دوربین مداربسته دام

دوربین مداربسته دام
مقالات

دوربین مدار بسته دام چه ویژگی هایی دارد؟

دوربین مداربسته دام (Dome)، یکی از انواع دوربین‌های نظارتی است که در سیستم‌های امنیتی در مکان‌های مختلف نصب می‌شود. شکل ظاهری این دوربین شبیه به گنبد یا یک نیمکره است. از بزرگ ترین مزیت‌های این دوربین مداربسته، قابلیت چرخش در زوایای مختلف، امکان زوم شدن و خم شدن می‌باشند.

انواع دوربین مداربسته دام را می‌توان به شبکه بی‌سیم متصل کرد. برخی از این دوربین‌ها نیز قابلیت دید در شب را دارند و برای تصویربرداری در محیط‌های کم نور و تاریک طراحی شده اند. لامپ‌های LED کوچک که بر روی دستگاه تعبیه شده است با فناوری نور مادون قرمز، توانایی ضبط تصاویر در شب را فرآهم می‌کنند.


برای نصب دوربین مدار بسته دام به چه روشی باید عمل کنیم؟

امکان چرخش دوربین مدار بسته دام در جهات مختلف، کنترل و نظارت محیط را به صورت کامل میسر می‌سازد. این دوربین به یک موتور قوی مجهز است که وظیفه چرخاندن دوربین در زاویه‌های مختلف را بر عهده دارد. این دوربین را به دو روش نصب روی سقف و نصب روی دیوار می‌توان به کار برد.

یکی از اجزای اصلی دوربین مدار بسته دام، لنز دوربین است. دو نوع لنز ثابت و متغیر برای این نوع دوربین‌ها استفاده می‌شود. لنز متغیر بر اساس نوع کاربری دوربین انتخاب می‌شود؛ بر خلاف لنز متغیر، لنزهای ثابت را نمی توان از دوربین جدا کرد. لنزهای متغیر در انواع مختلف ساخته می‌شوند که هر کدام از آن ها توانایی تصویربرداری در یک زاویه بخصوص را داشته و یک میدان دید را تحت پوشش قرار می‌دهند.

خرید دوربین مدار بسته دام از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است زیرا این تجهیزات قیمت پایینی دارند. ابعاد دوربین در مقایسه با سایر مدل‌های سیستم‌های مدار بسته مانند دوربین صنعتی یا بولت، کوچکتر می‌باشد، بنابراین فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند.

اگر قصد دارید دوربین مدار بسته دام را برای نصب در سیستم‌های امنیتی خود انتخاب کنید باید به شما یادآوری کنیم، علی رغم قابلیت‌های زیادی که این دوربین دارد، بدنه آن در برابر نفوذ رطوبت یا ضربه پذیری مقاومت بسیار کمی دارد. از سویی دیگر، امکان تصویربرداری در زاویه 360 درجه به طور کامل در دوربین مدار بسته دام وجود ندارد. دوربین مدار بسته دام بر حسب سرعت چرخش موتور به انواع زیر دسته بندی می‌شوند:

• دوربین مدار بسته دام با سرعت بالا

• دوربین مدار بسته دام با سرعت پایین

• دوربین مدار بسته دام با سرعت متوسط

• دوربین اسپید دام

• دوربین مدار بسته دام با قابلیت نورهای مادون قرمز

استقبال برای نصب دوربین مدار بسته دام در ساختمان ها به دلیل گستردگی زاویه تصویربرداری این نوع سیستم‌ها است. این دوربین در زاویه های 180 و 360 درجه می‌تواند تصویربرداری را انجام دهد؛ امکان ثبت تصاویر به صورت پیمایشی در این دوربین‌ها وجود ندارد اما کیفیت ثبت تصویر به صورت لحظه‌ای، بسیار عالی انجام می شود.


خرید دوربین مدار بسته دام به چه عواملی بستگی دارد؟

انواع دوربین مدار بسته دام در فضای داخلی ساختمان‌ها نصب می شوند. شکل ظاهری گنبدی مانند این دوربین موجب کاربرد آن به ویژه در شرکت‌های اداری شده است. این دوربین با استفاده از یک پایه بر روی سقف یا دیوار نصب می‌شود. محل قرار گرفتن دوربین باید به اندازه ای محکم باشد تا بتواند وزن آن را تحمل کند.

برای نصب دوربین مدار بسته دام، پس از اینکه محل دقیق نصب دوربین‌ها مشخص شد، کابل کشی با رعایت اصول استاندارد انجام می‌شود. اتصالات در محل مخصوص محکم می‌گردد و پس از آن، تنظیمات سخت افزاری و نرم افزاری مربوط به قسمت‌های مختلف این سیستم باید به طور کامل اجرا شوند. برای انواع دوربین مدار بسته دام که بر اساس اینترنت عمل می‌کنند، نیازی به کابل کشی نمی‌باشد.

با توجه به تنوع مدل‌های دوربین‌های مدار بسته در بازار، بهترین دوربین، دستگاهی است که امکانات پیشرفته تری داشته باشد و بتواند تصاویر با کیفیتی را ضبط کند. عوامل مختلفی وجود دارند که به طور مستقیم بر کیفیت دوربین مدار بسته دام تأثیر می‌گذارند.

قابلیت دید در شب، نوع لنز دوربین، رزولوشن تصویر، نوع برند سازنده دوربین، جنس بدنه، قابلیت اتصال به شبکه و کیفیت آن، مهم‌ترین عواملی هستند که قیمت یک دوربین دام را تعیین می‌کنند.

مقالات
مقالات مرتبط
لنز دوربین مداربسته چیست؟

1396-10-10 12:37

ریشه/مقالات

لنز دوربین مداربسته چیست؟

دوربین مدار بسته چیست؟

1397-02-02 23:46

ریشه/مقالات

دوربین مدار بسته چیست؟

نظرات کاربران
نظر خود را ثبت کنید
محصولات
محصولات مرتبط