از جمله سیستم هایی که امروزه بیشتر به منظور کنترل و مانیتورینگ محیط زندگی و فعالیت مورد توجه قرارگرفته است دوربین مداربسته می باشد که آسایش بیشتر و امنیت را برای کاربرانش به همراه دارد. از این سیستم تحت عنوان کنترل تصویری و همچنین تجهیزات ویدئویی مداربسته نیز استفاده می شود.

سیستم دوربین مداربسته با قابلیت داشتن تنظیمات خاص در طول شبانه روز و همچنین در شرایط محیطی متفاوت کاربردی و کارا می باشند. از مهمترین فضاهایی که سیستم دوربین مداربسته کاربرد دارد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

- فضاهای حمل و نقلی مثل؛ ایستگاه های راه آهن، مترو، فرودگاه

- مراکز حساس و استراتژیک از قبیل؛ بیمارستان ها، پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی، سد، وزارت خانه ها و ....

اماکن عمومی مثل؛ محل تردد مردم (خیابان ها و ...)، پارکینگ ها و ...

ساختمان های بلند مرتبه، برج ها، مجتمع های مسکونی و ...

مجتمع های اقتصادی و تجاری از قبیل؛ بانک ها، صرافی ها و ...

و ...

با توجه به لزوم حفظ و ارتقا کنترل و نظارت بر زندگی روزمره اقشار مختلف مردم و فضای زندگی و فعالیت، سیستم دوربین مداربسته به توجه به نیاز مذکور؛ روز به روز مدرن تر و پیشرفته تر شده و موحبات ارتقای صنعت الکترونیک را نیز فراهم آورده است.

می توان اصول کار سیستم دوربین های مداربسته را به این صورت شرح داد که پس از گرفته شدن تصویر توسط دوربین ها جهت دیده شدن بر روی مانیتور منتقل شده همچنین می توان از طریق تجهیزاتی این امکان را برای دوربین ها فراهم می نمایند که همراه با ضبط و بهبود نحوه نمایش تصاویر انتقال همزمان تصاویر حتی از راه دور میسر شود. DVR ها یا همان دستگاه های ضبط تصاویر موجبات کنترل سمعی و بصری محل را برای کنترل کننده هم در محل و هم از فواصل دور بدون نیاز به حضور فیزیکی کنترل کننده و همچنین در مواردی که حضور کنترل کننده در محل با خطر مواجه است و کنترل بصری انسان میسر نبوده و یا خطر آفرین می باشد را فراهم می نماید.