چگونه سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ انتخاب کنیم؟

تکنولوژی مدرن ابزارهای مختلفی برای دستیابی به امنیت در اختیار کاربران قرار داده است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ یکی از ابزارهایی است که با استفاده از سیستم‌های حفاظتی و امنیتی کاربرد دارد و توانسته است موجب ایجاد اطمینان خاطر رانندگان و برقراری امنیت شود.

در این مطلب قصد داریم شما را با انواع سیستم کنترل تردد پارکینگ آشنا کنیم و مزایای استفاده از آن را بیان کنیم.

سیستم کنترل تردد پارکینگ چیست؟

کنترل تردد اتومبیل‌ها در پارکینگ این امکان را فراهم می‌کند تا با نصب گیت‌ در ورودی پارکینگ یا مجهز کردن پارکینگ به دوربین‌های مداربسته، ورود و خروج افراد و خودروها را به پارکینگ کنترل کرد و به این ترتیب امنیت بیشتری را در پارکینگ برقرار کرد و از اتومبیل‌ها در برابر آسیب و سرقت محافظت کرد.


سیستم کنترل تردد پارکینگ
انواع تجهیزات سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ

راه‌اندازی سیستم کنترل تردد پارکینگ شامل انواع تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری است که با استفاده از آن می‌توان عبور و مرورها را کنترل کرد. موارد زیر انواع تجهیزات و ابزارهایی است که در سیستم کنترل تردد پارکینگ به کار می‌رود.

سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ با دوربین پلاک خوان

یکی از ابزارهای هوشمند که کنترل تردد پارکینگ استفاده می‌شود، دوربین پلاک خوان است. این ابزار می‌تواند شماره پلاک خودرو را شناسایی و اسکن کند. در صورتی که بعد از اسکن پلاک، سیستم هوشمند تشخیص دهد مشکلی وجود ندارد، می‌تواند به خودرو اجازه‌ی ورود بدهد.

سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ با اکسس کنترل

اکسس کنترل یا دستگاه کنترل تردد وسیله‌ای است که با استفاده از امکانات مختلفی نظیر تشخیص چهره، تشخیص اثر انگشت، شناسایی عنبیه و اسکن کف دست می‌تواند هویت راننده خودرو برای ورد به پارکینگ را تشخیص دهد. درصورت مجاز بودن، سیگنالی از طرف دستگاه ارسال می‌شود که به واسطه آن مسیر خروج باز یا بسته می‌شود.

شیوه استفاده از سیستم کنترل تردد پارکینگ ساده است و فقط لازم است کسانی که قصد وارد شدن به پارکینگ را دارند انگشت خود را روی سنسور قرار دهند تا اثر انگشت آن‌ها شناسایی شود، یا اینکه روبروی دوربین تشخیص چهره قرار بگیرند. در صورت احراز هویت با روش‌ فوق راهبند کنار می‌رود و مسیر برای عبور خودرو باز می‌شود.

سیستم کنترل تردد پارکینگ با راهبند

یکی از ابزارهای کاربردی برای کنترل تردد خودروها به پارکینگ استفاده از راهبند است. راهبندهای میله‌ای و کشویی می‌توانند مسیر ورود خودروها را باز کنند. با اینکه معمولا راهبند توسط نیروی انسانی کنترل می‌شود اما می‌توان از روش‌های هوشمند سازی هم استفاده کرد و عبور و مرور خودروها را کنترل کرد.

سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ با نرم افزار

این سیستم‌ کنترل تردد هوشمند به صورت آنلاین کار می‌کند و می‌تواند مدیریت کارها را به عهده بگیرد. در نهایت هم یک گزارش کامل از شیوه عملکرد سیستم کنترل ورود و خروج در اختیار کاربران قرار دهد.

سیستم کنترل تردد پارکینگ RFID با کارت و کارتخوان

یکی از روش‌های ساده و طرفدار برای کنترل تردد، استفاده از روش‌های مدیریت هوشمند با کارت و کارتخوان است. کارتخوان یک Reader ساده است که وقتی خودرو وارد پارکینگ می‌شود، کارت توسط Redear خوانده می‌شود و فقط در شرایطی به آن اجازه‌ی ورورد داده می‌شود که احراز هویت انجام شود یا اعتبار کارت تایید شود.

کنترل تردد با FRID شامل کارت و کارتخوان و آنتن برد بلند است که می‌تواند ورود و خروج‌ها را کنترل کند.

سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ با آنتن بلند برد

برخی از مجتمع‌های تجاری یا مسکونی از سیستم کنترل تردد پارکینگ با آنتن برد بلند HUF استفاده می‌کنند تا ورورد و خروج وسایل نقلیه را کنترل کنند. عملکرد این آنتن‌ها به این صورت است که با نزدیک شدن خودرو به پارکینگ آنتن اطلاعاتی که روی شیشه خودرو تگ شده را می‌خواند و درصورت تایید اعتبار به خودرو اجازه‌ی ورود می‌دهد.

مزیت استفاده از این روش این است که بالارفتن حجم خودروهای ورودی به پارکینگ باعث ایجاد ترافیک و معطلی نمی‌شود و خودروها با سرعت تایید می‌شوند.

سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ و مزایای آن

با استفاده از تکنولوژی نوین، ابزارها و امکانات هوشمند برای کنترل تردد در پارکینگ‌های تجاری و مسکونی ضریب اطمینان ایجاد امنیت بالا می‌رود. چون احتمال بروز خطای انسانی کاهش پیدا می‌کند و می‌توان بهره‌وری بیشتر را از سیستم‌های امنیتی را انتظار داشت. به عبارت دیگر درصورت استفاده از سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ می‌توان احتمال سرقت و ورود خودروهای ناشناس به پارکینگ را گرفت.

با اینکه برای استفاده از سیستم کنترل هوشمند پارکینگ ابتدای شروع کار بودجه‌ی زیادی را باید در نظر بگیرید، اما در طولانی مدت استفاده از این سیستم‌ها کاملا به صرفه است. زیرا با حذف یا کاهش نیروی انسانی می‌توان هزینه‌های پرداخت حقوق کارکنان را کاهش داد و به طور کلی هزینه‌های کنترل تردد را به خوبی کنترل کرد.

مزیت دیگر استفاده از سیستم کنترل تردد پارکینگ این است که ترافیک ورودی به پارکینگ کم می‌شود و می‌توان عملکرد بهتر از مدیریت سنتی را مشاهده کرد. حتی در این شیوه می‌توان اطلاعات ورود و خروج را در یک بانک اطلاعاتی ذخیره کرد و در مواقع لزوم از گزارش‌های آن استفاده کرد.

استفاده از سیستم کنترل تردد پارکینگ ترکیبی برای ایجاد امنیت بیشتر

برای کنترل تردد خودروها و سرنشینان به پارکینگ می‌توان از هرکدام از سیستم‌هایی که نام بردیم به صورت تکی استفاده کرد. اما برای مکان‌هایی که امنیت ورود و خروج اهمیت زیادی دارد می‌توان به صورت ترکیبی از چند سیستم استفاده کرد.

به طور مثال می‌توان سیستم کنترل هوشمند پارکینگ را به صورتی نصب کرد که وقتی خودرو به پارکینگ نزدیک می‌شود با استفاده از سیستم‌های پلاک خوان، تایید اعتبار شوند. وقتی خودرو به درب پارکینگ رسید از سیستم‌های کنترل اثر انگشت یا سیستم‌های کارتی استفاده شود. در نهایت با تایید خودرو و سرنشین در این مراحل اجازه‌ی ورود صادر شود.

جمع‌بندی

در پارکینگ‌های بزرگ مجتمع‌های اداری و تجاری، همچنین برج‌ها و مجتمع‌های مسکونی لازم است ابزارهایی برای ایجاد امنیت در نظر گرفته شود. سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ این فرصت را ایجاد می‌کند که بعد از تشخیص هویت سرنشینان و خودرو مورد نظر اجازه‌ی ورود به آن داده شود. در این مطلب انواع سیستم کنترل تردد پارکینگ را معرفی می‌کنیم. امیدواریم با استفاده از این اطلاعات، بتوانید بهترین سیستم امنیتی را انتخاب کنید.