امروزه استفاده از درب‌های اتوماتیک بسیار گسترده شده است و در محیط‌های زیادی از آن‌ها استفاده می‌کنند. مزایای زیادی که استفاده از این درب‌ها دارند، باعث استقبال از آن‌ها شده است. برد درب، نقش مهمی در عملکرد آن دارد و جزو اجزای فعال و حساس درب‌های اتوماتیک است.تعمیر درب اتوماتیک و همه اجزای آن از اهمیت بالایی برخوردار است. تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک نیاز به دقت بالایی دارد تا عملکرد درب دچار اختلال نشود. در این مقاله با این قطعه و تعمیرات آن آشنا می‌شوید.

برد درب چیست و چه نقشی در آن دارد؟

ابتدا باید بدانید که برد چه وظیفه‌ای بر عهده دارد. درب‌های اتوماتیک، به کمک ریموت کنترل و به‌صورت برقی باز و بسته می‌شوند. برد درب برقی درون تابلو فرمان قرار گرفته است و حساسیت بالایی با توجه به نحوه عملکرد درب دارد. در واقع برد درب‌های اتوماتیک، نقش کنترل باز و بسته کردن درب و سرعت آن را دارد. به همین علت اکثر مشکلاتی که درب‌های اتوماتیک دارند، نتیجه خرابی برد آنهاست.

وظایف مختلفی را می‌توان برای این سیستم در نظر گرفت. به عنوان مثال، تنظیم عملکرد چشمی درب، ارتباط با ریموت جهت باز و بسته کردن درب، تنظیم گیرنده‌ها و فرستنده‌ها روی درب و ... همگی بر عهده برد درب اتوماتیک است. عیب‌یابی و تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک باید با دقت صورت گیرد تا این قطعه درب اتوماتیک دچار مشکل نشود.

تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک 

ممکن است از خودتان بپرسید چه موقع باید برای تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک اقدام کرد؟ نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد برد درب شما به‌خوبی کار نمی‌کند که برخی از آن‌ها را در ادامه ذکر می‌کنیم:

• عدم واکنش درب با فشردن ریموت

• باز و بسته نشدن یک یا دو لنگه درب اتوماتیک

• عمل نکردن فتوسل‌ها یا چشمی‌های تشخیص مانع

• باز و بسته شدن ناقص درب و ...

این موارد می‌تواند نشان دهنده نقص در برد درب باشد و باید هر چه سریع‌تر برای بررسی آن‌ها اقدام کرد.

برای آشنایی با راهبند اتوماتیک پارکینگ به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.


تعمیرات برد درب های اتوماتیکعیب‌یابی برد درب‌های اتوماتیک

مسئله مهمی که در زمینه تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک وجود دارد، عیب‌یابی صحیح برد درب است. هنگامی که نشانه‌هایی را دال بر این که برد درب خراب است، مشاهده کردید، ابتدا باید دیگر موارد مرتبط را نیز بررسی کنید. به عنوان مثال، هنگامی که درب با زدن ریموت کار نمی‌کند، ممکن است ریموت مشکل داشته یا باطری آن تمام شده باشد. پس ابتدا در این مورد مطمئن شوید.

با توجه به این که برد، قطعه‌ای حساس است، بهتر است عیب‌یابی و تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک را به افرادی متخصص و کارآزموده دهید. اگر ایرادیابی این قطعه به‌خوبی و با دقت انجام نگیرد، بدون شک تعمیرات آن هم با مشکل مواجه خواهد شد.

بخش‌هایی که هنگام تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک باید بررسی شوند

علاوه بر این که ریموت درب را باید بررسی کرده و از سلامت آن مطمئن شوید، قطعات دیگری را هم باید قبل از تعمیرات برد، چک کنید.

• بررسی چشمی درب برقی هنگام تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک

چشمی درب برقی ممکن است خراب شده باشد و دستورات ارسالی از طریق برد را دریافت نکند یا دستورات را به برد انتقال ندهد. در صورتی که چشمی خراب باشد، باید آن را تعویض یا تنظیم کرد.

• بررسی موتور و جک درب برقی

موتور و جک درب برقی را هم باید بررسی کنید. دستوراتی که از برد تابلو فرمان به موتور و جک می‌رسد، در صورتی که به‌درستی اجرا نشود، درب و لنگه‌های آن باز و بسته نمی‌شوند. شکستگی جک یا کاهش قدرت موتور می‌تواند منجر به نیمه باز شدن یا بسته نشدن درب شود. این موارد را هم باید هنگام ایرادیابی و تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک بررسی کنید.

• بررسی بخش‌های مختلف هنگام تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک

قسمت‌های تخصصی برد؛ مانند آی‌سی‌های موجود روی برد، مدارهای الکتریکی برد، منبع تغذیه برد و ... باید بررسی شوند تا ایراد احتمالی در آن‌ها مشخص و رفع شود. ممکن است هر کدام از این قطعات با یک تعمیر ساده، به کار خود ادامه دهند یا نیاز به تعویض کامل آن‌ها باشد.

برای آشنایی با بهترین موتور درب اتوماتیک به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

تعویض یا تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک

در اکثر مواقع، تعمیرکار متخصص که در زمینه تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک کار می‌کند، تشخیص می‌دهد که برد درب باید تعویض شود. با توجه به این که هزینه تعویض این بردها هم کم نیست، ممکن است افراد ترجیح دهند تا در صورت امکان برد تعمیر شود.

تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک کاری بسیار تخصصی است. با این وجود گاهی اوقات برد کاملاً از کار افتاده است یا ایراد موجود در آن قابل رفع نیست. در این مواقع نیاز است تا برد تعویض شده و با یک برد سالم جایگزین شود. به هر حال یک تعمیرکار حرفه‌ای سعی می‌کند تا جایی که امکان دارد با تعمیر برد و هزینه مناسب‌تر، آن را سالم نگه دارد. ولی در مواقعی که برد سوخته است و تعمیرات آن جوابگو نیست، نیاز است تا آن را تعویض کنید.

مطالعه بیشتر: نصب و تعمیر آنتن مرکزی

هزینه تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک

از عوامل مهمی که ممکن است به آن توجه شود، هزینه تعمیرات برد است. با توجه به این که چه قسمتی از برد دچار ایراد شده باشد، نیاز به تعویض قطعات برد باشد یا نه، برد با تعمیر، کار خود را انجام دهد یا نه؟ و هزینه تعویض برد همگی روی هزینه تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک مؤثر هستند.

معمولاً تعمیرکاران حرفه‌ای هنگام ایرادیابی به مشتری میزان هزینه احتمالی را اعلام می‌کنند تا بتوانند برای تعمیرات یا تعویض برد تصمیم‌گیری کنند. معمولاً تعویض کامل برد، هزینه بیشتری را روی دست مشتری می‌گذارد. از طرفی ممکن است برند این قطعه یا نوع آن در قیمت آن تأثیر بالایی داشته باشد و دو برد در درب‌های مختلف، نیاز به هزینه متفاوتی برای تعویض داشته باشند.

تعمیرات برد درب‌های اتوماتیک به صورت تخصصی

برای این که بتوانید تعمیرات برد خود را با اطمینان خاطر انجام دهید، باید این کار را به افراد متخصص و کارآزموده بسپارید. ایرادیابی و تعمیر نامناسب این قطعه می‌تواند هزینه‌های به مراتب بیشتری را در آینده روی دوش شما بگذارد. همچنین دست‌کاری غیر اصولی این قطعه به علت حساسیت بالایی که دارد، سبب می‌شود تا عملکرد آن مختل شود یا قطعه به طور کامل از دست رود. برای جلوگیری از این مشکلات، باید برای تعمیرات این قطعه به مراکز معتبر مراجعه کنید و از خدمات آن‌ها بهره ببرید. در این مراکز افراد آموزش دیده که تمام بخش‌های برد را به‌خوبی می‌شناسند و تعمیرات آن را می‌دانند، فعالیت دارند.

مطالعه بیشتر: نصب و تعمیر درب اتوماتیک بازویی