دستگاه DVR 16 کاناله؛ معرفی، ویژگی ها و موارد کاربردی

دستگاه DVR 16 کاناله؛ معرفی، ویژگی ها و موارد کاربردی

مقالات

دستگاه DVR 16 کاناله، یک دستگاه ضبط کننده تصاویر است و برای ضبط تصاویر دریافت شده از سوی دوربین مداربسته به کار می رود.

دستگاه دی وی آر 16 کاناله ، یک دستگاه ضبط کننده تصاویر است و برای ضبط تصاویر دریافت شده از سوی دوربین مداربسته به کار می رود. واژه DVR، مخفف عبارت "Digital Video Recorder" است؛ بر همین اساس، این دستگاه به منزله یک ضبط کننده ویدیویی دیجیتال قلمداد می شود. انواع دستگاه های ضبط کننده تصاویر جزو ملزومات سیستم های نظارتی و امنیتی هستند.

دستگاه DVR 16 کاناله بر اساس تبدیل داده های آنالوگ به دیجیتال کار می کند. البته دستگاه های DVR شامل مدل های مختلف است که هر کدام برای یک نوع کاربری ویژه طراحی شده اند. این نوع دستگاه های ضبط کننده تصاویر برای اتصال به دوربین های مداربسته آنالوگ مناسب می باشند. دستگاه DVR 16 کاناله از نظر کیفیت و کارایی، بهترین مدل DVR در نوع خود می باشد.

لازم به ذکر است که یکی از ملزومات اصلی دستگاه DVR 16 کاناله، هارد دیسک است؛ هارد دیسک، یک قطعه سخت افزاری است که به منزله حافظه ذخیره سازی دستگاه DVR 16 کاناله تلقی شده و به منظور ذخیره کردن تمام داده های دیجیتال که دستگاه DVR، آن ها را ضبط کرده است به کار می رود. برای این دستگاه ها می توان یک یا چند هارد دیسک استفاده کرد.

دستگاه DVR 16 کاناله بر اساس تعداد کانال ورودی آن نامگذاری شده است. کیفیت ثبت تصاویر در این مدل دستگاه ها معمولاً بسیار عالی است. البته علاوه بر دستگاه DVR 16 کاناله، سایر دستگاه های DVR با تعداد کانال های 4، 8، 16، 32 و 64 نیز در بازار وجود دارند. استفاده از هر یک از این مدل ها بستگی به کاربری سیستم های نظارتی و تعداد دوربین های مداربسته در شبکه دارد.

دستگاه دزدگیر پارادوکس paradox

دستگاه های DVR، متناسب با عملکرد دوربین های مداربسته آنالوگ طراحی شده اند. یک دستگاه DVR 16 کاناله از تعدادی پورت ورودی و خروجی تشکیل شده است. یک قسمت از این پورت ها برای اتصال DVR به مانیتور به کار می رود (RGB)؛ ورودی دیگر برای اتصال کابل AV و قسمتی هم برای اتصال کابل USB طراحی شده است. اگر قرار باشد دستگاه DVR به شبکه متصل شود باید از طریق پورت شبکه یا LAN، این کار را انجام داد.

بازدهی عملکرد دستگاه دی وی آر 16 کاناله در سیستم های امنیتی و دوربین مداربسته به نحوه نصب صحیح این دستگاه بستگی دارد. اگر تمام کابل ها و سیم های مربوطه در جای خود به دقت قرار گیرند، سیگنال ها به درستی منتقل شده و دستگاه DVR می تواند بهترین تصاویر را ضبط کند.

دستگاه DVR 16 کاناله از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

دستگاه DVR 16 کاناله همانطور که از نام آن دریافته می شود، یک دستگاه ضبط کننده تصاویر در سیستم های امنیتی است که می تواند به طور همزمان از تعداد 16 دوربین مداربسته پشتیبانی کند. به عبارت ساده تر، در مکان هایی که از 16 دوربین مداربسته برای نظارت بر محیط استفاده می شود، نصب یک دستگاه DVR کفایت می کند.

خرید و نصب این مدل دستگاه DVR از نظر اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود چرا که به جای اینکه مشتری، تعداد 16 دستگاه خریداری کنید و هر یک را برای یک دوربین مداربسته در سیستم نصب نماید، یک دستگاه DVR 16 کاناله تهیه می کند که همزمان برای تمام دوربین های نصب شده در سیستم نظارتی کاربرد دارد.

از دستگاه دی وی آر 16 کاناله و همچنین مدل 32 و 64 کاناله آن به ویژه برای نصب در سیستم های وسیع در مکان های مختلف استفاده می شود؛ به طور مثال، دوربین های مداربسته در یک فروشگاه لوازم خانگی بزرگ، دوربین های پاساژها و بوتیک ها، سیستم های نظارتی در مراکز اداری و تجاری و ... که تعداد آن ها از 16 تا بیشتر است مواردی هستند که در سیستم آن ها از دستگاه DVR 16 کاناله و یا دستگاه با تعداد کانال بالاتر استفاده می شود.

دستگاه DVR 16 کاناله این امکان را برای سیستم های امنیتی مداربسته فراهم می سازد که به صورت همزمان تمام تصویرهایی که از دوربین های مداربسته در مکان های مختلف ثبت شده است را بتوان بر روی یک مانیتور مشاهده کرد. این کار به تنظیمات مخصوص دستگاه DVR نیاز دارد که باید برای هر دوربین به صورت مجزا استفاده شود. البته نصب و راه اندازی دستگاه DVR 16 کاناله و تنظیم منوی های مختلف آن به تخصص نیاز دارد که باید توسط نصاب شرکت انجام گیرد.

بحث دیگری که در حوزه خرید دستگاه DVR 16 کاناله مطرح است، قیمت این دستگاه ها می باشد. همانطور که می دانید برندهای مختلفی از انواع دستگاه DVR در بازار وجود دارند و هر کدام یک ویژگی را برای مشتریان تأمین می کنند؛ البته شیوه نصب و راه اندازی این دستگاه ها شبیه به هم هستند و اساس عملکرد آنها در سیستم های مداربسته نیز یکسان است اما به لحاظ تفاوت در برند سازنده، قیمت دستگاه دی وی آر 16 کاناله نیز متفاوت خواهد بود.

عوامل دیگری به طور مستقیم بر قیمت دستگاه DVR 16 کاناله تأثیر دارند؛ ظرفیت و نوع هارد دیسک مورد نیاز برای ضبط تصاویر توسط DVR، نوع پورت های پشتیبانی شده توسط دستگاه، کیفیت تصویر انتقالی، کیفیت صوت، رزولوشن تصویر و ...، عوامل بسیار مهمی هستند که قیمت دستگاه DVR را تحت تأثیر قرار می دهند. البته نوسانات قیمت ها در بازار دستگاه ها و تجهیزات الکترونیکی نیز در این کار دخیل هستند.

انتخاب و خرید دستگاه DVR 16 کاناله

اگر شما قصد راه اندازی سیستم های مداربسته در یک مکان را دارید و می خواهید یک دستگاه DVR 16 کاناله خریداری کنید قطعاً با تنوع و گوناگونی برندهای تولید کننده این نمونه دستگاه ها در بازار مواجه خواهید شد که اگر اطلاع کافی از آن ها نداشته باشید، جز سردرگمی چیزی عاید شما نمی گردد! برای رهایی از این چالش می توانید قبل از خرید دستگاه با کارشناسان باتجربه و متخصص در این زمینه گفتگو کنید.

توضیح و تشریح تمام انواع برند دستگاه دی وی آر 16 کاناله که در حال حاضر در بازار وجود دارند و اینکه هر کدام برای چه نوع دوربینی مناسب هستند و قیمت آن ها چقدر است از حوصله این بحث خارج است اما در این قسمت، تنها به ذکر نام برندهای DVR بسنده می کنیم. این دستگاه ها عبارتند از:

اشل (ESHEL ) – سانل (SUNELL )- سامیت (SUMMIT) - هایک ویژن (HIKVISION ) - سی پی پلاس (CPPLUS) – مسترکرفت (MASTERCRAFT) - یونی سک (UNISEC) – داهوا (DAHUA ).

برای اطلاع از انتخاب صحیح یک دستگاه DVR 16 کاناله متناسب با سیستم های مداربسته که در نظر دارید پیشنهاد می کنیم با شرکت اشل در این زمینه مشورت کنید. بهترین کار این است که در حین خرید دوربین ها و تجهیزات آن، همزمان دستگاه های DVR مناسب را نیز خریداری کنید.

انواع برندهای دستگاه DVR 16 کاناله موجود در بازار کدام اند؟
مقالات
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
نظر خود را ثبت کنید