اهمیت استفاده از دوربین مداربسته به حدی حائز اهمیت است که در طول سه دهه گذشته تعداد کثیری از مصرف کنندگان تجهیزات نظارتی دوربین مداربسته دائما این پرسش را مطرح می کنند که به چه دلیل در سال های قبل از این تجهیزات بکار گرفته نمی شده. بعلاوه اینکه زمان به وقوع پیوستن جرم و پیدا کردن مجرمین وجود سیستم دوربین مداربسته مناسب که به صورت مهندسی طراحی و اجرا شده باشد محاسن بسیار زیادی را جهت حفاظت از داراییها، داشتن مکانی مطمئن و مدیریت موثر محل کار یا سکونت خواهد داشت. در قسمت ذیل تعدادی از توانایی های دوربین مداربسته که توجیه سرمایه گذاری جهت راه اندازی این سیستم را به همراه دارد مورد بررسی قرار می گیرد.

- ایجاد رعب و وحشت در مجرمین:

یکی از اصولی ترین برتری های راه اندازی دوربین مداربسته ایجاد ترس از انجام جرم در مجرمین می باشد. دوربین های مداربسته که در موقعیت های مناسب و درست تعبیه شده باشند مجرم احتمالی را درصدد این بر می آورد که از ارتکاب جرم خودداری نماید و محل دیگری با ضریب امنیتی ضعیف تر را برای ارتکاب جرم انتخاب نماید.

- افزایش بهره وری:

بهره وری نیروی کار بزرگترین فکری است که امروزه تجارت و تولید باآن مواجه است. سیستمهای دوربین مداربسته کمک می کند حتی زمانیکه شخصی به عنوان مسئول مجموعه در محل حضور ندارد، کارکنان بهترین رفتار کاری را از خود بروز دهند و همچنین به مدیران این دسترسی را می دهد تا عادات و رفتارهای کاری را به صورت دوره ای و در تایم های معین مورد مطالعه قرار دهند.

- کاهش مسئولیت و بدهی:

تعدا زیادی از مجرمین در جستجوی کسب ثروت از طریق ایجاد دعواهای کذب علیه شرکت ها می باشد. بدون در دست داشتن مدارک و شواهد جهت دفاع از خود مدیران این مجموعه ها امکان دارد گاهی محکوم به پرداخت هزینه های زیادی گردند. دوربین مداربسته راه کاری مناسب جهت جلوگیری از این وقایع مطرح می شود و علیه چنین ادعاهایی مفید قرار خواهد گرفت.

قیمت دوربین مداربسته:

قیمت دوربین متاثر از ساخت کشور سازنده و کمپانی تولید کننده آن و همچنین امکاناتی که بر روی آن تعبیه شده می باشد.

معمولا کشورهای اروپایی (اسکاندیناوی) پیشرو در ساخت دوربین های حرفه ای هستند. مثل سوئد یا فنلاند و همچنین کشور آلمان که دوربین BOSCH و SIEMENS و GRUNDIC را دارد.

متاسفانه در چندی سال گذشته با ورود بی رویه دوربین های بی کیفیت و NONAME چینی بازار ایران دستخوش تغییرات بسزایی گردید و با کاهش شدید قیمت مواجه شدیم. البته عرضه ی بیش از تقاضا و افزایش بدون کنترل فروشندگان این محصول و ثبات قیمت ارز در چند سال اخیر بین سال 92 الی 95 این محصول افزایش قیمت چشمگیری نداشته.

داشتن موتور در لنز دوربین- داشتن سیستم WDR و میزان مگاپیکسل و داشتن لنز VARIFOCAL و تحت غالب H265 یا H264 بودن می تواند تعیین کننده قیمت دوربین باشد.

لنز دوربین ها یا CMOS یا CCD می باشد. و Image Sensor که تعیین کننده میزان وضوح تصویر به مگاپیکسل می باشد در قیمت دوربین تاثیر گذار است. میزان توانایی دوربین در کارکرد تاریکی مطلق بسیار موثر است. همچنین نوع لنز دوربین که Pix یا متغییر باشد بسیار حائز اهمیت است. تعداد LED مادون قرمز در تامین نور در تاریکی شب مهم است. Bit Rate دوربین و Stream سیستم از موارد تاثیر گذار در قیمت می باشند. داشتن سیستم ضد مه De fog مهم است. تابعیت از سیستم Onvif خیلی مهم است. داشتن میکروفون در دوربین حائز اهمیت است. تعداد ورودی صدا در دستگاه ضبط تصویر نیز بسیار مهم می باشد.