلیل تمامی درب ها از ویژگی های کنترل از راه دور و سنسور های مخصوص استفاده می کنند. درب های ورودی اصلی ویژگی های امنیتی کنترل جمعیت زیادی دارند و می توانند در موارد اضطراری درب ها را کاملا باز کرده و یا در کسری از ثانیه آن ها را قفل کنند. درب اتوماتیک بیمارستانی قسمت های حساس دیگر همانند مراقبت های ویژه و یا بخش های آزمایشگاهی نیز به ویژگی های امنیتی و سنسور های تشخیص اثر انگشت و عنبیه چشم باید مجهز باشند.

• ویژگی های بهداشتی. بیمارستان ها باید محیطی ایزوله و بهداشتی داشته باشند. تنها راه انتقال بیماری ها از طریق منافذ و یا خود انسان ها است. در بیمارستان ها نمی توان افراد را مورد سنجش قرار داد ولی می توان از طریق استفاده از مدل های ضد جرم و باکتری درب اتوماتیک بیمارستانی میزان ورود میکروب ها را کاهش داد. تمامی درب های اتوماتیک بیمارستانی با هر جنسی که باشند از ویژگی های ضد باکتری و جرم بهره می برند و تمامی درب ها نیز به صورت روزانه تمیز می شوند. از طرف دیگر استفاده از درب های اتوماتیک باعث می شود برخورد دست با دستگیره درب ها به کمترین میزان خود برسد و به همین جهت نیز انتقال ویروس ها بسیار محدود می شود. درب های اتاق های ایزوله و حساس نیز از استاندارد های نظافتی بسیار بالا و خاص بهره می گیرند.

• ویژگی مصرف انرژی و هزینه. یکی از اهداف مهم برای استفاده از درب اتوماتیک بیمارستانی کاهش هزینه های مصرف انرژی و همچنین تعمیر و نگهداری است. این درب ها با استفاده از موتور ها و سنسور های کاملا کم مصرف خود می توانند صرفه جویی بسیار زیادی در هزینه های بیمارستان ها داشته باشند. از طرف دیگر درب های اتوماتیک با قابلیت های باز و بسته شدن به موقع از ورود و خروج سرما و گرمای داخل اتاق ها جلوگیری می کنند و همچنین می توانند موجب حفظ شرایط ایزوله و بدون میکروب اتاق ها شوند.

ویژگی های درب اتوماتیک بیمارستانی
مقالات
مقالات مرتبط
لنز دوربین مداربسته چیست؟

1396/10/10

ریشه/مقالات

لنز دوربین مداربسته چیست؟

دیافراگم (iRis) چیست؟

1396/10/10

ریشه/مقالات

دیافراگم (iRis) چیست؟

درب اتوماتیک بیمارستانی

1397/10/26

ریشه/مقالات

درب اتوماتیک بیمارستانی

نظرات کاربران
نظر خود را ثبت کنید