بررسی انواع رمپ و چادر بارگیری

بررسی انواع رمپ و چادر بارگیری
مقالات
بررسی انواع رمپ و چادر بارگیری

رمپ و چادر بارگیری یکی از تجهیزاتی است که برای کامیون هایی که بار جا به جا می کنند و مکان هایی مانند انبارها و کارخانه جات بسیار ضروری است. بارگیری به روش های مختلف صورت می گیرد ولی در کارخانجات تولیدی و انبارها که روزانه حجم زیادی از مواد توسط کامیون ها جابجا می شوند و برای این کار به بارگیری نیاز است، از تجهیزاتی مانند رمپ و چادر بارگیری استفاده می شود تا این کار راحت تر و بهتر صورت گیرد. اگر به صورت عادی این کار انجام گیرد هم خطرات زیادی دارد و هم کار به سختی صورت می گیرد و مشکلات زیادی ایجاد می شود.رمپ و چادر بارگیری و استفاده در انتقال کالا به کامیون ها

کارگاه های صنعتی همیشه دغدغه ی صدمه دیدن مواد اولیه یا محصولات نهایی خود را دارند و به همین خاطر از رمپ و چادر بارگیری استفاده می کنند. علاوه بر این به دلیل این که گاهی اوقات نیاز است که ساعت ها بارگیری انجام شود، انتقال حرارت و انرژی از درب ورودی نیز سبب می شود تا استفاده از چادر بارگیری ضرورت پیدا کند. در زیر به بررسی رمپ و چادر بارگیری و کاربرد آنها می پردازیم:

- بیشتر صدماتی که مواد اولیه و محصولات می بینند در زمان بارگیری یا تخلیه کردن کالاها اتفاق می افتد. بیشترین علت این صدمات به اختلاف سطحی که بین کامیون و مکان بارگیری کارگاه وجود دارد برمی گردد. به همین علت است که بیشترین کارایی را در این موارد رمپ های بارگیری دارند. این رمپ ها معمولاً اتوماتیک هستند و می توان شیب آن ها را تنظیم کرد. رمپ های اتوماتیک بارگیری تناژهای مختلفی دارند که بسته به محیط کار از آن ها استفاده می شود.

- سیستم های چادر بارگیری یک ابزار مفید برای عدم تبادل انرژی و حرارت در زمان بارگیری است. این چادرها پوششی را در درب های ورودی و کناره های رمپ ایجاد می کنند که از انتقال حرارت و دما جلوگیری می کند. چادرهای بارگیری بسته به نوع محل بارگیری و رمپ های مورد استفاده در این بخش، به صورت های متفاوتی به کار می روند که بهترین کارایی را داشته باشند.

شاید کمتر کارگاه تولیدی یا انباری باشد که از این ابزارها برای بالا بردن کارایی محیط استفاده نکند. بدون شک استفاده از تکنولوژی های روز شاید در ابتدا هزینه ای را بر دوش کارفرما بگذارد ولی به علت داشتن مزایای بسیار و جلوگیری از صدمات که ممکن است در بارگیری عادی به وجود آید این هزینه نه تنها جبران می شود بلکه چندین برابر برمی گردد.

روش کار رمپ و چادر بارگیری

برای راحت کردن انتقال بار رمپ و چادر بارگیری که امروزه انواع اتوماتیک آن ها وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که نیاز است تا لیفتراک به داخل کانتینر وارد شود، در این صورت انتقال بار به راحتی انجام می گیرد. رمپ بارگیری متحرک در این مواقع سرعت کار و بازدهی را افزایش می دهد.

رمپ سبب می شود که دو سطح هم تراز شوند و با حرکت دادن آن شیب مناسب برای انتقال بار ایجاد گردد. موتورهایی که با برق کار می کنند در این نوع رمپ های اتوماتیک به کار گرفته می شوند که سبب جابجایی و کارایی بهتر دستگاه رمپ یا همسطح کننده می شوند. رمپ و چادر بارگیری در انواع متحرک و هیدرولیک ارائه می شوند.انواع چادر بارگیری نیز وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد. چادر بارگیری ساده که دارای بازوهای قوی هستند و قابلیت نصب فن دارند. این چادرها دارای کانال باران می باشند و پرده های کناری آن ضخیم و از جنس ورق لاستیکی مقاوم است که در کاربردهای صنعتی می توان از آن استفاده کرد. دمای کارکرد نیز از 20 واحد زیر صفر درجه تا بالای 50 درجه ی سانتیگراد است.

در بین انواع رمپ و چادر بارگیری چادر بارگیری باران گیر برای مکان هایی که نفوذ باران در محوطه اهمیت بالایی دارد استفاده می شود. این چادرها عایق رطوبت اند و در زمان بارندگی اجازه ورود آب را به محوطه ی داخلی و بر روی رمپ نمی دهند. این نوع چادرها نیز در بخش های مختلف تولیدی و صنعتی و انبارها به کار می رود.

مدل دیگری به نام چادر بارگیری بالن دار نیز وجود دارد که طرفین چادر از جنس پلاستیک مقاوم و بالن مانند هستند که با باد کردن آن ها می توان آن ها را باز یا بسته کرد. معمولاً این نوع چادرها در زمان هایی به کار گرفته می شوند که استفاده ی زیادی جهت بارگیری از آن نمی شود و نیازی نیست همیشه باز باشند. این بالن ها به گونه ای ساخته شده اند که مقاوم اند و به راحتی سوراخ یا دچار صدمه نمی شوند.

نحوه اجرای رمپ و چادر بارگیری

با توجه به این که محیط چگونه باشد، رمپ مناسبی از نظر طول و عرض و حتی ضخامت و تناژ انتخاب می شود. معمولاً رمپ و چادر بارگیری را به شرکت تولیدی آن سفارش می دهند. ممکن است رمپ یک حالت جمع شونده داشته باشد یا به صورت دائمی در محل قرار داده شود. معمولاً در ورودی انبارها که نیاز است دائم بارگیری انجام شود رمپ و چادر بارگیری ثابت قرار داده می شود. این رمپ ها اگر اتوماتیک باشند، می توان شیب آن ها را در مواقع لزوم تغییر داد. برخی از رمپ ها نیز برای بارگیری های هر چند وقت یک بار طراحی می شوند و می توان بعد از مدتی آن ها را جمع کرده و دوباره در مواقع لزوم از آن ها استفاده کرد. محاسبه ی شیب رمپ و نحوه ی طراحی آن به کمک متخصص در این حوزه و با بازرسی محل مورد نظر انجام می گیرد.

خرید رمپ و چادر بارگیری با یک برند خوب و با سابقه ی درخشان می تواند خیال کارفرما را راحت کند که مدت زمانی طولانی می تواند از آن استفاده ی مفید ببرد و نگرانی در ایجاد مشکل در زمان کار کردن نداشته باشد. کارخانجات تولیدی در همان زمانی که انبارهای خود را راه می اندازند ضرورت دارد که از یک رمپ و چادر بارگیری مناسب خرید و آن را در محل مورد نظر اجرا کنند.

نظرات کاربران

نظر خود را ثبت کنید
محصولات
محصولات مرتبط