نسل جدید هنوز با کرکره های آهنی و مشبک که باید به صورت دستی و صرف زور و بازوی زیاد بالا و پایین می رفت، آشنایی دارد. در واقع کار هر روزۀ کسبه همین بود که با دست کرکرۀ مغازه خود را بالا و پایین بکشند. گذشته از این زورآزمایی که از توان خیلی از کسبه خارج بود، استفاده از رنگ های گوناگون نیز دلیل دیگری بر بی نظمی چشمی خیابان ها به شمار می رفت. شبکه های رنگی که در گذر زمان و بر اثر تابش نور خورشید یا سرد و گرم شدن هوا ناچار به تغییر آن بودند.

حفاظ های آکاردئونی یک نسل جدیدتر از کرکره های دستی پوشیده قدیمی بود، که گذشته از دشوار بودن پروسۀ تولید و رنگ‌آمیزی، از وزن زیاد (به خاطر مصالح فراوان به کار رفته) و قیمت بالایی نیز برخوردار بودند.

در روند پیشرفت فناوری و خدماتی که برای رفاه و آسایش انسان به همراه آورده است، به نسل جدید کرکره های برقی می رسیم که برای مغازه ها و پارکینگ ها از زیبایی دو چندانی برخوردارند.

شرکت خدمات حفاظتی اشل در این پُست قصد دارد تا شما را با انواع کرکره های برقی با کاربری های مختلف و اجزا، ویژگی ‌ها و مزیت‌ های آنها آشنا سازد. لذا اگر قصد سفارش خرید کرکره برقی برای پروژه های مسکونی، تجاری، صنعتی، اداری، پارکینگ یا هر نوع فضای دیگر را دارید، به شما توصیه می کنیم پیش از هر اقدامی مراتب را با تیم کارشناسان مشاور در شرکت خدمات حفاظتی اشل در میان بگذارید.کرکره آلومینیومی
کرکره آلومینیومی و نکات فنی آن

نخستین نکته‌ای که در زمان خرید کرکره آلومینیومی باید به آن توجه شود، میزان مرغوب بودن تیغه های آلومینیومی به کار رفته در آنهاست. ابتدا بررسی کنید که تیغه های مورد استفاده در کرکره آلومینیومی، از ضایعات آلومینیوم تولید نشده باشند. چرا که در این صورت در محل مفصل دچار پارگی می شوند و سر و صدای زیادی ایجاد می‌کنند. همچنین ضخامت تیغه ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که اگر تیغه از ضخامت کافی برخوردار نباشد به مرور زمان و بر اثر عوامل اقلیمی و محیطی و همچنین ضربات محتمل بر اثر برخورد سپر خودرو یا ضربات دیگر دچار فرورفتگی و تغییر شکل می شوند و می توانند دردسرساز شوند.

مهم ترین وظیفۀ کرکره آلومینیومی اتوماتیک فراهم کردن آسایش و امنیت برای شماست. پس در زمان خرید به این نکته توجه داشته باشید که کرکره آلومینیومی مورد نظر، از استحکام ماندگاری و عملکرد قابل قبول برخوردار باشد. فراموش نکنید که شما باید تنها با فشار دادن یک دکمه موفق به بالا یا پایین کشیدن کرکره اتوماتیک آلومینیومی باشید


کرکره آلومینیومی اتوماتیک و مشخصات آن

امروزه از کرکره  آلمینیومی اتوماتیک به منظور حفاظت از محیط داخلی و به عنوان یکی از درب های ورودی پارکینگ ها، مراکز فروشگاهی، اداری، و ... استفاده می شود تا از ورود افراد بیگانه و نامرتبط، نفوذ گرما یا سرما، نور خورشید، باد، باران، سر و صدا و گرد و غبار جلوگیری شود.

مشخصات تیغه های کرکره آلومینیومی

 تيغه هايی با عرض ۶۰ ميليمتر براي درب های کرکره برقی کوچک تا مساحت بیشینۀ ۵ متر

 تيغه هايی با عرض ۸۰ میلیمتر براي درب های کرکره برقی تا مساحت بیشینۀ ۲۰ متر

 تيغه هايی با عرض ۱۰۰ میلیمتر براي کرکره هاي بزرگ تا مساحت حدود ۴۰ متر

در مورد پارکینگ ها نیز بهتر است از تیغه های غضروف دار استفاده شود. تیغه های غضروف دار در هنگام حرکت صدای کمتری ایجاد می کنند. چرا که در بین مفصل های خود دارای لاستیک هایی هستند که از ایجاد صدای ناهنجار جلوگیری می کند.

وجود پل در وسط تیغه

قرار گرفتن پُل در وسط تیغه باعث می شود که صدایی در داخل تیغه کرکره نپیچد و مقاومت تیغۀ کرکره برقی در برابر ضربات بیشتر شود. تیغه ها معمولاً در مدل های بدون پُل، تک پُل و دو پُل به بازار عرضه می شوند که در کاربردهای مختلف، نیاز به نوع خاصی از آنها است.

گوشتۀ تیغه

اگر تیغه آلومینیومی کرکره برقی از گوشتۀ لازم برخوردار نباشد، در زمان اکسترود کردن (یعنی در زمان مونتاژ شدن به هم) به خوبی جا نمی اُفتند و کرکره آلومینیومی پس از مدتی کش می آید و با یک ضربه به وسط آن تیغه کرکره برقی جدا می شود.

تیغه تک جداره و دو جداره

اگر به دنبال کیفیت و ماندگاری خوب محصول هستید و انتظار طول عمر بیشتری از کرکره آلومینیومی نصب شده دارید، حتماً از تیغه دو جداره استفاده کنید. اگر بنا به هر دلیل تمایل به استفاده از تیغۀ دو جداره ندارید، از تیغۀ کرکره برقی تک جداره سفارش دهید.

نوع موتور

مورد دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، گزینش موتور مناسب برای کرکره برقی ریموت دار می باشد. موتورهای توبولار و ساید از رایج ترین ترین موتورهای کرکره برقی آلومینیومی به شمار می روند که در زیر به معرفی هر کدام پرداخته خواهد شد:


ویژگی های موتور کرکره برقی توبولار

این سیستم، از یک موتور ۵۰ سانتی متری استوانه ای شکل استفاده می کند که با پیچ به یک طرف شفت محکم و ثابت می شود. با چرخش بخش متحرک موتور، شفت نیز به گردش در می آید و باعث لوله شدن تیغه ها به دور شفت یا باز شدن آنها می شود. با توجه به محدودیت فضای این نوع موتور، از آن برای درب های با مساحت کم یا متوسط استفاده می شود.

موتورهای توبولار، از مزیت های فنی بسیار زیادی برخوردارند. بدون تردید موتورهای توبولار پُرکاربردترین نوع موتور در کرکره های آلومینیومی به شمار می روند و بین نصابان نیز از جذابیت بالایی برخوردارند. علت نام گذاری این موتورها به این اسم، شکل لوله های آنهاست. یکی از دلایل جذابیت موتورهای توبولار، نصب آسان آنهاست؛ به طوری که می‌توان با توجه به وزن تیغۀ کرکره های برقی آلومینیومی، موتور مناسب آن را انتخاب و استفاده کرد.

موتورهای توبولار در وزن‌های 30، ۸۰، 100،120، 140، 230، و 300 کیلوگرم در بازار وجود دارند. به این نکته توجه داشته باشید که در موتورهای گوناگون، تاج و آداپتور با هم تفاوت دارند و بسته به تاج آداپتور و موتور با استفاده از یک شافت گرد یا هشت ضلعی به سادگی نصب می شوند. طبیعی است که هر چه موتور قوی تر باشد، سرعت آن نیز کاهش می یابد.

چون موتورهای توبولار قابل اتصال به UPS نیستند، لذا نمی توانند از برق اضطراری استفاده کنند و به همین دلیل در مواقع قطع برق از سیستم خلاص کن دستی استفاده می کنند. از عیوب دیگر موتورهای توبولار می‌توان به محدودیت وزنی که می توانند تحمل کنند و امکان کار در رفت و آمدهای پایین نام برد. اگر موتور توبولار دچار آسیب دیدگی شود، باید کل سیستم کرکره پایین کشیده شود تا بتوان به موتور دسترسی پیدا کرد و در صورت آسیب دیدن گیربکس امکان پیشگیری از سقوط وجود ندارد.

موتور کرکره برقی ساید (AC و DC)

موتور ساید کرکره برقی تفاوت ‌های زیادی با موتورهای توبولار دارد. این تفاوت ‌ها چه به لحاظ کارایی موتورهای ساید و چه به لحاظ شکل ظاهری آنها می باشد. معمولاً از موتورهای ساید برای کرکره های برقی آلومینیومی استفاده می‌شود که وزن زیادی دارند و تردد در آنها زیاد است. البته به این نکته نیز باید اشاره شود که امنیت موتورهای ساید در مقایسه با موتورهای توبولار بیشتر است؛ چرا که در زمان خرابی جلوی سقوط تیغه کرکره برقی را می‌گیرند که این نکته با توجه به خطرات ناشی از سقوط تیغۀ کرکره، خود یک موضوع بسیار مهم به شمار می رود.

کرکره اتوماتیک مجهز به موتور ساید، به دلیل قرار گرفتن موتور در خارج از لوله و عدم وجود محدودیت های فضایی برای موتور، عموماً دارای موتورهای قوی تری هستند که می‌ توانند درب های بزرگ صنعتی و یا درب های دارای تردد زیاد را به خوبی ساپورت کنند و برای این قبیل درب ها بهترین گزینه از دیدگاه اهل فن به شمار می روند.

کاربرد اصلی موتورهای کرکره ای ساید برای فروشگاه ها و پارکینگ های پر رفت و آمد و کارخانجاتی می باشد که از حجم ورود و خروج کالا، مشتری و نیروی انسانی بالایی برخوردارند.

از جمله عیوب موتورهای ساید باید به این مورد اشاره کنیم که:

موتورهای ساید فضای زیادی را اشغال می کنند؛ به طوری که طول پلیت این موتورها در حدود ۶۰ سانتیمتر می باشد که در مقایسه با موتورهای توبولار که پلیت ۳۰ سانتی متری دارند، خیلی بیشتر است. به همین دلیل استفاده از این موتورها برای فروشگاه های کوچک و پارکینگ های محدود یک ضعف به شمار می رود.

از جمله مزیت های موتورهای ساید باید به قدرت بالا و بی صدا بودن آنها، به ویژه در مدل ۲۴ ولت که دارای باتری پشتیبان (باتری بَک آپ) می باشد و در زمان قطع برق می‌تواند کرکره را تا چندین مرتبه بالا و پایین بیاورد اشاره کرد. یکی دیگر از مزیت های این نوع موتور این است که در خارج از شافت قرار دارد و به همین دلیل در زمان خرابی نیاز به پایین آوردن تیغه و مسدود شدن محل نصب کرکره و محل رفت و آمد عابرین ندارد و موتور با فعال کردن اهرم ایمنی امکان تعویض یا تعمیر را پیدا می کند.

یکی دیگر از مزیت های موتور ساید این است که این سیستم دستی است و در هنگام قطع برق برای بالا و پایین رفتن آن می توان به صورت دستی اقدام کرد. برای بالا بردن کرکره آلومینیومی برقی در زمان قطع برق به صورت یک جرثقیل زنجیری کار می کند. و برای پایین آوردن نیز از روش خلاص کردن که هیچ آسیبی را به مکانیزم آن وارد نمی کند استفاده می شود.

معمولاً در مدل های دیگر از خلاص کن های سیمی استفاده می‌شود که می‌توانند به موتور و تیغه های کرکره آلومینیومی آسیب جدی وارد کنند و هزینه سنگین و گاه غیر قابل جبرانی را بر دوش مالک دستگاه یا ساکنین مجتمع های مسکونی یا کسبۀ مجتمع های تجاری قرار دهند. موتورهای ساید برای ابعاد بالاتر از ۱۳ متر مربع مفید هستند و اگر تعداد ترددها زیاد باشند، در مقایسه با موتورهای توبلار می توانند از کفایت بهتری برخوردار باشند. موتورهای ساید در انواع ۳۰۰، 500، 600، 800 و 1000 کیلوگرم هستند.

موتورهای ساید به دو دسته AC200 و DC24 تقسیم می‌شوند. نوع DC دارای باطری پشتیبان یا همان UPS است که در مواقع قطع برق سیستم را راه‌اندازی می‌کند. موتورهای ساید نیز مثل موتورهای توبولار هر چه قوی تر باشند، سرعت پایین تری دارند. بنابراین اگر نیاز به استفاده از موتور قوی تر ندارید نیازی به هزینه کردن بیشتر نیز نخواهید داشت.

کرکره آلومینیومی اتوماتیک


موتور توبولار و موتور ساید در کرکره های آلومینیومی برقی

(یک مقایسۀ کلی)


موتور توبلار در کرکره برقی

 دارای خلاص کن دستی است

 بعضی مدل ها دارای UPS هستند

 نصب داخل رول و ظاهر زیبــا

 تعمیرات و تعویض زمان بر موتور

 حداکثر وزن کرکره 300 کیلوگرم است

 قیمت کم تر در مقایسه با موتور ساید

 میزان تردد محدود کرکره برقی

موتور ساید در کرکره برقی

 دارای خلاص کن دستی است (زنجیری)

 در بعضی مدل ها UPS دارد

 حداکثر وزن کرکره ۱۵۰۰ کیلوگرم است

 قیمت بالاتر در مقایسه با موتور توبولار

 میزان تردد بالای کرکره برقی

 نصب خارج رول و اشغال فضا

 تعمیر و تعویض سریع موتور


بنابراین اگر به عنوان مالک یا پیمانکار یا مدیر پروژه به دنبال نصب کرکره برقی آلومینیومی برای پروژه خود و پروژه های مسکونی، پارکینگی، صنعتی، اداری، فروشگاهی، نمایشگاهی و امثال آنها هستید، فاز صفر مطالعاتی خود را به بررسی مدل های موجود در بازار و شناسایی بهترین شرکت های ارائه دهنده خدمات در این زمینه اختصاص دهید. فراموش نکنید که یک پیمانکار خوب به پیمانکاری گفته می‌شود که ضمن ارائه خدمات مناسب، از قطعات و تجهیزات استاندارد و دارای گارانتی بلند مدت و مطمئن استفاده کند و در زمینه خدمات پس از فروش مدعی بهترین کیفیت در بین سایر رقبا باشد.

به خاطر داشته باشید هر گونه اختلاف قیمت قطعاً ناشی از اختلاف کیفیت در نحوه خدمات رسانی یا کیفیت قطعات می باشد. شرکت خدمات حفاظتی اشل بر اساس مسیر پیموده شده تا به امروز و استراتژی سازمانی خود اعلام می‌دارد که با سرلوحه قرار دادن رضایت مشتری، قابلیت پیش بردن کلیه پروژه های ناتمام در قالب قرارداد بلندمدت و ارائۀ خدمات عالی پس از فروش را نیز دارد.

کرکره آلومینیومی چیست؟ 


کرکره یکی سازه‌هایی است که در ساختمان‌ها استفاده می‌شود و جایگزین مناسبی برای درب است. با توجه به کاربرد گسترده کرکره، انواع متریال‌های مختلف در ساخت آن به کار می‌رود. در این مطلب قصد داریم ویژگی‌های کرکره آلومینیومی را بررسی کنیم. 

اگر قصد نصب کرکره از جنس آلومینیوم دارید تا پایان این مطلب همراه ما باشید و اطلاعات مفیدی را بدست آورید. 

کرکره‌های آلومینیومی در ابعاد مختلف متناسب با نیاز مشتری طراحی می‌شوند. فرایند ساخت این کرکره‌ها به این صورت است که آلومینیوم ذوب شده با قالب تولید می‌شود و برای رنگ کردن آن از رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک استفاده می‌شود. پرکاربردترین رنگ‌های مورد استفاده برای رنگ‌آمیزی این کرکره‌ها رنگ سفید یا قهوه‌ای است. 

برای ساخت این کرکره‌‌ها بدون هیچ محدودیتی می‌توان از آلومینیوم آلیاژی یا آلومینیوم ضایعاتی استفاده کرد. 

همچنین لازم است بدانید این کرکره‌ها از دو ورق ساخته می‌شوند که در صورت چفت شدن صحیح، غیر قابل نفوذ خواهند بود. برای تسهیل استفاده از این کرکره‌ها، موتورهای برقی روی آن نصب می‌شوند و به عنوان کرکره برقی آلومینیومی پرکاربرد هستند. 

 

کاربردهای کرکره آلومینیوم

از کرکره‌های با جنس آلومینیوم می‌توان در ساختمان‌های مسکونی، تجاری یا صنعتی برای درب پارکینگ استفاده کرد. حتی برای عایق بندی پنجره‌ها و یا درب ورودی آپارتمان هم می‌توان از این کرکره‌ها استفاده کرد. یکی دیگر از کاربردهای کرکره‌های از جنس آلومینیوم برای درب‌های اصلی و فرعی که که ورود و خروج وسایل نقلیه از ان کنترل می‌شود. 

کرکره آلومینیومی و ویژگی های آن

کرکره‌هایی که از متریال آلومینیوم ساخته می‌شود ویژگی‌هایی دارند که قبل از خرید باید با آن آشنا باشید. موارد زیر مهم‌ترین ویژگی‌های این کرکره‌ها هستند. 

طراحی زیبا کرکره آلومینیومی 

یکی از ویژگی‌های قابل مشاهده و مهم کرکره‌‌ی آلومینیومی این ست که طراحی شیک و زیبایی دارد و باعث می‌شود ساختمان خاص و لاکچری به نظر بیاید. 

صرفه‌جویی مصرف انرژی با کرکره آلومینیوم 

نصب کرکره آلومینیومی باعث می‌شود انرژی از فضای داخل ساختمان به بیرون عبور پیدا نکند و به این ترتیب از هدر رفتن آن جلوگیری می‌شود. اگر در فصل‌های گرم سال از کرکره آلومینیومی استفاده کنید می‌توانید انتظار داشته باشید دمای هوا فضای داخلی تا 5 درجه خنک‌تر از بیرون باشد. همچنین در فصل سرما، استفاده از تیغه آلومینیومی از هدر رفتن انرژی گرمایی جلوگیری می‌کند. 

بی‌صدا بودن کرکره آلومینیومی 

کرکره‌های آلومینیومی بدون ایجاد سر و صدا بالا و پایین می‌روند. زیرا سبک هستند و وزن زیادی ندارند، از طرف دیگر با دوام هستند و به راحتی خراب نمی‌شوند که سر و صدا ایجاد کنند. 

ایمنی بالای کرکره آلومینیومی

اگر هدف شما از نصب کرکره ایجاد امنیت باشد به طور کامل می‌توانید به هدف خود برسید. زیرا کرکره‌های آلومینیومی ضد سرقت هستند و می‌توانند برای محافظت از اموال و دارایی‌های شما مناسب باشند. علاوه بر این کرکره می‌تواند محافظ خوبی برای سرما و گرما و حتی نفوذ حشرات و گرد و غبار باشد. 

جالب است بدانید با نصب کرکره‌های آلومینیومی دیگر لازم نیست نگران آتش‌سوزی باشید، چون این کرکره‌ها در مقابل آتش‌سوزی هم مقاومت دارند. 

ماندگاری و دوام بالا کرکره آلومینیومی

شیوه ساخت کرکره آلومنیومی به شکلی است که اجزای آن به صورت قلابی در هم چفت می‌شوند. بنابراین در برابر وزش باد مقاومت بالایی دارند و به سادگی خراب نمی‌شوند. این ویژگی برای استفاده از کرکره آلومینیومی در درب‌های ورودی اهمیت زیادی دارد. 

ضد زنگ بودن کرکره از جنس آلومینیوم 

کرکره‌هایی که از جنس آلومینیوم ساخته می‌شوند ضد زنگ هستند و در برابر باران خراب نمی‌شوند. به دلیل ویژگی ضد زنگ بودن می‌توانیم کیفیت بالایی را از این کرکره‌ها انتظار داشته باشیم. 

خاصیت ضد خش بودن کرکره آلومینیومی 

کرکره‌های آلومینیومی  در برابر تغییرات جوی مانند تگرگ یا برف یا صدماتی که به آن‌ها وارد شود مقاومت بالایی دارند و دچار خط و خش نمی‌شوند. زیرا هر گونه خط و خش روی کرکره آلومینیومی باعث می‌شود کیفیت ظاهری آن از بین برود. 

کرکره آلومینیومی مناسب آب و هوای سرد 

شرایط آب و هوا بر نوع متریالی که در ساخت کرکره مورد استفاده قرار می‌گیرد تاثیرگذار است. کرکره‌هایی که از جنس آلومینیوم ساخته می‌شوند وزن استاندارد و آلیاژ فابریک دارند که باعث می‌شود بر خلاف کرکره‌های آهنی برای آب و هوای سرد مناسب باشند. 

علت نامناسب بودن کرکره فولادی این است که هوای سرد باعث یخ زدگی و ایجاد نقص فنی در کرکره می‌شود. درحالی‌که می‌توان از کرکره آلومینیوم بدون تاثیر سرما  و نیاز به نگهداری و تعمیر  تا مدت طولانی استفاده کرد. 

کرکره آلومینیومی و قابلیت سفارشی‌سازی 

یکی از ویژگی‌هایی کرکره که برای اغلب مشتریان اهمیت دارد این است که بتوانند محصول مورد نظر را بر اساس محل و سلیقه‌ی شخصی خود سفارش دهند. کرکره آلومینیومی این انتظار را برآورده می‌کند و در ضخامت‌ها و اندازه‌های مختلف قابل طراحی است. 

 

قیمت کرکره آلومینیوم چقدر است؟ 

قیمت کرکره تحت تاثیر چند عامل است. میزان مرغوبیت و کیفیت آلومینیومی که در ساخت کرکره استفاده شده جزو عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن است. قطعاً محصولات با کیفیت قیمت بالاتری دارند، درحالی‌که ساخت کرکره از آلیاژهای بازیافتی و بی کیفیت هزینه‌ی زیادی نخواهد داشت. 

همچنین ابعاد درب یا پنجره‌ای که می‌خواهیم کرکره را روی آن نصب کنیم هم بر قیمت تاثیر گذار است و هر چقدر ابعاد مورد نظر بزرگتر باشد، قیمت هم بالاتر می‌رود. 

رنگ‌بندی متنوعی برای ساخت کرکره‌های از جنس آلومینیوم وجود دارد که اگر رنگی غیر از رنگ سفید انتخاب کنید باید مبلغ بیشتری بپردازید. 

وزن تیغه‌های کرکره آلومینیومی و ضخامت جداره‌های آلومینیوم از عوامل با اهمیت دیگری هستند که در قیمت کرکره تاثیرگذارند. زیرا هر چقدر وزن تیغه‌های کرکره بالا باشد، آلومینیومی که در ساخت آن مصرف شده بیشتر می‌شود و قیمت بالاتر خواهد بود. 

در نهایت اینکه میزان سر و صدای کرکره هم بر قیمت آن تاثیر می‌گذارد. انواع کرکره برقی کم صدا که در منازل مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد، قیمت بالاتری دارند. درحالی‌که کرکره‌هایی که برای مراکز صنعتی استفاده می‌شود لازم نیست بی‌صدا باشد. 

جمع بندی 

یکی از کرکره‌های پرطرفدار، کرکره‌های از جنس آلومینیومی هستند که علاوه بر ظاهر شیک و زیبا، کیفیت و ماندگاری بالایی هم دارند و برای درب‌ها و پنجره‌ها در منازل، پارکینگ‌ پاساژها و مجتمع‌های بزرگ تجاری و کارخانه‌ها مناسب هستند. در این مطلب سعی کردیم به تمام ویژگی‌ها و مزایای استفاده از کرکره آلومینیومی اشاره کنیم. امیدواریم این اطلاعات بتواند راهنمای مناسبی برای خرید کرکره باشد.