احتمالا خیلی از مردن نمی دانند که دیافراگم ((iRis در دوربین چگونه عمل می کند.

رابطه دیافراگم و اپرچرد (Aperture) عینا رابطه عنبیه و مردمک چشم است.

همه ما به عملکرد عنبیه و مردمک چشم آشنا هستیم و مطلع هستیم که جهت رویت یک شی می بایست انعکاس نور دریافتی از مردمک عبور کند تا به عدسی برسد. اگر محل تست روشن باشد عنبیه تنگ تر می شود و نتیجتا مردمک کوچکتر می شود. در این وضعیت ما فضای بهتری را مشاهده می کنیم وشی را با Detail بیشتر میبینیم و تصویر واضح تر خواهد بود، حالا اگر میزان نور کسر شود، عنبیه بازتر می شود و نتیجتا مردمک بزرگتر خواهد بود. در این وضعیت که هر فرض در فضای تاریک اتفاق می افتد ما اصلا توان تشخیص اشیاء به وضوح نداریم . در دوربین دیافراگم عینا مثل عنبیه عمل می کند و اپرچر به مشابه مردمک انجام وظیفه می کند.

هر دیافراگم مساوی پره هایی است که اپرچر با هماهنگی آنها بازوبسته می شود. با احتساب نوع دیافراگم و ضریب F معمولا تعداد پره ها بین 6 تا 9 عدد است. ابعاد دیافراگم و نتیجتا اپرچر می تواند با توجه به تغییرات دوربین f/22 ، f/16 ، f/11 ، f/8، f/5.6،

f/2.8 ، f/2 متغیر باشد.

حجم نوریکه از اپرچر رد می شود با ضریب F اندازه گیری می شود. روی فرمول حداکثر ضربب F قابل مشاهده است. این فرمول از فاصله گیری دیافراگم (f=f/D) محاسبه می گردد. هر قدر میزان F بیشتر باشد اندازه ی اندازه دیافراگم و میزان نور کمتر خواهد بود. همانطوریکه در عکس مشاهده می کنید لنزی که عدد F کمتری دارد، تصویر بهتری می تواند نشان دهد.

برای راهنمایی خرید دوربین دام با کارشناسان ماتماس حاصل فرمایید.