یکی از مواردیکه اکثرا ما را در دریافت تصویر دچار مشکل می کند این است که ما اختلاف زیادی در سطح نور در محیط های مختلف داریم و باعث ایجاد اختلال در دریافت تصویر واضح در محیط با تفاوت نور زیاد و کنتراست بالا داریم.

همانطور که مستحضر هستید نور شدید پس زمینه باعث می شود فضای پشت اشیاء یا اشخاص نور بسیار زیادی داشته باشد که نتیجتا تصویری که ما از اشیاء خواهیم داشت تاریک خواهد بود. به همین دلیل می بایست از راهی یک مقابله ی نوری ایجاد کنیم تا تعادل ایجاد شود و اشیاء تیره دیده نشوند.

مجموعا کنترل نور در شبانه روز با استفاده از تکنیک های WDR/HLC/DWDR/BLC ممکن می باشد.

محدوده ی داینامیک پهناور(wine Dynamic Ronge) WDR به مقدار توانایی دوربین مداربسته در دریافت تصاویر در فواصل نوری مختلف گفته می شود. با این سیستم برای دریافت تصویر شفاف از دومیکرو پروسسور استفاده می گردد. یک چیپ ست تصاویر شفاف و چیپ ست دیگر تصاویر نقاط تاریک را دریافت می کند و با ترکیب این دو، تصویری با وضوح تصویر بالا دریافت می کنیم. در کنار محاسن این توانایی ایراداتی هم در این سیستم وجود دارد و آن این است که میزان TRack در قسمت های تاریک بیشتر است.

سیستم دیجیتال این گستره (DWDR) عینا همان عملیات را بصورت دیجیتال انجام می دهد ولی در مقیاس ضعیف تر.

با سیستم (Back light Comfensation) BLC در فضایی با نور زمینه ی فراوان تعادل نوری ایجاد می شود اما فرقی که این سیستم با WDR و DWDR دارد این است که در این شیوه Detail بخش شفاف حذف می گردد و عمدتا فضاهایی مطرح می شوند که با بسته شدن دیافراگم دوربین تیره می شود.

سیستم دیگری که جهت متعادل سازی و کنترل نور مخصوصا در تاریکی از آن استفاده می شود ( (HighLight CompenSation HLC می باشد بیشترین استفاده از این سیستم زمانی صورت می گیرد که یک منبع نور قوی مثل چراغ روشن در تصویر باشد. در این شیوه نور منبع، تحت تاثیر قرار گرفته می شود تا بخشهایی که نور کمتری دارند هم قابل رویت باشند.