دوربین مداربسته یک وسیله¬ی امنیتی است که جهت اهداف مهمی از قبیل کنترل و نظارت یا افزایش امنیت، ایمنی و حراست امور تحقیقاتی و آموزشی کاربرد دارد. یک سیستم کامل دوربین مداربسته به لحاظ تجهیزاتی که در آن استفاده می¬شود شامل: دو نوع قطعه Active و Passive می¬باشد. تجهیزات Passive دوربین مداربسته را می¬شود مانند بستر انتقال سیگنال همچون داکت، کابل و ... دانست و تجهیزات Active دوربین مداربسته را می¬توان دوربین، دستگاه دی وی آر، هارد و سایر تجهیزات الکترونیکی نام برد.

دوربین¬ها از لحاظ ظاهری اجزای مختلفی دارند که برخی از آن¬ها عبارتند از:

1- دستگاه ضبط تصویر: این دستگاه برای ذخیره¬سازی تصاویر به دوربین نصب می¬شود، همچنین امکان اتصال به شبکه یا انتقال تصویر را ایجاد می¬نماید، باعث تنظیم تصاویر و ضبط آن¬ها می¬شود و علاوه بر این، تصاویر دوربین مداربسته به¬صورت یکپارچه قابل مشاهده خواهد بود.

2- دوربین: معمولاً دوربین¬های مداربسته ساده تنها از یک برد و یک لنز تشکیل شده¬اند. دوربین¬ها می¬توانند تصاویر را بخوانند و به تلویزیون و یا هر چیزی که برای ما قابل روئیت باشد ارسال کنند. برخی از دوربین¬ها پایه نیز دارند که قادرند بر روی اشیاء نصب شوند یا به آن¬ها متصل گردند.

3- منبع تغذیه: معمولاً در دوربین مداربسته با سیم از آداپتور استفاده می¬شود – که با کابل¬هایی مستقیم به برق شهری وصل می¬گردد – در سیستم دوربین مداربسته بی¬سیم از باتری به عنوان منبع تغذیه استفاده می¬گردد.

4- هارد برای ذخیره اطلاعات

راهنمای خرید دوربین مداربسته بولت