داک لولر (Duck Leveler) وسیله ای است که جلو بروز خسارت لیفتراک و جک پالت ها را می گیرد و ضمن حفاظت از ابنیه و تأسیسات ورودی انبارها و خطوط تولید می‌تواند امنیت تریلی ها و کامیون ها را نیز فراهم کند. در واقع داک لولر یک نوع همسطح کننده است که در طیف گوناگون در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر شما نیز قصد سرمایه گذاری برای خرید داک لولر را دارید و یا به دنبال متخصص مجرب برای پیمانکار تعمیر داک لولر واحد صنعتی خود هستید، به شما توصیه می کنیم پیش از هر اقدامی با شرکت خدمات حفاظتی اشل در تماس باشید و از راهنمایی های کارشناسان این شرکت که بیش از دو دهه در زمینه خدمات حفاظتی و از جمله تعمیر داک لولر مینی فعالیت داشته‌اند، برخوردار شوید. یادآوری می کنیم تعمیرات داک لولر بر خلاف ظاهر آن یک فرایند پیچیده و دشوار و در عین حال حساس می باشد که در صورت استفاده از تجهیزات غیر استاندارد و ارزان قیمت می‌تواند خسارت چند برابر به همراه داشته باشد. شرکت خدمات حفاظتی اشل در این پست قصد دارد تا شما را با ویژگی ها، ساختارها، انواع و تعمیرات داک لولر آشنا کند.

در استفاده از داک لولرها، دو هدف اصلی همواره مد نظر است: تخلیه و بارگیری سریع کالا و محصولات تولیدی و ایمنی افراد. داک لولرها معمولاً در واحدهای گوناگون صنعتی از جمله صنایع غذایع، مرغ داری ها، دامداری ها، گاوداری ها، سردخانه ها، گمرک ها، نساجی، گلخانه ها، کارخانجات فولاد، و بسیاری از واحدهای صنعتی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور خلاصه باید گفت داک لولر بدون نیاز به نیروی انسانی میتواند فرآیند تخلیه و بارگیری را انجام دهد و بارگیری دستی و سنتی را به تخلیه و بارگیری لجستیک و اتومات تبدیل کند.


چرا داک لولرها برای کارخانجات توصیه می شوند؟!

داک لولرها برای انواع بارگیری کالاها مثمر ثمر هستند. بدون تردید استفاده از این گونه تجهیزات صنعتی یکی از ساده ترین راه حل ها برای بسیاری از واحدهای صنعتی به شمار می رود که تاکنون مورد استقبال قرار گرفته است. داک لولرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تقریباً با تمامی رمپ و چادر بارگیری های انبار و وسایل نقلیه سنگین و ماشین های ویژه حمل بار سازگاری دارند. امروزه پیشرفت های صنعتی در زمینه طراحی و ساخت داک لولرها به جایی رسیده است که تقریباً می توان گفت ورود وسایل نقلیۀ بارگیری و لیفتراک ها تقریباً در تمامی کنج ها و زوایای کارخانجات که دارای اختلاف سطح هستند، امکان‌پذیر گردیده است.


انواع مختلف داک لولرها یا همسطح کننده‌ها

اگر فعالیت صنعتی و تجاری شما استفاده گسترده از داک لولر را می‌طلبد، لذا وجود آن می‌تواند کمک شایانی به کسب و کار شما بکند. اما طبیعی است که تمامی واحدهای صنعتی و همه نوع فعالیت تجاری را نمی توان با یک مدل داک لولر انجام داد و برای هر حوزۀ کاری نیاز به همسطح کنندۀ خاص خود می باشد.

همسطح کننده ‌ها از وظایف کلی یکسانی برخوردارند که عبارت است از تخلیه و بارگیری خودکار و بالا بردن ضریب بهره وری و افزایش سرعت و امنیت کار. در اینجا قصد داریم پیش از آن که وارد بحث تعمیر داک لولر شویم، شما را با انواع مختلف آنها آشنا کنیم.


تقسیم بندی داک لولرهای بارانداز بر اساس مکانیزم عملکرد آنها

 داک لولر بارانداز هیدرولیکی (Hydraulic dock leveler)

 داک لولر بارانداز مکانیکی (Mechanical dock leveler)

 داک لولر بارانداز پنوماتیکی (Air-powered dock leveler)


1.داک لولر بارانداز هیدرولیکی

این نوع داک لولر یکی از پُرکاربردترین داک لولرها در صنعت به شمار می رود، که از آن برای بارگیری اسکله هایی که حجم بالایی از عملیات بارگیری و تخلیه را انجام می‌دهند، استفاده می شود. همین حوزه کاری سنگین مؤید آن است که این نوع داک لولر از تحمل بار بسیار بالایی برخوردار است. داک لولر هیدرولیکی از یک سیلندر و پیستون هیدرولیکی برای بالا و پایین آوردن داک استفاده می کند. نیروی محرکۀ مورد نیاز برای بالا و پایین رفتن جک، به وسیله یک موتور تک فاز یا سه فاز تأمین می شود. داک لولر هیدرولیک در مقایسه با انواع مکانیکی یا پنوماتیکی، از انعطاف پذیری بالاتری برخوردار است و معمولاً هزینه سرویس و نگهداری کمتری دارد.


2.داک لولر مکانیکی

اگر در محل بارگیری و تخلیه، امکان دسترسی به برق وجود نداشته باشد، بهترین گزینه برای داک لولر، همسطح کنندۀ مکانیکی است که بر اساس فنر و زنجیر کار می کند. مزیت اصلی داک لولر مکانیکی، قیمت پایین آن است. این دستگاه برای به حرکت در آوردن داک، از فنر استفاده می کند و اپراتور باید با استفاده از وزن خود آن را پایین بیاورد. البته هزینه تعمیر و نگهداری بالای داک لولرهای مکانیکی، مهم ترین نقطه ضعف آنها به شمار می رود.


3.داک لولر بارانداز پنوماتیکی

داک لولر پنوماتیکی دارای یک مکانیزم ساده و مطمئن است. این نوع داک لولر یک منبع تغذیه کم مصرف دارد و از مزیت های آن می توان به هزینه تمام شدۀ کم اشاره کرد. این نوع داک لولر اتوماتیک است و هزینۀ سرویس و نگهداری آن نسبت به مدل مکانیکی کمتر و از مدل هیدرولیکی بیشتر می باشد. داک لولر پنوماتیکی برای مکان هایی مناسب است که نباید روغن وجود داشته باشد. این دستگاه از سیستم توان هوا برای بالا پایین کردن سکو استفاده می‌کند و ایمنی و کارایی را در شرایط بسیار دشوار اقلیمی مثل دما و رطوبت بالا و ظرفیت‌های سنگین را همچنان حفظ می کند.


انواع داک لولر از لحاظ ساختار ظاهری

1.داک لولر بار انداز عمودی یا پل بارگیری (Vertical storing dock leveler)

داک لولر بارانداز عمودی یکی از انواع داک لولرهای هیدرولیکی است. این نوع داک لولر توسط وسایل هیدرولیکی کنترل می شود. در واقع داک لولر عمودی وقتی در وضعیت عمودی قرار دارد، کاملاً تثبیت می شود. از این دستگاه برای محیط هایی که باید پاکیزگی و دمای آنها تحت کنترل قرار داشته باشد، استفاده می شود. داک لولر عمودی از کمترین سطح اتلاف انرژی برخوردار است و گرد و غباری به همراه ندارد.


2.داک لولر تلسکوپی (Telescopic dock leveler)

داک لولر تلسکوپی، دارای یک سنسور چشمی است که به طور خودکار می تواند سطح کامیون را تشخیص دهد و ارتفاع خود را بر اساس آن تنظیم می کند. بدین ترتیب به کامیون و کالای موجود در آن آسیب کمتری وارد می شود. این نوع داک لولر، بهترین گزینه برای محصولات سنگین است. داک لولرهای تلسکوپی قابل شستشو هستند و با قیمت مناسب در دسترس می باشند. بهره وری و کارآیی بالا، تضمین از بابت ایمنی بارگیری و تخلیه بار و کیفیت بالا، در زمرۀ مهم ترین خصوصیات داک لولر تلسکوپی هستند.

ظرفیت بارگیری داک لولر تلسکوپی در بازۀ 60 تا 100 کیلو نیوتن است؛ ولی در عین حال، امکان جابه جایی بارهای سنگین تر نیز با این داک لولر وجود دارد. در زمان بارگیری یا تخلیه بار، سطح داک لولر به سمت بالا یا پایین حرکت می کند تا قادر باشد ارتفاع استاندارد را تنظیم کند. شیب و زاویه پایانی داک لولر تلسکوپی با توجه به شرایط کاری تنظیم می گردد.


3.داک لولر دستی یا مینی (Edge of Dock Levelers)

در بسیاری از کارخانه ها و مراکز صنعتی، امکان تخریب سکوی بارگیری برای قرارگیری داک لولر در سکو وجود ندارد، و یا این که چالۀ آن از قبل آماده نشده است. در این مواقع راه حل اقتصادی تر و فنی تر بدین ترتیب است که مینی داک لولر در لبه سکو نصب شود که به دو صورت دستی و یا هیدرولیک قابل ارائه می باشد.

مینی داک لولر با حذف فضا برای حالت جمع شده و سرعت بالا در مستقر شدن بر روی کامیون، در زمینۀ صرفه جویی فضا و زمان کمک قابل ملاحظه ای می کند. مینی داک لولر یک راه حل اقتصادی است که نیاز به تخریب گسترده و اساسی ندارد. نصب آن در ساخت و سازهای جدید یا نوسازی بسیار آسان است.

برخلاف سکوهای بارگیری، مینی داک لولرهای مکانیکی یا هیدرولیکی به طور مستقیم به لبۀ سکوی بارگیری وصل می شوند. معمولاً داک لولر دستی برای تریلی هایی با ارتفاع مشخص طراحی شده است. از جمله مزیت های این نوع داک لولر می توان به ساده بودن ساختار، ایمنی بالا، نصب آسان، قیمت پایین و صرفه جویی در زمان حمل و نقل به دلیل راحتی کار اشاره کرد. معمولاً داک لولر مینی برای مواقعی که سکوی شما از فضای محدودی برخوردار است و امکان از بین بردن آن وجود ندارد، به دو صورت هیدرولیکی و مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد.


نکات لازم در زمان خرید داک لولر

زمانی که قصد خرید داک لولر دارید، به این موارد دقت کافی داشته باشید:

 باید داک لولری را انتخاب کنید که مکانیزم حرکتی آن متناسب با بار مورد نظر شما باشد

 از ایمنی بالا (هم برای بار و هم برای نیروهای انسانی اپراتور) برخوردار باشد

 در بازۀ ظرفیت بارگیری مورد نظر شما قرار داشته باشد

 متناسب با سکوی بارگیری کامیون باشد

 توسط نرم افزارهای تحلیل بار نظیر نرم افزارهای سالیدورک، آباکوس یا انسیس تحلیل شده باشد

 از قطعات استاندارد درست شده باشد

 دارای کلید وضعیت اضطراری باشد

 تا حد امکان از هزینه تعمیر و نگهداری پایینی برخوردار باشد

 تعمیر مینی داک لولر می تواند یک فرایند زمان بر باشد. لذا همیشه در محل کارخانه یا کارگاه صنعتی خود یک مینی داک لولر یدکی داشته باشید تا در زمان عدم حضور مینی داک لولر اختلالی در روند فعالیت صنعتی شما ایجاد نشود.


تعمیر داک لولر مینی

داک لولر مینی (دستی) معمولاً به صورت دستی و کارگاهی تولید می‌شود و دارای یک ساختار ساده‌ ای می باشد. با این وجود طبیعی است که پس از مدتی کار، دچار یک سری نقص های فنی و ایرادات مکانیکی خواهد شد که در صورت عدم توجه و رسیدگی به آنها می‌تواند خسارات هنگفتی به همراه داشته باشد. این خسارت ها هم می‌توانند از نوع خسارت جانی (ناشی از سقوط بار بر روی اُپراتورها یا افراد پیرامون) و یا به صورت خسارت مالی (ناشی از سقوط بار از ارتفاع و یا آسیب به بدنۀ کامیون یا تریلی) باشد و در عین حال ساختار غیر پیچیده و سادۀ این نوع داک لولر نباید این شائبه را به وجود آورد که تعمیر آن از عهده هر فردی بر خواهد آمد.

تجربه بیش از دو دهه فعالیت فنی شرکت خدمات حفاظتی اشل حاکی از آن است که حتی تعمیر داک لولرهای مینی به وسیله تکنسین ها و اُپراتورهای واحدهای تأسیسات کارخانجات نیز می تواند همراه با اشتباهات حرفه ‌ای و در نظر نگرفتن یک سری عوامل ایمنی باشد. لذا در زمینه تعمیر داک لولر مینی باید به این موارد دقت کافی داشته باشید.


نکات لازم در تعمیر داک لولر مینی

برای تعمیر داک لولر مینی همواره این موارد را مد نظر قرار دهید:

 برای تعمیر کلیه داک لولرهای کارخانه (اعم از داک لولر‌های مینی و غیره)، یک چک لیست تعمیر و نگهداری دوره ای تنظیم و به دقت اجرا کنید.

 از آخرین وضعیت ایمنی و سلامت داک لولرهای فعال در خطوط تولید و انبارها، خروجی های موردی گرفته و وضعیت آنها را همواره زیر نظر داشته باشید.

 برای تعمیر داک لولرهای مینی از افراد مجرب و یا شرکت‌ های صلاحیت‌ دار و با سابقه در این زمینه استفاده کنید.

 از تعمیر و سرویس خودسرانۀ داک لولرهای موجود در کارخانه به وسیله افراد غیر ماهر و متفرقه جداً خودداری کنید.

 روی قطعات یدکی و تجهیزاتی که تعویض و جایگزین می شوند، سخت گیری و دقت لازم صورت پذیرد.

 ترجیحاً از شرکت‌ ها و افرادی دعوت به همکاری شود که خدمات خود را با گارانتی معتبر در اختیار شما قرار می دهند.

 در شرایط تحریمی امروز که امکان تراکنش پول و انتقال کالا به داخل کشور به راحتی صورت نمی پذیرد، از شرکت های خدماتی و تأسیساتی کمک بگیرید که امکان واردات کالای با کیفیت از برندهای معروف و معتبر را داشته باشند.


چرا شرکت خدمات حفاظتی اشل؟

این که چرا ما برای تعمیر داک لولر مینی به شما شرکت خدمات حفاظتی اشل را معرفی می‌کنیم به دلیل بیش از دو دهه فعالیت فنی این شرکت در زمینه تأمین، تعمیر و خدمات بعد از فروش داک لولرهای مینی در سطح صنایع کشور می باشد. مجموعه ای از رضایت مشتریان به همراه فعالیت های گسترده ای که در زمینه تعمیر لولرهای مینی از سوی این شرکت صورت گرفته، همگی مؤید این موضوع هستند که گروه اشل یکی از شرکت های پیشگام و دارای دانش بومی در زمینه تعمیر داک لولر در سطح کشور می باشد.