در سال های اخیر درب های اتوماتیک شیشه ای بسیار در کشور رایج شده و طرفداران بسیاری را جذب کرده اند. البته صنعت طراحی و ساخت درب های اتوماتیک نیز در ایران رشد و توسعه خوبی داشته و کمپانی های بزرگ و باتجربه امروزه در این حوزه فعال هستند. از دلایل مهم محبوبیت درب های اتوماتیک می توان به ویژگی هایی نظیر سهولت در باز و بسته کردن درب، برخورداری از ریموت جهت کنترل از راه دور، برخورداری از استحکام بسیار بالا و... اشاره کرد.

انواع درب اتوماتیک شیشه ای همانند تجهیزات برقی و الکترونیکی دیگر به سرویس، نگهداری و تعمیرات نیاز دارند. به دلیل حساس بودن تجهیزات درب های اتوماتیک شیشه ای و به خصوص موتور آن ها، لازم است سرویس و تعمیرات آن ها توسط افراد باتجربه و متخصص انجام گیرد. البته لازم به ذکر است که امروزه انواع مختلفی از درب های اتوماتیک شیشه ای در بازار وجود دارند که هر کدام از مشخصات فنی و ویژگی های خاصی برخوردار هستند و بر همین اساس نحوه سرویس و تعمیرات آن ها نیز با یکدیگر تفاوت هایی دارد.

در رابطه با چگونگی و نحوه تعمیر انواع درب اتوماتیک شیشه ای باید گفت که عوامل و فاکتور های مختلفی باید مد نظر قرار گیرند. از جمله مهم ترین این فاکتور ها و معیار ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مکانیسم درب های اتوماتیک یا به عبارت دیگر کشویی، دوار و یا لولایی بودن آن ها

نوع موتور و مشخصات فنی آن

برند و کمپانی تولید کننده درب اتوماتیک

نوع تجهیزات و قطعات بکار رفته در نصب درب اتوماتیک شیشه ای

تمامی این فاکتور ها در چگونگی و نحوه تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای تاثیر گذار می باشند. به طور مثال برخی تجهیزات و قطعات در انواع درب های اتوماتیک با یکدیگر تفاوت داشته و نحوه تعمیر و شرایط تعویض آن ها نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

عیب یابی درب اتوماتیک شیشه ای

همواره در اثر استفاده پی در پی و طولانی مدت از انواع درب اتوماتیک شیشه ای امکان خراب شدن و همچنین کاهش سرعت عملکرد درب اتوماتیک وجود خواهد داشت. خرابی و اختلال در عملکرد درب های اتوماتیک شیشه ای دلایل مختلفی دارد که باید شناسایی شوند. عیب یابی مهم ترین و اولین قدم برای تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای به شمار می آید و در صورتی که عیب یابی به درستی انجام نگیرد، امکان آسیب دیدن دیگر بخش های سالم درب اتوماتیک نیز وجود خواهد داشت.

لازم به ذکر است که عیب یابی درب اتوماتیک شیشه ای باید توسط تکنسین با تجربه و ماهر انجام گیرد و البته راهکار هایی نیز قبل از درخواست از تکنسین برای عیب یابی وجود دارد که انجام آن ها توصیه می شود:

اطمینان حاصل نمودن از روشن بودن سنسور و عدم وجود مانع در مسیر حرکت درب اتوماتیک

بررسی عملکرد صحیح ریموت کنترل و باتری

اطمینان حاصل کردن از شارژ شدن باتری پشتیبان

در صورت عدم باز و بسته شدن درب اتوماتیک شیشه ای بهتر است دکمه پاور اپراتور را 15 ثانیه نگه داشته تا خاموش شده و سپس اقدام به روشن کردن آن کرد.

در صورت وجود هر گونه نقص و اختلال در موارد ذکر شده بهتر است با شرکت خدمات حفاظتی اشل ارتباط گرفته و از آن ها درخواست تکنسین تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای نمایید.

منظور از اپراتور در درب های اتوماتیک شیشه ای عبارتند از:

موتور

برد

کنترل باکس

هنگر

تسمه

و...

البته لازم به ذکر است مدل های مختلفی از اپراتور درب اتوماتیک وجود دارد که هر کدام از نظر تجهیزات و نحوه نصب بر روی درب های اتوماتیک دارای تفاوت هایی هستند.

نحوه تعمیر بخش های مختلف درب اتوماتیک شیشه ای

در رابطه با نحوه تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای لازم است این نکته را ذکر کنیم که درب های اتوماتیک برای تعمیر به بخش های مختلفی تقسیم می شوند که پس از عیب یابی تنها باید بخش دارای عیب تعمیر و سرویس شود. از جمله مهم ترین بخش های درب اتوماتیک برای تعمیر می توان به بخش های زیر اشاره کرد:

کنترل باکس

موتور

چشمی درب اتوماتیک

ریموت

ریل و کاور

تعمیر کنترل باکس

یکی از مهم ترین قسمت ها در درب اتوماتیک کنترل باکس به شمار می آید که به عنوان مغز و اتاق فرمان درب اتوماتیک شیشه ای نیز شناخته می شود. کنترل باکس در نحوه باز و بسته شدن درب اتوماتیک بسیار تاثیر گذار بوده و تا حدود زیادی عملکرد ناصحیح درب اتوماتیک در هنگام حرکت مربوط به کنترل باکس می باشد. زمانی که تکنسین تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای اقدام به بررسی و تعمیر کنترل باکس می نماید، باید دوباره آن را برنامه ریزی کند زیرا تنظیمات قبلی آن در اثر ریست همگی از بین می روند. البته لازم به ذکر است که ریست شدن کنترل باکس موجب افت ولتاژ دستگاه نیز می شود.

تعمیر موتور درب اتوماتیک

امروزه انواع مختلفی از موتور ها برای درب های اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد و مدل و مشخصات فنی موتور تا حدود زیادی وابسته به نوع درب اتوماتیک و همچنین اندازه درب است. انواع مختلف موتور دارای مشخصات فنی و ویژگی های خاصی هستند و به همین دلیل نیز تعمیرات آن ها اغلب با یکدیگر تفاوت دارد. یک تکنسین باتجربه و ماهر همواره شناخت کافی از انواع موتور های درب اتوماتیک داشته و می تواند با استفاده از تجهیزات و دانش خود اقدام به رفع عیوب موتور و تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای نماید.

تعمیر چشمی درب اتوماتیک

شاید به جرات بتوان گفت یکی از مهم ترین و پرمصرف ترین قطعات انواع درب اتوماتیک چشمی می باشد. معمولا تکنسین ها در هنگام تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای اقدام به بررسی عملکرد چشمی درب اتوماتیک نموده تا از عملکرد صحیح چشمی درب اتوماتیک اطمینان حاصل نمایند. از جمله مهم ترین موارد اختلال و نقص در عملکرد چشمی می توان به کثیف شدن آن و یا قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم خورشید اشاره کرد. در صورت خرابی و اختلال در چشمی درب اتوماتیک شیشه ای همواره امکان باز شدن درب هنگام ورود وجود داشته اما پس از ورود درب بسته نمی شود. در این موارد تکنسین تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای اقدام به بررسی فتوسل در چشمی درب اتوماتیک نموده و اقدام به تعمیر و یا تعویض چشمی درب اتوماتیک می نماید.

تعمیر ریموت کنترل درب اتوماتیک

وظیفه ریموت، باز و بسته کردن درب اتوماتیک از راه دور می باشد و به عبارت دیگر کنترل از راه دور درب اتوماتیک با استفاده از ریموت انجام می گیرد. به دلایل مختلف نظیر قرار گرفتن در مقابل آفتاب امکان خرابی ریموت بسیار زیاد بوده و برای شناسایی و رفع خرابی در ریموت همواره نیاز به تعمیر ریموت درب اتوماتیک شیشه ای توسط تکنسین تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای می باشد. از مهم ترین دلایل خرابی ریموت می توان به اختلال و نقص در اتصالات برقی و همچنین پاک شدن حافظه ریموت می باشد.

تعمیر ریل و کاور

به طور کلی در ریل و کاور درب اتوماتیک شیشه ای خرابی و نقص رخ نمی دهد و نرخ خرابی آن ها بسیار کم است. البته کارشناسان و متخصصان تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای توصیه می کنند به دلیل سایش در طول زمان نیاز است هر چند سال یکبار نسبت به تعویض ریل و کاور اقدام نمود.

سرویس درب اتوماتیک شیشه ای

همواره در صورت خرابی قطعات و تجهیزات انواع درب اتوماتیک، بسته به علت خرابی و تجهیزاتی که دچار مشکل شده اند، گاها هزینه های زیادی برای تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای باید پرداخت کرد زیرا در بسیاری از موارد برخی تجهیزات و قطعات قابل تعمیر نبوده و نیاز به تعویض آن ها با نمونه های جدید است. کارشناسان معتقدند یکی از بهترین راه های پیشگیری از خرابی و نقش قطعات و تجهیزات درب های اتوماتیک، سرویس شش ماهه و یا سالانه آن ها می باشد. با پرداخت مبالغ بسیار کم و سرویس انواع درب اتوماتیک شیشه ای می توان از بسیاری از خرابی ها و نقش ها پیشگیری کرده و عمر درب های اتوماتیک شیشه ای را افزایش داد.

شرکت ارائه دهنده خدمات نصب و تعمیر درب اتوماتیک اشل

برای خدماتی نظیر سرویس، نصب و تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای لازم است شرکت های معتبر و باتجربه فعال در این زمینه را شناسایی کرده و از آن ها درخواست تکنسین برای تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای نمود. شرکت خدمات حفاظتی اشل یکی از معتبرترین و باتجربه ترین شرکت های ارائه دهنده خدمات سرویس، نصب و تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای می باشد. کارشناسان و متخصصان تیم فنی مهندسی اشل با انواع درب های اتوماتیک و تجهیزات آن ها آشنا بوده و به راحتی می توانند آن ها را عیب یابی و تعمیر نمایند.

شرکت خدمات حفاظتی اشل علاوه بر ارائه خدماتی نظیر سرویس و تعمیر انواع درب اتوماتیک شیشه ای، خدمات پس از فروش انواع درب های اتوماتیک را نیز با بهترین قیمت ها و کیفیت تضمینی به متقاضیان و خریداران ارائه می نماید.