انواع سقف اتوماتیک متحرک

انواع سقف اتوماتیک متحرک
مقالات
انواع سقف اتوماتیک متحرک

سقف اتوماتیک متحرک یک سیستم مدرن است که امروزه در فضاهای مختلفی مانند رستوران ها، کافی شاپ ها، سواحل و محل هایی از این قبیل امکان ایجاد یک سقف را به وجود می آورند که می توان آن را باز و بسته کرد. استفاده از این سقف ها فضایی دلنشین را در هر زمانی فراهم کرد. معمولاً در این مکان ها فضا باز است و در هنگامی که شرایط آب و هوایی مناسب نیست مانند بارندگی یا آفتاب شدید با ایجاد سقف فضا برای استفاده مناسب می شود.سقف اتوماتیک متحرک امکان ورود هوا را به فضاهایی مانند خانه نیز فراهم می کند تا در زمان هایی با برداشت سقف هوای خانه عوض شود. سقف برقی در انواع مختلفی طراحی می شود و در انواع مات، فلزی و شفاف و شیشه ای ساخته می شوند. سقف های متحرک با یک موتور کار می کنند که می توان آن ها را با ریموت کنترل یا حتی با برنامه های نصب شده بر روی گوشی تنظیم و کنترل کرد.

انواع سقف اتوماتیک متحرک

سقف متحرک انواع مختلفی دارند که بسته به کارایی و محل تعبیه ی آن ها می تواند تنوع بالایی داشته باشند. بر اساس متریالی که در تولید سقف اتوماتیک متحرک به کار رفته است، دسته بندی های انواع سقف های اتوماتیک صورت گرفته است.

سقف اتوماتیک متحرک پارچه ای

پوشش سقف معمولاً از پارچه ی pvc و مقاوم است که در برابر حرارت و رطوبت مقاومت بالایی دارد. این غشای پارچه ای حتی تا بالای 15 سال عمر مفید دارند. از این سقف ها برای تراس ها، حیاط های تجاری، حیات خلوت، هتل ها و رستوران ها و ... می توان استفاده کرد.

سقف اتوماتیک متحرک شیشه ای

در رستوران ها و ساختمان های تجاری و در طبقات بالایی ساختمان ها و برج ها استفاده می شود. البته به دلیل این که ممکن است وزن بالایی را بر سازه های بزرگ اعمال کند در طبقات بالا توصیه نمی شود. در این نوع سقف ها از تایل های شیشه ای از جنس سکوریت استفاده می شود. این سقف ها در قاب هایی به صورت سلولی و با ابعاد مشخص طراحی می شوند. این سقف ها نیز می توانند علاوه بر ایجاد یک پوشش، سبب نوردهی به بخش های زیرین شود و برای مکان هایی که ایجاد نور مهم است مانند گل خانه ها می تواند یک گزینه ی مناسب باشد.سقف اتوماتیک متحرک آلومینیومی

کاربرد سقف اتوماتیک متحرک از این نوع در فضاهای باز هتل ها، مراکز تجاری، حیاط ها و فضای باز رستوران ها است. این سقف ها از ورق های آلومینیوم ایجاد شده اند و به دلیل داشتن قابلیت حرکت محوری و تنظیم میزان نور ورودی از سقف برای این مکان ها بسیار مناسب هستند. این سقف ها دارای مقاومت بالایی هستند و برای قسمت هایی مانند پارکینگ ها گزینه ای مناسب هستند. معمولاً در بخش هایی که زیبایی محیط مد نظر است کمتر از این نوع سقف استفاده می شود.

سقف اتوماتیک متحرک پلی کربنات

سقف هایی اتوماتیک متحرک که از متریال ورق های پلی کربنات تولید شده است، در برابر پوسیدگی و خوردگی ناشی از نور مستقیم خورشید و رطوبت جلوگیری می شود. از این رو بهترین سقف هایی هستند که می توان در پوشش استخرها از آن استفاده کرد. این سقف ها در زمان هایی که شرایط آب و هوایی مناسب است می توانند کنار روند و در زمانی که استخر تعطیل است یا شرایط آب و هوایی مناسب نیست به صورت بسته بماند.

تمامی این سقف ها امکان باز و بسته شدن به صورت دستی را هم می توانند داشته باشند تا در زمانی که با قطعی برق مواجه هستیم نیز مشکلاتی از قبیل عدم کارکرد آن ها ایجاد نشود.

مزایای استفاده از سقف اتوماتیک متحرک

در سازه های مدرن و امروزی یکی از طراحی هایی که ایجاد می شود و مزایای زیادی هم دارد، همین سقف اتوماتیک متحرک است. این سقف ها هم به زیبایی محیط کمک می کنند و هم می توانند محیطی ایمن را از شرایط آب و هوایی ایجاد کنند. سقف اتوماتیک متحرک مزایای زیادی دارد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

- در هر دو حالت باز و بسته بودن طراحی جالب و زیبایی دارند

- این سقف ها به راحتی و سرعت باز و بسته می شوند و می توان در زمانی کوتاه با ریموت کنترل یا به صورت دستی آن ها را تنظیم کرد.

- سیستم نورپردازی استاندارد برای زیباسازی و ایجاد روشنایی مناسب در محیط سبب می شود تا قابلیت های مختلفی از آن در دسترس باشد.

- ترکیب چند سقف متحرک برای پوشش سطوح وسیع تر و مکان هایی که سقف باید به صورت چند لایه باشد نیز امکان پذیر است.

- می توان سقف یا فضای موجود را در برابر ریزش باران عایق کرد و هدایت مناسبی برای آب به سمت پایین کانال ایجاد کرد.

- جلوگیری از دید ساختمان های مجاور برای بخش های مختلف استخر و جلوگیری از تابش آفتاب

- سقف اتوماتیک متحرک می تواند در فضاهایی مانند گلخانه ها استفاده شود و در فصول مختلف امکان ایجاد فضای مناسب و استاندارد را برای کاشت و برداشت محصولات ایجاد کند.

- این سقف ها مقاوم هستند و معمولاً در برابر گرد و غبار، آتش و رطوبت مقاومت لازم را از خود نشان می دهند.نحوه عملکرد و اجرای سقف اتوماتیک متحرک

سقف اتوماتیک متحرک به صورت های مختلفی است که به صورت تاشو، لوله ای، رفت و برگشتی و ... است. این سقف ها بر اساس وسعت و سنگینی که دارند از برق تک فاز و حتی بیشتر استفاده می کنند. موتورهای به کار رفته در این سقف ها در لوله هایی که عایق رطوبت هستند قرار دارند تا بتوانند عمری طولانی داشته باشند. برخی از سقف ها تک لایه و برخی چند لایه هستند.

اجرای سقف اتوماتیک متحرک بسته به کاربری محیط از جنس های مختلف انتخاب می شود. بعد از طراحی این سقف ها معمولاً توسط متخصصین شرکت های تولید کننده نصب و اجرا می شوند. در زمان نصب نیز نحوه ی کار با آن به مشتری آموزش داده می شود. همچنین ریموت کنترل به همراه این سقف ها به مشتری ارائه می شود یا برنامه های مورد نیاز بر روی موبایل یا تبلت برای کنترل و تنظیم سقف نصب و اجرا می شود.

مقالات
مقالات مرتبط
معرفی انواع دوربین ها و بیان کاربرد آنها

1394/4/23

دوربین مدار بسته/ریشه

معرفی انواع دوربین ها و بیان کاربرد آنها

دربهای اتوماتیک شیشه ای

1394/8/5

درب اتوماتیک/ریشه

دربهای اتوماتیک شیشه ای

سقف متحرک

1397/5/10

ریشه/مقالات

سقف متحرک

سقف متحرک

نظرات کاربران
نظر خود را ثبت کنید