دوربین گردان هوشمند مدل پیشرفته دوربین مدار بسته تحت شبکه است که وظیفه آن، ایجاد حفاظت در مکان‌های خیلی وسیع است. امروزه، برقراری امنیت در منزل و محل کار، یکی از دغدغه‌های افرادی است که حداقل یک‌بار طعم تلخ سرقت شدن از اموالشان را چشیده‌اند و یا اینکه این اتفاق، برای اطرافیان آن‌ها رخ داده است. به همین دلیل استفاده از این سیستم‌های امنیتی بسیار رواج پیدا کرده است. حال اگر موقعیت موردنظر خیلی حساس باشد و یا گستردگی آن در حدی است که نیاز به امنیت بالا دارد، لزوم استفاده از دوربین گردان هوشمند، بسیار مشخص است. این دوربین، با نام‌هایی همچون دوربین مداربسته چرخشی، کنترل از راه دور، دوربین صنعتی ip ،دوربین گردان IP اسپید دام و فست دام نیز شناخته می‌شود که تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

نحوه عملکرد دوربین گردان هوشمند

همان طور که از اسم دوربین مشخص است، عملکرد این سیستم به‌صورت چرخشی و یا همان گردان است، به این صورت که پایه متصل شده به آن، شرایط لازم را برای دوربین فراهم می‌کند تا در زاویه‌های مختلف، چرخش داشته باشد. دوربین گردان هوشمند، این توانایی را دارد که محدوده 300 متری را تحت پوشش خود قرار دهد. چرخش در زوایای مختلف و زوم شدن روی تصویری خاص، از قابلیت‌های دوربین گردان هوشمند است. اطلاعاتی که توسط دوربین دریافت می‌شود، در حافظه آن ذخیره شده و سپس از طریق اینترنت، توسط نرم‌افزار نصب‌شده در تلفن همراه، دریافت می‌شود. بدین صورت افراد می‌توانند تصاویر ضبط‌شده دوربین گردان را، در هر مکان و زمانی کنترل کنند.

Baby Cam، نمونه‌ای از دوربین گردان هوشمند است که در اندازه کوچک طراحی شده است و به‌منظور کنترل از راه دور کودک توسط والدین و یا اطلاع از وضعیت افراد سالمند و بیمار در منزل، به کار می‌رود.

ویژگی ‌های دوربین مداربسته گردان هوشمند

• ساختار دوربین گردان هوشمند، به‌گونه‌ای است که می‌توان آن را از فاصله دور کنترل کرد.

• نصب دوربین، به‌آسانی انجام می‌شود.

• مجهز به حافظه داخلی است تا تصاویر دریافتی را ذخیره کند.

• تصاویری که توسط آن ضبط می‌شود، از کیفیت بالایی برخوردار است.

• انتقال تصاویر توسط دوربین گردان هوشمند به گوشی همراه، تحت امنیت کامل انجام می‌شود.

• در مکان‌هایی که شرایط سیم‌کشی در آن فراهم نباشد، به‌کارگیری دوربین گردان، مناسب‌ترین گزینه است.

• درنهایت می‌توان گفت به‌منظور پنهان ماندن زاویه دید آن، سطح دوربین با کاور پوشش داده شده است.

انواع دوربین مداربسته گردان هوشمند

معمولاً دوربین گردان هوشمند، در مکان‌های مختلفی به کار برده می‌شود. از این لحاظ، با توجه به مکان کاربرد آن، دوربین به دو مدل Outdoor و Indoor تقسیم‌بندی می‌شود. مدل Outdoor، در بیرون ساختمان و در شرایط روباز کاربرد دارد، به همین دلیل ساختار آن به‌گونه‌ای است که در برابر شرایط موجود، پایدار است. دوربین گردان هوشمند Outdoor، به‌عنوان مدل رایج در بازار، بسیار پرفروش است. اگر برای محیطی سرپوشیده به دنبال دوربین گردان هستید، پیشنهاد ما استفاده از مدل Indoor هوشمند است. اگرچه مقاومت مدل Indoor، نسبت به مدل Outdoor کمتر است ولی بهترین گزینه برای موقعیت‌های سربسته به‌حساب می‌آید.

حال بر اساس مکانی که دوربین در آن استفاده می‌شود ممکن است شرایط ویژه‌ای وجود داشته باشد. به‌عنوان مثال، نصب دوربین گردان حرارتی در پایگاه‌های نظامی، با این هدف انجام می‌شود که وجود انسان از دیگر موارد موجود در منطقه، قابل‌درک باشد و یا به‌کارگیری آن در جنگل، سبب مهار آتش می‌شود. جنس دوربین گردان مورداستفاده در محل‌هایی که احتمال سوختن دارد متفاوت است چراکه، بدنه آن‌ها به‌گونه‌ای ساخته شده است که ضدانفجارند و در صورت بروز هرگونه جرقه در داخل دوربین، محیط بیرون در امان است.

دوربین گردان هوشمند بر اساس چگونگی عملکرد آن نیز، به دو شکل تحت شبکه و آنالوگ تقسیم‌بندی می‌شود. در نوع تحت شبکه دوربین گردان، قابلیت‌های بیشتری نسبت به مدل آنالوگ، وجود دارد. وجود امکانات بیشتر در مدل تحت شبکه، سبب شده است هزینه‌های آن نسبت به مدل آنالوگ، بالاتر باشد ولی کار با دوربین آنالوگ، به‌مراتب راحت‌تر از مدل تحت شبکه است.

دوربین گردان هوشمند و مزایای آن

دوربین گردان هوشمند، ضمن اینکه از لحاظ سخت‌افزاری ساختاری به‌روز دارد، با نرم‌افزار مخصوصی نیز کار می‌کند. این شرایط سبب شده است تا مزیت‌های آن موردتوجه بسیاری از مشتریان قرار گیرد. شماری از مزایای دوربین گردان هوشمند به شرح زیر است:

• با وجود کاور روی سطح دوربین، امکان مشاهده زاویه چرخش آن، توسط سارق وجود ندارد.

• دستیابی سارقین به دوربین، به دلیل نصب آن در بالاترین ارتفاع ممکن، با مشکلات زیادی روبه‌رو است.

• ساختار آن به‌گونه‌ای طراحی شده است که به‌صورت خودکار، ردیابی را انجام می‌دهد.

• لنزی که در دوربین گردان هوشمند، به‌کاررفته است از قدرت بالایی برخوردار است.

• متریال به‌کاررفته در دوربین به‌گونه‌ای است که در مقابل هرگونه شرایط آب و هوایی موجود، پایدار است و عملکرد درستی از خود نشان می‌دهد.

• به دلیل چرخش دوربین در مدار 360 درجه، می‌توان گفت انعطاف مناسبی دارد.

• چرخشی بودن دوربین، سبب شده است به‌عنوان جایگزین مناسبی برای چند دوربین محسوب شود.

• از این نظر که زوم را به‌صورت مکانیکی انجام می‌دهد، در نتیجه توانایی آن را دارد که زاویه دید خود را تغییر دهد.

عملکرد دوربین گردان هوشمند در مورد تصویربرداری از نقاطی مشخص

از آنجا که عملکرد دوربین گردان هوشمند به‌صورت چرخشی است، در نتیجه باید محل نصب آن به‌گونه‌ای باشد که امکان چرخش آن در تمامی زوایا وجود داشته باشد. در این صورت است که تصویربرداری به‌صورت کامل انجام می‌شود و کلیه نقاط، تحت نظر دوربین قرار می‌گیرند. ممکن است در محلی که دوربین گردان نصب شده است، قسمت‌هایی باشد که حساس‌اند و حفظ امنیت در آن محل، خیلی اهمیت دارد. به همین دلیل می‌توان از ویژگی Prest و Tour دوربین بهره برد. ویژگی پریست، به‌منظور تصویربرداری از نقاطی مشخص، لحاظ شده است. در واقع، هرکدام از نقاط حساس محیط، یک پریست محسوب می‌شود که طبق یک برنامه از قبل مشخص‌شده، از آن‌ها تصویربرداری می‌شود. حال، ویژگی تور، شامل تعداد پریست موجود در موقعیت کنونی دوربین است.

مطالعه بیشتر: درب اتوماتیک

سخن آخر

در طی سال‌های اخیر، استفاده از دوربین مداربسته در مکان‌های مختلفی مانند منزل، ادارات، اماکن تجاری و غیره بسیار رواج پیدا کرده است. نمونه پیشرفته این دوربین که با عنوان دوربین گردان هوشمند شناخته می‌شود، توجه بسیاری از مشتریان را به خود جلب کرده است. مزایای که این دوربین دارد موجب محبوبیت آن در بین اکثر مالکان سوله‌ها، کارخانجات و دیگر مکان‌های بزرگ شده است تا بتوانند از این طریق، امنیت لازم را در محل موردنظر به وجود آورند.