دوربین مدار بسته AHD چیست؟

دوربین مدار بسته AHD چیست؟

مقالات

AHD مخفف analog hidh definition می باشد که یک تکنولوژی جدید برای انتقال تصاویر با کیفیت بالا می باشد. پی از این دوربین های مدار بسته آنالوگ با کیفیت های غیر HD توسط کابل های کواکسیال به دستگاه ضبط تصاویر DVR متصل می شدند که افت کیفیت اجتناب ناپذیر بود.

در تکنولوژی AHD تصاویر در بستر دیجیتالی توسط کابل کواکسیال منتقل می شود این تکنولوژی سبب شده که تصاویر بدون کاهش کیفیت تا 500 متر با کابل کواکسیال RG59 و تا 1000 متر با کابل کواکسیال RG6 منتقل شوند.

لازم به ذکر است DVR باید قابلیت اتصال به دوربین های AHD را داشته باشند. در ایران سیستم های AHD به سرعت در حال افزایش هستند و اکثر شرکت های دوربین مدار بسته محصولات جدید AHD را عرضه می کنند.

یکی از ویژگی های این دوربین ها قیمت مناسب آن هاست که در مقایسه با دوربین های آی پی به مراتب کمتر است . همین امر سبب شده است که مشتریان دوربین مدار بسته نیز به خرید دوربین هایی با کیفیت HD اما قیمت مناسب ترقیب شوند.

مقاومت این تکنولوژی در مقابل نویز نیز بسیار حائز اهمیت است. AHD نویز پذیری به مراتب پایین تری نسبت به دوربین های آنالوگ دارد. در این صورت جایگزین بسیار خوبی برای دوربین های مدار بسته آنالوگ می باشد.

چنانچه بین استفاده از تکنولوژی AHD و آنالوگ شک دارید یک لحظه هم تامل نکنید. این سیستم کیفیتی عالی را با استفاده از کابل کواکسیال و یک دستگاه DVR مجهز به تکنولوژی AHD در اختیار AHD در اختیار شما قرار می دهد که با هزینه ای مناسب می توانید این تکنولوژی فوق العاده ای داشته باشید.

یکی از رایج ترین سوال ها در مورد انتخاب بین دوربین AHD و یا دوربین آی پی است.در واقع باید انتخاب بین دو بستر متفاوت صورت گیرد. باید به این نکته توجه داشت که دوربین های آی پی روی بستر شبکه نصب می شوند در صورتی که دوربین های AHD از طریق کابل کواکسیال متصل می گردند. در زمانی که بستر شبکه اهمیت نداشته باشد دوربین های مدار بسته AHD گزینه مناسب و به صرفه ای هستند. اما زمانی که ویژگی های شبکه مورد نیاز است باید به سراغ آی پی رفت، هرچند هزینه بالاتری پرداخت می شود.

سوال دیگری که خیلی بین کسانی که با این تکنولوژی آشنایی ندارند متداول است این است که آیا دوربین AHD را می توان به یک DVR معمولی وصل کرد؟

پاسخ خیر، دستگاه ضبط تصاویر باید به این تکنولوژی مجهز باشد. اما گر شما یک DVR هیبریدی داشته باشید می توانید هر دو سیستم آنالوگ و AHD را متصل کنید و حتی اگر DVR شما به صورت هیبریدی و از آی پی ساپورت شود، می توانید دوربین آی پی را همراه AHD داشته باشید.

اساس کار تکنولوژی AHD برپایه انتقال تصاویر دوربین های مدار بسته بر مبنای سیستم های تلویزیونی دیجیتال DTV عمل می کنند. در این تکنولوژی اطلاعات همچنان به صورت آنالوگ منتقل می شود.

لازم به ذکر است نوع کد گذاری آن ها امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر و در نتیجه گرفتن تصاویر با رزولوشن عالی تر را ایجاد می کند . کد گذاری دوربین توسط چیپ TX AHD انجام می شود.

این چیپ اطلاعات دیجیتال را از دوربین دریافت کرده و آنها را به صورت AHD کد گذاری می کند. در سمت DVR نیز چیپ AHD RX اطلاعات کدگذاری شده را دریافت کرده و آن ها را مجدد به صورت دیجیتال برای ضبط درخواهد آورد.

اساس کار تکولوژی AHD چیست؟

اجزای سیستم دوربین مدار بسته اچ دی شامل مقداری دوربین مدار بسته، دستگاه ذخیره مرکز هارد و متعلقات نصب می باشد.

دوربین های مدار بسته AHD از نظر کیفیت تصویر به دو یا سه دسته زیر تقسیم می شوند:

ـ دوربین مدار بسته: AHD 960h

ـ دوربین مدار بسته AHD 720pHD

ـ دوربین مدار بسته: AHD 1080p HD

و از لحاظ بدنه و شلک ظاهری به انواع زیر تقسیم خواهند شد:

ـ دوربین های AHD دام

ـ دوربین های AHD بالت

ـ دوربین های AHD چرخشی PTZ

انواع دوربین AHD

AHD در دوربین مدار بسته این امکان را دارد که تصاویر به صورت آنالوگ منتقل شود اما به این تفاوت که انتقال اطلاعات با سرعت و حجم بیشتری انجام می شود. این باعث ارائه تصاویر با روزلیشن بالا می باشد.

عملکرد انتقال دیتا با حجم و سرعت بیشتر در دوربین مداربسته با استفاده از چیپ هایی به نام AHD TX انجام می شود.

وظیفه چیپ دریافت اطلاعات از دوربین مدار بسته دیجیتال و کد گذاری آن ها به صورت AHD می باشد.

از آن سو، چیپ AHD TX که در سمت DVR قرار دارد اطلاعات کد گذاری شده را دریافت و آن ها را به صورت دیجیتال برای رکورد شدن فراهم می کند.

AHD در دوربین مدار بسته مشابه با HDCVI عمل می کند. بدین صورت که تصاویر را به صورت کواکسیال با متراژی 500 متر ارسال می نماید.

این امکان در حالی میسر است که از کابل های RG59 معممولی استفاده شود.

در حالی که اگر بخواهید متراژ آن را به 1000 متر افزایش دهید باید از کابل های RG60 در دوربین های مدار بسته استفاده کنید.

با ورود AHD در دوربین مدار بسته، درخواست افراد برای استفاده از دوربین های مدار بسته آنالوگ کاهش داده شده و به این دلیل که دوربین های مدار بسته AHD در مقایسه با دیگر دوربین های مدار بسته آنالوگ به صرفه هستند.

راهنمای خرید دوربین مداربسته بولت

کاربرد AHD در دوربین مدار بسته
مقالات
مقالات مرتبط
DNR چگونه فعالیت می کند

1396-10-10 12:12

ریشه/مقالات

DNR چگونه فعالیت می کند

نویز تصویر به چه معناست؟

1396-10-10 12:15

ریشه/مقالات

نویز تصویر به چه معناست؟

نظرات کاربران
نظر خود را ثبت کنید