دوربین دام، نمونه ای از یک دوربین مداربسته کارآمد برای سیستم های امنیتی

دوربین دام، نمونه ای از یک دوربین مداربسته کارآمد برای سیستم های امنیتی

مقالات

دوربین دام، یکی از رایج ترین دوربین های مداربسته است که در سیستم های امنیتی و نظارتی در مکان های مختلف نصب می شود.

دوربین دام ، یکی از رایج ترین دوربین های مداربسته است که در سیستم های امنیتی و نظارتی در مکان های مختلف نصب می شود. تفاوتی نمی کند محل کار خود را می خواهید از سرقت در امان دارید یا قصد دارید این سیستم ها را برای خانه خود نصب کنید؛ آنچه مهم است اینکه انواع دوربین های مداربسته دام با ویژگی های متفاوت، بهترین انتخاب برای این کار هستند. با اتصال دوربین دام به یک رایانه می توانید مکان مورد نظر را در زوایای متفاوت کنترل کنید. اساس عملکرد این دوربین ها نیز مانند سایر دوربین های مداربسته بر مبنای انتقال تصاویر میان دستگاه ها انجام می گیرد.

متقاضیان نصب سیستم های نظارتی در محل کار یا منزل، در مکان های مختلف، به طور معمول با دو انتخاب اصلی برای دوربین های مداربسته رو به رو هستند؛ انتخاب دوربین دام، انتخاب دوربین مداربسته بولت. این دو دوربین، تفاوت زیادی با یکدیگر دارند و هر یک برای یک مکان ویژه مناسب هستند. در این مطلب به بررسی هر یک از این دو دوربین برای نصب در یک سیستم نظارتی قوی می پردازیم.دوربین دام

دوربین دام، همان طور که از نام آن ها بر می آید، دوربین های مداربسته گنبدی شکل هستند. تجهیزات اصلی دوربین نظیر لنزها درون این محفظه گنبدی شکل شیشه ای قرار می گیرند. دوربین های مداربسته دام را می توان هم در داخل ساختمان و هم در محوطه بیرونی نصب نمود. این نوع دوربین ها قابلیت چرخش به اطراف را دارد و می تواند هنگام تصویربرداری، زوم تصویر را با کیفیت بالا انجام دهد. جالب است بدانید حرکت این دوربین توسط یک موتور الکتریکی انجام می شود.

از ویژگی های دوربین دام می توان به مواردی نظیر قابلیت اتصال به شبکه اینترنت، قابلیت نصب روی دیوار، دارای بودن لنزهای ثابت با فاصله کانونی معین، محدوده وسیع تر تصویربرداری نسبت به سایر دوربین های مداربسته و تنوع مدل اشاره نمود. بسته به اینکه چه نوع کاربری از دوربین دام مورد انتظار است، یکی از انواع آنها در محل مورد نظر نصب می شود.

دوربین دام با توجه به نوع عملکرد به چند دسته طبقه بندی می شوند؛ دوربین مداربسته دام با سه سرعت بالا، متوسط و کم؛ دوربین دام با قابلیت دید در شب و دوربین های اسپید دام. دوربین های مداربسته با قابلیت دید در شب، نوع خاصی از دوربین ها هستند که می توانند در مکان هایی با نور بسیار کم و حتی در تاریکی، بهترین تصاویر را ثبت کنند.انواع دوربین دام برای نصب در مکان هایی مانند رستوران ها، فروشگاه ها، خانه، ادارات، شرکت های خصوصی، بانک و ... مناسب هستند. علی رغم قابلیت های گسترده ای که این دوربین ها دارند، دو عیب بزرگ برای آنها گزارش شده است؛ اول آنکه، دوربین دام به شدت در برابر ضربه آسیب پذیر است، به همین دلیل در معرض سرقت قرار دارد. دومین عیب این دوربین ها، عدم پیمایش مکان در زاویه 360 درجه است. این دوربین در یک زمان معین نمی تواند کل فضا را پوشش دهد؛ برای اینکه دوربین های دام بتوانند تمام مکان را تصویربرداری کنند باید دوربین توسط موتور به زاویه مورد نظر بچرخد.

دوربین دام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

دوربین مداربسته بولت در عمل، رقیب دوربین دام محسوب می شود. دوربین بولت، دوربینی با یک محفظه استوانه ای شکل فلزی است بر روی یک پایه قرار می گیرد. این دوربین را می توان هم روی دیوار و زیر سقف نصب نمود. لنز دوربین های مداربسته بولت را می توان متناسب با نوع کاربری انتخاب کرد اما اگر از لنز ثابت برای آن استفاده شود، امکان تغییر آن وجود ندارد.

دوربین مداربسته بولت هم مانند دوربین دام دارای قابلیت دید در شب است. چراغ های مادون قرمز در این دو دوربین می توانند نور کافی را هنگام تصویربرداری برای دستگاه فراهم سازند. جالب آن است که دوربین بولت را می توان به شبکه اینترنت متصل کرد تا نیاز به کابل کشی در مسیرهای طولانی را حذف کند.دوربین مداربسته بولت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

در مقایسه میان دوربین دام و دوربین مداربسته بولت به چند عامل اساسی باید دقت نمود؛ نصب دوربین، محدوده تصویربرداری یا زاویه دید، نور، مقاومت فیزیکی دوربین و مکان های قابل پشتیبانی، مهم ترین موارد قابل مقایسه در این دو دوربین هستند.

اگر دوربین های دام در یک محل نصب شوند، کمتر توسط افراد دیده می شوند؛ دوربین های بولت، ابعاد بزرگ تری دارند و به راحتی قابل تشخیص هستند. معمولاً دوربین های دام برای نصب در اداره ها و شرکت ها مناسب تر است و دوربین بولت برای نصب در مکان های آزاد مانند محوطه بیرونی ساختمان ها طراحی شده است. دوربین های بولت را باید بر روی پایه مخصوص در محل مورد نظر نصب نمود. این دوربین ها در برابر نفوذ گرد و غبار یا رطوبت، مقاوم هستند.

تفاوت دیگر دو دوربین دام و دوربین مداربسته بولت، محدوده تصویربرداری آن ها است. لنزهای دوربین دام معمولاً قادر هستند محدوده وسیع تری را تحت پوشش قرار دهند اما دوربین های بولت، لنز بزرگ تری دارند و به همین دلیل، زاویه دید آن ها محدودتر است. هر یک از دوربین ها تصاویر را با رزولوشن و کیفیت بسیار عالی ثبت می کنند.چه تفاوت هایی میان دوربین دام و دوربین مداربسته بولت وجود دارد؟

با توجه به تمام مطالبی که در خصوص دو دوربین کاربردی، دوربین دام و دوربین مداربسته بولت بیان شدند، می توان گفت هر یک از این دستگاه در نوع خود بسیار ایده آل هستند و اینکه دقیقاً قضاوت کنیم کدام یک نسبت به دیگری ارجحیت دارد، کار عاقلانه ای به نظر نمی آید. هر یک از دوربین های فوق را می توان متناسب با نوع کاربری مشتری، در ساختمان نصب نمود. اگر قصد دارید هنگام شب نیز تصویربرداری محیط برای شما انجام شود باید حتماً از دوربین هایی با قابلیت دید در شب استفاده کنید.

دوربین دام ، یک سیستم بسیار عالی را برای شرکت ها و محوطه داخلی خانه ارائه می دهد در صورتی که دوربین های بولت، بهترین دستگاه ها برای نصب در محوطه بیرونی کارخانه ها و یا سازمان ها محسوب می شوند. آنچه می تواند به شما کمک کند که میان انواع این دوربین ها، بهترین مدل را انتخاب کنید، توجه به انتظاراتی است که خود شما از یک سیستم امنیتی دارید. محل نصب دوربین مداربسته توسط فرد نصاب تعیین می گردد.

پیشنهاد می کنیم برای انتخاب و نصب دوربین مداربسته از نظریات و تجربیات کارشناسان شرکت اشل استفاده کنید. این مجموعه تخصصی با به کارگیری کادری مجرب در زمینه انواع سیستم های هوشمند و مداربسته، آماده ارائه خدمات مشاوره، فروش، نصب و راه اندازی و همچنین پشتیبانی محصولات به مشتریان عزیز می باشد.

دوربین دام یا دوربین مداربسته بولت؟ کدام را انتخاب کنیم؟
مقالات
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
نظر خود را ثبت کنید