انواع دوربین مداربسته AHD

انواع دوربین مداربسته AHD
مقالات

دوربین های مداربسته، تجهیزات ضروری برای کنترل و نظارت بر مکان های مختلف هستند. یکی از مدل های دوربین مداربسته، دوربین مداربسته آنالوگ یا AHD است.

این دوربین ها بر اساس انتقال سیگنال های الکترونیکی کار می کنند و به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. بسته به اینکه مکان مورد نظر برای نصب دوربین چه شرایطی داشته باشد، از یکی از انواع دوربین های مداربسته آنالوگ استفاده می شود. انواع دوربین مداربسته AHD به دست های زیر طبقه بندی می شوند:

• دوربین مداربسته صنعتی

• دوربین مداربسته دام

• دوربین مداربسته بولت

در این مطلب به طور اختصار در مورد انواع این دوربین ها مطالبی را بیان می کنیم.

دوربین مدار بسته صنعتی

دوربین مدار بسته صنعتی که با نام دوربین Box نیز در بازار شناخته شده است، یکی از انواع دوربین مداربسته AHD است. شکل ظاهری دوربین مدار بسته صنعتی، به صورت مستطیل شکل بوده و جنس آن از پلاستیک مقاوم ساخته شده است. دوربین های مداربسته صنعتی، اجزای مختلفی دارند. لنز دوربین، یکی از قسمت های این دستگاه است که به طور مستقیم بر روی کیفیت تصویربرداری تأثیر می گذارد.

لنز دوربین های مدار بسته صنعتی به صورت مجزا بر روی دوربین نصب می شود که نوع لنز به کار رفته در دوربین به کاربری آن بستگی دارد. دوربین مدار بسته صنعتی، قابلیت دید در شب را ندارد، قادر است در فضاهایی با نور کم، تصاویر با کیفیتی را ثبت نمایند. دوربین مدار بسته صنعتی را به راحتی می توان در جهات مختلف تنظیم کرد. یکی دیگر از قسمت های اصلی این دوربین های آنالوگ، پایه دوربین نام دارد که در زمان نصب آن اهمیت زیادی پیدا می کند. از طریق این پایه، نصب دوربین بر روی سفق یا دیوار امکان پذیر می باشد. پایه دوربین باید از ماده ای ساخته شود که به خوبی بتواند وزن آن را تحمل کند.

دوربین مدار بسته دام (Dome)

دوربین مدار بسته دام، یکی دیگر از انواع دوربین های مداربسته AHD است. شکل ظاهری دوربین مدار بسته دام، گنبدی شکل است. و در دو نوع با قابلیت دید در شب و دوربین معمولی ساخته می شود. دوربینهای مدار بسته دام، قابلیت چرخش، زوم شدن و خم شدن را دارند. برای سهولت در تصویربرداری و کاهش مصرف کابل می توان برخی از این نوع دوربین ها را به شبکه اینترنت متصل کرد. دوربین مدار بسته دام که قابلیت دید در شب دارد، به مجموعه ای لامپ های LED مجهز هستند. به واسطه سیستم مادون قرمز دوربین مدار بسته دام، امکان تصویربرداری در نور کم و محیط های تاریک فرآهم است.

دوربین مدار بسته بولت (Bullet)

دوربین مدار بسته بولت در شکل ظاهری به صورت استوانه ای با بدنه فلزی می باشند و یکی دیگر از انواع دوربین مداربسته AHD است.دوربین مدار بسته بولت با خاصیت دید در شب، مجهز به چراغ های LED است که باعث افزایش میدان دید دوربین می شود. انتخاب لنز دوربین بولت در کارایی آن نقش اساسی ایفا می کند.

لنزهای دوربین مداربسته بولت به دو صورت لنز ثابت و متغیر در بازار موجود هستند. در این مورد هم، نوع لنز در کیفیت تصویرهای ثبت شده توسط دوربین مداربسته AHD مؤثر است. لنز ثابت دوربین مدار بسته بولت، در سایز 6 و 12 میلی متری ساخته می شوند؛ لنزهای دوربین بولت که حالت متغیر دارند، در ابعاد 3 تا 9 میلی متر و یا 12 میلی متری وجود دارند. رزولوشن تصویر دوربین مدار بسته بولت، به دو روش آنالوگ و دیجیتال اندازه گیری می شود. رزولوشن آنالوگ برای دوربین مدار بسته با واحد TV Line و رزولوشن دیجیتال برای دوربین بولت، با واحد پیکسل بیان می شود.

تجهیزات لازم برای نصب انواع دوربین مداربسته AHD

برای نصب هر یک از دوربین های مدار بسته فوق، ابتدا باید تمام تجهیزات مربوط به آن را فرآهم کرد. لوازمی مانند دستگاه دوربین مدار بسته، پایه دوربین، کابل و سیم برق، کابل های مخصوص شبکه و دیتا، دستگاه های ضبط کننده تصاویر، هارد دیسک، تجهیزات مادون قرمز و همچنین مانیتور برای نمایش تصویر ثبت شده توسط دوربین، الزاماً باید خریداری شوند. بسیاری از فروشگاه های معتبر عرضه انواع دوربین های نظارتی، علاوه بر فروش دستگاه، تجهیزات جانبی مورد نیاز برای نصب را نیز به مشتریان ارائه می کنند. خدمات مشاوره خرید و خدمات پس از فروش نیز توسط این مراکز به خریداران دوربین مداربسته AHD ارائه می شوند.

مقالات
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
نظر خود را ثبت کنید
محصولات
محصولات مرتبط