دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین مداربسته آنالوگ
مقالات

سنسورهای CCD و CMOS در دوربین مداربسته آنالوگ به چه صورت عمل می کنند؟

دوربین مداربسته آنالوگ ، نوعی دستگاه الکترونیکی نظارتی هستند که در مکان‌های مختلف برای نظارت بر محیط و کنترل آن نصب می‌شود. این نوع دوربین ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام، یک ویژگی کاربردی مشخصی داشته و برای نصب در یک موقعیت طراحی شده‌اند. اساس کار دوربین مداربسته آنالوگ، دریافت سیگنال‌های الکترونیکی و تبدیل آن به تصاویر قابل نمایش در مانیتور است.

پس از اینکه سیگنال‌ها توسط دوربین مداربسته آنالوگ دریافت شدند، به یک دستگاه تقویت کننده سیگنال فرستاده می‌شوند. وجود این نوع دستگاه برای یک سیستم آنالوگ ضرورت دارد، چرا که امواج قوی و ضعیف زیادی توسط حسگر دوربین دریافت می‌شوند که اگر همه آن‌ها به طرز صحیح به دستگاه ثبت تصاویر ارسال نشوند، کیفیت تصویر ضبط شده به شدت افت می‌کند. یکی از علت‌های ایجاد برخی از نویزها در مانیتور، عدم استفاده صحیح از تقویت کننده سیگنال است.


دستگاه DVR برای دوربین مداربسته آنالوگ چیست؟

سنسورهای CCD و CMOS در دوربین مداربسته آنالوگ یکی از اجزای مهم سیستم های آنالوگ نظارتی هستند که جزو تجهیزات الکترونیکی حساس و ظریف دسته بندی می‌شوند. اساس عملکرد این سنسورها، حساسیت فتودیودهای آن به نور محیط است. سنسورهای CCD یا در اصطلاح، Charged Coupled Device، نوعی حسگر دوربین مداربسته آنالوگ است که قادر است نور را از محیط دریافت نموده و برای نمایش تصویربرداری در دوربین، تأمین کند. میزان برق مصرفی برای این سنسور، 9 تا 12 ولت است.

سنسورهای CMOS یا در اصطلاح، Complementary Metal Oxide Semiconductor، مشابه سنسور قبلی عمل می‌کند، با این تفاوت که میزان توان مصرفی CMOS در حدود 4 تا 9 ولت است که این میزان در مقایسه با سنسور CCD بسیار کمتر می‌باشد. کارایی سنسورهای نسل جدید CMOS بیشتر هستند و معمولاً از آن‌ها برای پردازش سیگنال‌های دوربین مداربسته آنالوگ، تنظیم رنگ در دوربین‌ها و تبدیل سیستم آنالوگ به دیجیتال استفاده می‌شود.


مفهوم TV Line در دوربین مداربسته آنالوگ چیست؟

یکی دیگر از تجهیزاتی که برای یک سیستم مداربسته آنالوگ مورد نیاز است، دستگاه DVR نام دارد. DVR یا در اصطلاح، Digital Video Recorder، سیگنال‌های آنالوگ را دریافت کرده و آن‌ها را به سیگنال‌های دیجیتال تبدیل می‌کند. دستگاه DVR برای اینکه بتواند حجم بالایی از داده‌ها را در خود ذخیره کند به یک هارد دیسک با ظرفیت بالا نیاز دارد. هارد دیسک مانند یک حافظه جانبی در دوربین مداربسته آنالوگ عمل می‌کند.

دستگاه DVR قابلیت اتصال به شبکه را ندارد و از نظر عملکردی، کاملاً تخصصی و یکتا کار می‌کند. این دستگاه‌‎ها در مقایسه با سایر مدل‌های دستگاه ضبط تصاویر، ارزان‌تر هستند. تعداد زیادی پورت ورودی و خروجی بر روی دستگاه DVR دوربین مداربسته آنالوگ قرار دارد که فیش‌ها و کابل‌های مخصوص به آن‌ها متصل می‌شوند. مدل‌های متنوعی از این دستگاه در بازار موجود است که بنا بر نوع کاربری، یکی از آن‌ها باید در سیستم نصب شود.


کدام یک از انواع دوربین مداربسته آنالوگ را برای سیستم نظارتی خود انتخاب کنیم؟

TV Line یا در اصطلاح، Television Line در دوربین مداربسته آنالوگ ، معیاری از رزولوشن تصویر در سیستم های نظارتی است. TV Line، قدرت تفکیک دوربین را برای خطوط عمودی تصویر بیان می کند. عدد TV Line بیشتر در یک دوربین، جزئیات بیشتری از یک دوربین مداربسته آنالوگ را به نمایش می گذارد.

عدد TV Line را با ذکر یک مثال کاربردی برای شما تشریح می کنیم؛ دوربین مداربسته آنالوگ که دارای عدد 400 TV Line است، برای نظارت بر مکان هایی با وسعت حدود 10 مترمربع مناسب است؛ 700 TV Line برای وسعت بیش از 40 متر مربع و بالاتر، به کار می رود. به عبارت ساده تر، TV Line در دوربین مداربسته آنالوگ، مانند پیکسل در دوربین مداربسته دیجیتال است.

وجود یک سیستم امنیتی برای هر کسب و کاری لازم و ضروری است. نصب دوربین مداربسته آنالوگ در مکان مورد نظر از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است اما کابل کشی برای این نوع سیستم، کمی پیچیده می‌باشد. نوع کاربری که از دوربین مداربسته آنالوگ انتظار دارید، مدل آن را مشخص می‌کند. دوربین‌های صنعتی، دوربین دام، اسپید دام، بولت، باکس و ...، همه جزو بهترین انواع دوربین‌های مداربسته هستند و تعیین بهترین نوع آن، کار دشواری است.

یکی از انواع دوربین مداربسته آنالوگ را می‌توان در یک فضای کاری نصب کرد، به شرط آنکه تمام تجهیزات لازم برای نصب و راه اندازی دوربین، فرآهم باشند؛ هدف از نصب دوربین و بررسی شرایط محیطی نیز از مهم ترین عواملی هستند که در انتخاب یک دوربین مداربسته آنالوگ باید مورد توجه قرار گیرند.

مقالات
مقالات مرتبط
دوربین مدار بسته

1397-04-16 22:21

ریشه/مقالات

دوربین مدار بسته

انواع دوربین مداربسته AHD

1397-04-20 04:35

ریشه/مقالات

انواع دوربین مداربسته AHD

دوربین مداربسته AHD چیست؟

1397-04-20 04:58

ریشه/مقالات

دوربین مداربسته AHD چیست؟

بهترین دوربین مداربسته AHD

1397-04-22 22:20

ریشه/مقالات

بهترین دوربین مداربسته AHD

نظرات کاربران
نظر خود را ثبت کنید
محصولات
محصولات مرتبط