درب اتوماتیک شیشه ای چگونه کار می کند؟

درب اتوماتیک شیشه ای چگونه کار می کند؟

مقالات

فرض کنید که وارد یک سوپرمارکت شده اید که دارای درب اتوماتیک شیشه ای برای ورود و خروج است. پس از اینکه خرید خود را انجام داده اید، قصد خارج شدن از فروشگاه را دارید. هردو دستان شما کاملا پر از خرید است و نزدیک درب می شوید. در اینجا است که از خود می پرسید درب را باید چگونه باز کنید. اما برای اینکه فروشگاه مجهز به درب اتوماتیک شیشه ای است، نیازی نیست که با دست درب را باز کنید، بلکه درب به محض نزدیک شدن شما، به صورت کاملا خودکار باز میشود.

قبلا هم درب اتوماتیک شیشه ای به تازگی اختراع شده بود، افراد فکر می کردند که بعضی ها به مخفیانه این باز و بسته شدن درب ها کنترل می کنند. کمتر کسی در خصوص کارکرد این نوع درب ها اطلاعات داشت و هرکسی در این خصوص نظریات مختلفی را بیان میکرد. اما امروزه دیگر ماهیت اصلی این درب ها برای بیشتر مشخص شده است و همه به صورت کلی از نوع کارکرد آن ها مطلع می باشند.

کارکرد درب های اتوماتیک شیشه ای با استفاده تکنولوژی است. هیچ گونه جادو یا کنترل از راه دوری برای آن ها استفاده نمی شود. بلکه کاملا به صورت خودکار و برقی فعالیت می کنند. درب های اتوماتیک شیشه ای با استفاده از سنسورها فعالیت می کنند. سنسورها همانطور که از نامشان پیداست، زمانی که چیزی حس کنند، فعال می شوند و عمل می کنند. انواع مختلفی از سنسورها وجود دارد که هرکدام بسته به کاربردشان در مکانی خاص استفاده می شوند.

درب های اتوماتیک شیشه ای زمانی که سنسورها، وجود نزدیکی فردی را حس می کنند عمل کنند و باز می شوند. روش کار آن ها خیلی ساده است. سنسورها در بالای درب ها نصب می شود و برای خود یک محوطه ای را جلوی درب دارند. هروقت فردی وارد این محیط شود، حسگر وجود آن را تشخیص داده و با استفاده از تکنولوژی به درب دستور باز شدن را می دهد و از آن طرف، هرفردی که از این محوطه خارج شود، دستور بسته شدن درب را می دهد. به این سنسورها، سنسورهای وزنی می گویند.

دیگر نوع سنسورها برای درب اتوماتیک شیشه ای استفاده می شود، سنسورهای چشمی می باشند.این سنسورها در بالای درب ها یا کناره های آن ها قرار داده می شوند. هنگامی که این سنسورها وجود فردی را با استفاده از چشمی خود احساس کنند، به درب نیز دستور باز شدن را می دهند و هر وقت از دید آن ها خارج شد، دستور بسته شدن را می دهند.

درب اتوماتیک شیشه ای هدف های متعددی دارند و هر کدام بسته به هدفشان در مکان های متفاوتی به استفاده می شوند. امروزه از این نوع درب ها از سوپرمارکت ها گرفته تا فرودگاه و ساختمان های بزرگ به منظور تسهیل در رفت و آمد افراد استفاده می شود. به غیر از اینکه افراد عادی به راحتی می توانند از آن ها استفاده کنند، افراد معلول و افرادی که از ویلچر هم استفاده می کنند، نیز کاملا مناسب است و می توانند به راحتی از آن ها عبور و مرور کنند.

مزیت اصلی این نوع درب ها، ذخیره انرژی است. قبلا بعضی از افراد که با بستن درب ها مشکل داشتند، باعث به هدر رفتن انرژی سرمایی و گرمایی ساختمان می شدند اما این مساله دیگر در درب های اتوماتیک شیشه ای وجود ندارد و می تواند باعث صرفه جویی بسیاری در مصرف انرژی شود. همچنین زمانی که شما از فروشگاه قصد خارج شدن را داشته باشید و دستتان پر از خرید باشد، دیگر لازم نیست که وسائل خود را برروی زمین قرار دهید تا درب را باز کنید. مساله دیگر بهداشت است. برای اینکه هیچگونه تماس دستی با درب ها صورت نمی گیرد، هیچ گونه میکروبی از این راه انتقال پیدا نمی کند.

مهمترین نکته این است که قبل از قرار دادن درب اتوماتیک شیشه ای محل خود را باید بررسی کنید که آیا امکان احداث چنین دربی وجود دارد یا خیر. همچنین قبل از هرچیزی باید بودجه خود را تعیین کنید.این درب ها فقط شامل هزینه اولیه نصب نمی باشند بلکه باید هر چند وقت یکبار توسط متخصص مجرب نیز مورد سرویس قرار بگیرند که اینهم مستلزم پرداخت هزینه است. پس به این نکات ریز قبل از احداث درب شیشه ای اتوماتیک کاملا دقت کنید.

کارکرد درب های اتوماتیک شیشه ای با استفاده تکنولوژی است. هیچ گونه جادو یا کنترل از راه دوری برای آن ها استفاده نمی شود

مقالات
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
نظر خود را ثبت کنید