درب شیشه ای دستی

درب شیشه ای دستی
مقالات

انواع درب شیشه ای دستی

در دنیای امروز درب‌ها به یکی از اجزای اصلی هر نوع فضایی تبدیل شده‌اند و معماران و طراحان درب‌ها را به عنوان یکی از المان‌های اصلی طراحی خود در نظر می‌گیرند. در حال حاضر انواع درب‌های مختلف در جهان تولید می‌شود که یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین آنها درب‌های شیشه‌ای هستند. درب‌های شیشه‌ای به دلایل ویژگی‌های خاص و جذابیت بصری که دارند در امکان مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند. درب‌های شیشه‌ای به دو دسته کلی شامل درب شیشه ای اتوماتیک و درب شیشه‌ای دستی تقسیم بندی می‌شوند. در این مقاله قصد داریم تا به طور اختصاصی به بررسی درب شیشه‌ای دستی بپردازیم


درب شیشه ای لولایی دستی

اگر یک روز که به بیرون رفته اید با دقت به اطرافتان نگاه کنید انواع درب‌های شیشه‌ای دستی را می‌بینید که در ساختمان‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند. درب‌های شیشه‌ای دستی کاربردهای زیادی را داشته و در اماکن مختلف تجاری، اداری، درمانی و... مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه انواع مختلف این نوع درب را بررسی خواهیم کرد.


درب شیشه ای ریلی دستی

درب شیشه‌ای لولایی دستی همانطور که از نامش هم پیداست به وسیله لولا مهار می‌شود و باز و بسته شدن این نوع درب‌ها به وسیله لولاها کنترل می‌گردد. این نوع درب‌ها فضای بیشتری را اشغال می‌کنند اما در صورتی که قصد دارید برای ویترین مغاز یا فروشگاه خود از درب شیشه‌ای دستی استفاده کنید توصیه می‌کنیم که از درب شیشه‌ای لولایی دستی استفاده نمایید. از جمله دلایل این موضوع این است که بسیاری از افراد با درب‌های شیشه‌ای ریلی دستی آشنایی نداشته و این نوع درب‌ها را به همان طریق درب شیشه‌ای لولایی باز می‌کنند که این کار ممکن است باعث آسیب رسیدن به درب شیشه‌ای شما شود. همینطور برای محل‌هایی با تردد بالا استفاده از درب شیشه‌ای لولایی دستی بهتر است زیرا باز و بسته کردن آن زمان کمتری برده و ترافیک کمتری را ایجاد خواهد کرد.


درب شیشه ای دستی اسپایدری

این نوع درب‌ها به مانند درب‌های لولایی با استفاده از نیروی انسانی و دخالت دست انسان باز و بسته می‌شوند. لنگه این نوع درب‌ها بر روی یک ریل تعبیه شده که می توان آن را با دست به سمت چپ و راست کشید. یکی از مزایای مهم استفاده از این نوع درب‌ها اشغال فضای کمتر توسط آنهاست. درب شیشه‌ای ریلی دستی برخلاف درب شیشه‌ای لولایی به صورت زاویه دار باز نمی‌شود و درنتیجه فضای اطراف خود را درگیر نخواهد کرد و شما این امکان را خواهید داشت تا وسایل مورد نظر خود را در اطراف آن بچینید. بنابراین درب شیشه‌ای ریلی دستی بهترین انتخاب برای مکان‌هایی است که فضای آنها کم می‌باشد. درب شیشه‌ای ریلی دستی که به آن درب شیشه‌ای کشویی دستی نیز گفته می‌شود برای استفاده در منازل و جداسازی فضاهای مختلف آن از جمله فضای نشیمن، ناهارخوری، پذیرایی و... نیز کاربرد دارد.


درب شیشه ای دستی آکاردئونی

این نوع درب از لحاظ نوع کارکرد تقریبا مشابه درب شیشه‌ای ریلی دستی است اما از قیمت بالاتری نسبت به نوع ساده آن برخوردار است. بیشترین استفاده درب شیشه‌‎ای دستی اسپایدری در فضاهای داخلی و جهت دیزاین مسکونی است.


قیمت درب شیشه ای دستی

این نوع درب از جمله زیباترین و شکیل ترین درب‌های شیشه‌ای دستی است که در تمامی فضاها قابلیت استفاده را دارد. ضمن اینکه از لحاظ قیمت نیز کاملا مقرون به صرفه می‌باشد.

با توجه به انواع مختلف درب شیشه‌ای دستی که در حال حاضر در بازار موجود است قیمت این نوع درب اتوماتیک متفاوت خواهد بود ضمن اینکه مواردی از جمله متریال این نوع درب‌ها و برند آنها نیز در تعیین قیمت درب شیشه‌ای دستی موثر است. ابعاد درب شیشه‌ای دستی، تعداد دهنه بازشو و شکل و ظاهر درب نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت درب شیشه‌ای دشتی محسوب می‌شوند. اما به طور کلی قیمت این نوع درب بیار کمتر از درب اتوماتیک شیشه‌ای می‌باشد. برای خرید درب اتوماتیک شیشه‌ای دستی و اطلاع از قیمت آن می‌توانید با کارشناسان اشل تماس بگیرید.

درب کشویی دستی

درب کشویی دستی، نوعی درب است که به صورت افقی به وسیله دست باز و بسته می‌شود. ریلی که این درب‌ها روی آنها می‌لغزند می‌تواند در قسمت بالا، پایین و یا در هر دو طرف باشد.

انواع مختلفی از درب‌های کشویی وجود دارند که ما قصد داریم در این مقاله آنها را معرفی کنیم. برخی از آن‌ها عبارتند از درب‌های جیبی، درب‌های شیشه‌ای کشویی، درب‌های بازشو وسط و درب‌های کناری. درب کشویی دستی مصارف گوناگونی دارد، برای مثال به عنوان درب فضای دوش در حمام، درب کمد، درب صفحه نمایش، درب پاسیو یا ون استفاده می‌شود.

یافته‌های باستان‌شناسی در پمپئی، نشان می‌دهد که درب‌های کشویی در اوایل قرن اول میلادی در خانه‌های رومی استفاده می‌شدند. با این حال، هیچ مدرکی وجود ندارد که تایید کند رومی ها اولین مردمی بودند که درب‌های کشویی را اختراع کردند یا از آنها استفاده کردند.

انواع درب کشویی دستی از جهت محل ریل

همان‌طور که گفتیم، درب کشویی یا به بالا و یا به پایین متصل می‌شود. علاوه بر این، برخی درب‌ها هم هستند که باید کمی از فریم بلند شوند تا بتوان آنها را حرکت داد.

درب کشویی دستی با ریل بالا

این درب‌ها در بالا به دو چرخ متصل هستند که در داخل یک ترک نواری توخالی فلزی می‌لغزند و درب را به چپ و راست می‌لغزانند. همچنین در دو انتهای ترک، دو قطعه وجود دارد که مانع از بیرون افتادن درب از دو طراف می شود و همچنین درب کشویی را باز یا بست نگه می‌دارد. با این حال در قسمت پایین، درب معمولا داخل یک ریل قرار می‌گیرد تا از تاب خوردن به سمت خارج و داخل محافظت گردد.

این درب‌ها به شکل معمول برای انبار و کمد استفاده می‌شوند.

درب کشویی دستی با ریل در پایین

وقتی درب سنگین باشد، امکان این‌که از بالا آویزان شوید نیست. به همین دلیل ریل آن در قسمت پایین قرار می‌گیرد. اکثر درب‌های ریلی از این نوع هستند.

درب کشویی دستی بند شونده

این نوع درب ها که به آنها Lift-and-slide door gear می‌گویند نیاز دارند که هنگام لغزاندن به دو طرف، کمی از فریم بلند شوند. آنها صدای کمتری تولید می‌کنند و به خوبی بهذ قاب خود می‌چسبند.

موارد استفاده

درب کشویی دستی و یا برقی در جاهای مختلف مثل ورودی فروشگاه‌ها، هتل‌ها و ادارات، در آسانسورها و به عنوان درب‌های پاسیو، درب کمد و جداکننده اتاق استفاده می‌شوند. از درب کشویی در صنعت حمل و نقل نیز استفاده می‌شود، مانند درب ون و قطارهای زیرزمینی. فولکس واگن نیز در یک برهه زمانی از این درب‌ها برای ماشین‌های خود استفاده کرد.

انواع مختلف درب کشویی دستی

از نظر مدل و شیوه باز و بسته شدن، این نوع درب‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که ما در این مقاله به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم.

درب‌های بای پس یا درب کنارگذری

یکی از ساده‌ترین انواع درب کشویی که می‌توانید از آن در خانه خود استفاده کنید، درب کنارگذری یا بای پس است. درب‌های بای پس، دارای پانل‌های ثابتی هستند که در مجاورت یکدیگر آویزان شده‌اند. ریل‌ها هم در بالا و هم در زیر پنل‌ها در قرار می‌گیرند. شما درب را با کشیدن آن در یک جهت باز می‌کنید. به طور کلی استفاده از این درب‌ها بسیار آسان است. آنها معمولا برای درب کمد یا حتی به عنوان راهی برای جدا کردن دو فضای نشیمن استفاده می‌شوند.

رایج‌ترین نوع درب کنارگذر از جنس چوب است و شبیه چیزی است که در برخی کمدها می‌بینید. یکی دیگر از کاربردهای رایج درب‌های کشویی بای پس در حمام است. خیلی‌ها عاشق نصب درب‌های بای پس در کنار دوش حمام خود هستند، زیرا ظاهر بسیار زیبایی دارد و بسیار هم راحت و مناسب عمل می‌کند.

درب کشویی دستی پاکتی

درب‌های کشویی جیبی یا پاکتی به دلایل مختلف واقعا راحت هستند. بارزترین مزیت این درب‌ها این است که در دیوار ناپدید می‌شوند. یک درب کشویی جیبی دارای یک پنل واحد است و اصلاً لولا ندارد. در زمانی که نیاز به باز کردن درب دارید، آن را مستقیماً به فضایی در داخل دیوار می‌لغزانید.

وقتی که می‌خواهید درب خوبی داشته باشید، اما فضای کمی دارید، درب‌های کشویی جیبی بسیار عالی عمل می‌کنند. بیشترین مصرف آنها در کمد است، اما برای انبارها و حتی اتاق خواب خوب هستند. این درب‌ها در دوران ویکتوریا محبوب شدند و هوز محبوبیت خود را حفظ کرده‌اند.

درب دو تاشو کشویی

برخی از درب‌های کشویی، دوتایی هستند؛ اما همچنان به صورت درب‌ کشویی عمل می‌کنند. این درب‌ها خیلی زیاد در انبارها استفاده می‌شوند. وقتی درب را باز می‌کنید، هر دو نیمه به هم فشرده شده و به یک طرف می‌لغزند. این نوع درب کشویی دستی، به اندازه گزینه جیبی جمع و جور یا کم‌جا نیست، اما بسیار خوب عمل می‌کند.

اگر می‌خواهید ظاهر یک درب دو طرفه را داشته باشید اما مانند یک درب تاشو عمل کند، درب دوتاشو بهترین گزینه است. این درب‌ها را می‌توان خیلی سریع نصب کرد، بنابراین مطمئنا راحت و کاربرپسند هستند.

درب کشویی دستی فرانسوی

درب‌های فرانسوی معمولا کشویی نیستند، اما اگر بخواهید زیبایی، شیکی و سبکی یک درب فرانسوی را با کم‌جایی ترکیب کنید، درب کشویی فرانسوی به کمک شما می‌آید. این درب‌ها خیلی زیبا هستند و معمولا در انواع شیشه‌ای برای پاسیو استفاده می‌شوند.

درب آکاردئونی

احتمالاً این درب‌های کشویی به سبک آکاردئونی را در خانه بعضی‌ها و یا به عنوان درب کمد دیده‌اید. شما می‌توانید چنین دربی را با قیمت بسیار پایین خریداری کنید و هرجا که می‌خواهید نصب کنید. نصب درب آکاردئونی بسیار آسان است، زیرا آنها به سادگی در امتداد مسیر کوچکی می‌لغزند.

مطالعه بیشتر: درب سریع

سخن آخر

درب کشویی دستی از گذشته‌های دور وجود داشته است. یکی از مزیت‌های مهم این درب‌ها، این است که می‌توانید آنها را در جای کوچکی نصب کنید. درب کشویی، لولا ندارد و به سمت داخل یا خارج باز نمی‌شود، به همین دلیل فضای جلوی آن به طور کامل قابل استفاده است. این درب‌ها از نظر محل قرارگیری ریل و همچنین مدل‌ها و جنس‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. درب کشویی دستی کاربرد وسیعی دارد از درب کمد و حمام گرفته یا ماشین، ون و مترو.

مقالات
مقالات مرتبط
درب اتوماتیک تلسکوپی

1397-04-22 22:41

ریشه/مقالات

درب اتوماتیک تلسکوپی

درب برقی

1397-04-22 22:47

ریشه/مقالات

درب برقی

انواع درب برقی

نصب درب اتوماتیک

1397-04-27 04:07

ریشه/مقالات

نصب درب اتوماتیک

درب ریلی

1397-04-27 04:25

ریشه/مقالات

درب ریلی

درب اتوماتیک شیشه ای

1397-05-07 02:54

اسلایدر/ریشه/مقالات

درب اتوماتیک شیشه ای

نظرات کاربران
نظر خود را ثبت کنید
محصولات
محصولات مرتبط