داک لولر (Duck Leveler) وسیله ای است که جلو بروز خسارت لیفتراک و جک پالت ها را می گیرد و ضمن حفاظت از ابنیه و تأسیسات ورودی انبارها و خطوط تولید می‌تواند امنیت تریلی ها و کامیون ها را نیز فراهم کند. در واقع داک لولر یک نوع همسطح کننده است که در طیف گوناگون در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر شما نیز قصد سرمایه گذاری برای خرید داک لولر را دارید و یا به دنبال متخصص مجرب برای پیمانکار تعمیر داک لولر واحد صنعتی خود هستید، به شما توصیه می کنیم پیش از هر اقدامی با شرکت خدمات حفاظتی اشل در تماس باشید و از راهنمایی های کارشناسان این شرکت که بیش از دو دهه در زمینه خدمات حفاظتی و از جمله تعمیر داک لولر مینی فعالیت داشته‌اند، برخوردار شوید. یادآوری می کنیم تعمیرات داک لولر بر خلاف ظاهر آن یک فرایند پیچیده و دشوار و در عین حال حساس می باشد که در صورت استفاده از تجهیزات غیر استاندارد و ارزان قیمت می‌تواند خسارت چند برابر به همراه داشته باشد. شرکت خدمات حفاظتی اشل در این پست قصد دارد تا شما را با ویژگی ها، ساختارها، انواع و تعمیرات داک لولر آشنا کند.

در استفاده از داک لولرها، دو هدف اصلی همواره مد نظر است: تخلیه و بارگیری سریع کالا و محصولات تولیدی و ایمنی افراد. داک لولرها معمولاً در واحدهای گوناگون صنعتی از جمله صنایع غذایع، مرغ داری ها، دامداری ها، گاوداری ها، سردخانه ها، گمرک ها، نساجی، گلخانه ها، کارخانجات فولاد، و بسیاری از واحدهای صنعتی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور خلاصه باید گفت داک لولر بدون نیاز به نیروی انسانی میتواند فرآیند تخلیه و بارگیری را انجام دهد و بارگیری دستی و سنتی را به تخلیه و بارگیری لجستیک و اتومات تبدیل کند.

مطالعه بیشتر: درب اتوماتیک شیشه ای

چرا داک لولرها برای کارخانجات توصیه می شوند؟!

داک لولرها برای انواع بارگیری کالاها مثمر ثمر هستند. بدون تردید استفاده از این گونه تجهیزات صنعتی یکی از ساده ترین راه حل ها برای بسیاری از واحدهای صنعتی به شمار می رود که تاکنون مورد استقبال قرار گرفته است. داک لولرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تقریباً با تمامی رمپ و چادر بارگیری های انبار و وسایل نقلیه سنگین و ماشین های ویژه حمل بار سازگاری دارند. امروزه پیشرفت های صنعتی در زمینه طراحی و ساخت داک لولرها به جایی رسیده است که تقریباً می توان گفت ورود وسایل نقلیۀ بارگیری و لیفتراک ها تقریباً در تمامی کنج ها و زوایای کارخانجات که دارای اختلاف سطح هستند، امکان‌پذیر گردیده است.


انواع مختلف داک لولرها یا همسطح کننده‌ها

اگر فعالیت صنعتی و تجاری شما استفاده گسترده از داک لولر را می‌طلبد، لذا وجود آن می‌تواند کمک شایانی به کسب و کار شما بکند. اما طبیعی است که تمامی واحدهای صنعتی و همه نوع فعالیت تجاری را نمی توان با یک مدل داک لولر انجام داد و برای هر حوزۀ کاری نیاز به همسطح کنندۀ خاص خود می باشد.

همسطح کننده ‌ها از وظایف کلی یکسانی برخوردارند که عبارت است از تخلیه و بارگیری خودکار و بالا بردن ضریب بهره وری و افزایش سرعت و امنیت کار. در اینجا قصد داریم پیش از آن که وارد بحث تعمیر داک لولر شویم، شما را با انواع مختلف آنها آشنا کنیم.


تقسیم بندی داک لولرهای بارانداز بر اساس مکانیزم عملکرد آنها

 داک لولر بارانداز هیدرولیکی (Hydraulic dock leveler)

 داک لولر بارانداز مکانیکی (Mechanical dock leveler)

 داک لولر بارانداز پنوماتیکی (Air-powered dock leveler)


1.داک لولر بارانداز هیدرولیکی

این نوع داک لولر یکی از پُرکاربردترین داک لولرها در صنعت به شمار می رود، که از آن برای بارگیری اسکله هایی که حجم بالایی از عملیات بارگیری و تخلیه را انجام می‌دهند، استفاده می شود. همین حوزه کاری سنگین مؤید آن است که این نوع داک لولر از تحمل بار بسیار بالایی برخوردار است. داک لولر هیدرولیکی از یک سیلندر و پیستون هیدرولیکی برای بالا و پایین آوردن داک استفاده می کند. نیروی محرکۀ مورد نیاز برای بالا و پایین رفتن جک، به وسیله یک موتور تک فاز یا سه فاز تأمین می شود. داک لولر هیدرولیک در مقایسه با انواع مکانیکی یا پنوماتیکی، از انعطاف پذیری بالاتری برخوردار است و معمولاً هزینه سرویس و نگهداری کمتری دارد.


2.داک لولر مکانیکی

اگر در محل بارگیری و تخلیه، امکان دسترسی به برق وجود نداشته باشد، بهترین گزینه برای داک لولر، همسطح کنندۀ مکانیکی است که بر اساس فنر و زنجیر کار می کند. مزیت اصلی داک لولر مکانیکی، قیمت پایین آن است. این دستگاه برای به حرکت در آوردن داک، از فنر استفاده می کند و اپراتور باید با استفاده از وزن خود آن را پایین بیاورد. البته هزینه تعمیر و نگهداری بالای داک لولرهای مکانیکی، مهم ترین نقطه ضعف آنها به شمار می رود.


3.داک لولر بارانداز پنوماتیکی

داک لولر پنوماتیکی دارای یک مکانیزم ساده و مطمئن است. این نوع داک لولر یک منبع تغذیه کم مصرف دارد و از مزیت های آن می توان به هزینه تمام شدۀ کم اشاره کرد. این نوع داک لولر اتوماتیک است و هزینۀ سرویس و نگهداری آن نسبت به مدل مکانیکی کمتر و از مدل هیدرولیکی بیشتر می باشد. داک لولر پنوماتیکی برای مکان هایی مناسب است که نباید روغن وجود داشته باشد. این دستگاه از سیستم توان هوا برای بالا پایین کردن سکو استفاده می‌کند و ایمنی و کارایی را در شرایط بسیار دشوار اقلیمی مثل دما و رطوبت بالا و ظرفیت‌های سنگین را همچنان حفظ می کند.


انواع داک لولر از لحاظ ساختار ظاهری

1.داک لولر بار انداز عمودی یا پل بارگیری (Vertical storing dock leveler)

داک لولر بارانداز عمودی یکی از انواع داک لولرهای هیدرولیکی است. این نوع داک لولر توسط وسایل هیدرولیکی کنترل می شود. در واقع داک لولر عمودی وقتی در وضعیت عمودی قرار دارد، کاملاً تثبیت می شود. از این دستگاه برای محیط هایی که باید پاکیزگی و دمای آنها تحت کنترل قرار داشته باشد، استفاده می شود. داک لولر عمودی از کمترین سطح اتلاف انرژی برخوردار است و گرد و غباری به همراه ندارد.


2.داک لولر تلسکوپی (Telescopic dock leveler)

داک لولر تلسکوپی، دارای یک سنسور چشمی است که به طور خودکار می تواند سطح کامیون را تشخیص دهد و ارتفاع خود را بر اساس آن تنظیم می کند. بدین ترتیب به کامیون و کالای موجود در آن آسیب کمتری وارد می شود. این نوع داک لولر، بهترین گزینه برای محصولات سنگین است. داک لولرهای تلسکوپی قابل شستشو هستند و با قیمت مناسب در دسترس می باشند. بهره وری و کارآیی بالا، تضمین از بابت ایمنی بارگیری و تخلیه بار و کیفیت بالا، در زمرۀ مهم ترین خصوصیات داک لولر تلسکوپی هستند.

ظرفیت بارگیری داک لولر تلسکوپی در بازۀ 60 تا 100 کیلو نیوتن است؛ ولی در عین حال، امکان جابه جایی بارهای سنگین تر نیز با این داک لولر وجود دارد. در زمان بارگیری یا تخلیه بار، سطح داک لولر به سمت بالا یا پایین حرکت می کند تا قادر باشد ارتفاع استاندارد را تنظیم کند. شیب و زاویه پایانی داک لولر تلسکوپی با توجه به شرایط کاری تنظیم می گردد.


3.داک لولر دستی یا مینی (Edge of Dock Levelers)

در بسیاری از کارخانه ها و مراکز صنعتی، امکان تخریب سکوی بارگیری برای قرارگیری داک لولر در سکو وجود ندارد، و یا این که چالۀ آن از قبل آماده نشده است. در این مواقع راه حل اقتصادی تر و فنی تر بدین ترتیب است که مینی داک لولر در لبه سکو نصب شود که به دو صورت دستی و یا هیدرولیک قابل ارائه می باشد.

مینی داک لولر با حذف فضا برای حالت جمع شده و سرعت بالا در مستقر شدن بر روی کامیون، در زمینۀ صرفه جویی فضا و زمان کمک قابل ملاحظه ای می کند. مینی داک لولر یک راه حل اقتصادی است که نیاز به تخریب گسترده و اساسی ندارد. نصب آن در ساخت و سازهای جدید یا نوسازی بسیار آسان است.

برخلاف سکوهای بارگیری، مینی داک لولرهای مکانیکی یا هیدرولیکی به طور مستقیم به لبۀ سکوی بارگیری وصل می شوند. معمولاً داک لولر دستی برای تریلی هایی با ارتفاع مشخص طراحی شده است. از جمله مزیت های این نوع داک لولر می توان به ساده بودن ساختار، ایمنی بالا، نصب آسان، قیمت پایین و صرفه جویی در زمان حمل و نقل به دلیل راحتی کار اشاره کرد. معمولاً داک لولر مینی برای مواقعی که سکوی شما از فضای محدودی برخوردار است و امکان از بین بردن آن وجود ندارد، به دو صورت هیدرولیکی و مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد.


نکات لازم در زمان خرید داک لولر

زمانی که قصد خرید داک لولر دارید، به این موارد دقت کافی داشته باشید:

 باید داک لولری را انتخاب کنید که مکانیزم حرکتی آن متناسب با بار مورد نظر شما باشد

 از ایمنی بالا (هم برای بار و هم برای نیروهای انسانی اپراتور) برخوردار باشد

 در بازۀ ظرفیت بارگیری مورد نظر شما قرار داشته باشد

 متناسب با سکوی بارگیری کامیون باشد

 توسط نرم افزارهای تحلیل بار نظیر نرم افزارهای سالیدورک، آباکوس یا انسیس تحلیل شده باشد

 از قطعات استاندارد درست شده باشد

 دارای کلید وضعیت اضطراری باشد

 تا حد امکان از هزینه تعمیر و نگهداری پایینی برخوردار باشد

 تعمیر مینی داک لولر می تواند یک فرایند زمان بر باشد. لذا همیشه در محل کارخانه یا کارگاه صنعتی خود یک مینی داک لولر یدکی داشته باشید تا در زمان عدم حضور مینی داک لولر اختلالی در روند فعالیت صنعتی شما ایجاد نشود.


تعمیر داک لولر مینی

داک لولر مینی (دستی) معمولاً به صورت دستی و کارگاهی تولید می‌شود و دارای یک ساختار ساده‌ ای می باشد. با این وجود طبیعی است که پس از مدتی کار، دچار یک سری نقص های فنی و ایرادات مکانیکی خواهد شد که در صورت عدم توجه و رسیدگی به آنها می‌تواند خسارات هنگفتی به همراه داشته باشد. این خسارت ها هم می‌توانند از نوع خسارت جانی (ناشی از سقوط بار بر روی اُپراتورها یا افراد پیرامون) و یا به صورت خسارت مالی (ناشی از سقوط بار از ارتفاع و یا آسیب به بدنۀ کامیون یا تریلی) باشد و در عین حال ساختار غیر پیچیده و سادۀ این نوع داک لولر نباید این شائبه را به وجود آورد که تعمیر آن از عهده هر فردی بر خواهد آمد.

تجربه بیش از دو دهه فعالیت فنی شرکت خدمات حفاظتی اشل حاکی از آن است که حتی تعمیر داک لولرهای مینی به وسیله تکنسین ها و اُپراتورهای واحدهای تأسیسات کارخانجات نیز می تواند همراه با اشتباهات حرفه ‌ای و در نظر نگرفتن یک سری عوامل ایمنی باشد. لذا در زمینه تعمیر داک لولر مینی باید به این موارد دقت کافی داشته باشید.


نکات لازم در تعمیر داک لولر مینی

برای تعمیر داک لولر مینی همواره این موارد را مد نظر قرار دهید:

 برای تعمیر کلیه داک لولرهای کارخانه (اعم از داک لولر‌های مینی و غیره)، یک چک لیست تعمیر و نگهداری دوره ای تنظیم و به دقت اجرا کنید.

 از آخرین وضعیت ایمنی و سلامت داک لولرهای فعال در خطوط تولید و انبارها، خروجی های موردی گرفته و وضعیت آنها را همواره زیر نظر داشته باشید.

 برای تعمیر داک لولرهای مینی از افراد مجرب و یا شرکت‌ های صلاحیت‌ دار و با سابقه در این زمینه استفاده کنید.

 از تعمیر و سرویس خودسرانۀ داک لولرهای موجود در کارخانه به وسیله افراد غیر ماهر و متفرقه جداً خودداری کنید.

 روی قطعات یدکی و تجهیزاتی که تعویض و جایگزین می شوند، سخت گیری و دقت لازم صورت پذیرد.

 ترجیحاً از شرکت‌ ها و افرادی دعوت به همکاری شود که خدمات خود را با گارانتی معتبر در اختیار شما قرار می دهند.

 در شرایط تحریمی امروز که امکان تراکنش پول و انتقال کالا به داخل کشور به راحتی صورت نمی پذیرد، از شرکت های خدماتی و تأسیساتی کمک بگیرید که امکان واردات کالای با کیفیت از برندهای معروف و معتبر را داشته باشند.


چرا شرکت خدمات حفاظتی اشل؟

این که چرا ما برای تعمیر داک لولر مینی به شما شرکت خدمات حفاظتی اشل را معرفی می‌کنیم به دلیل بیش از دو دهه فعالیت فنی این شرکت در زمینه تأمین، تعمیر و خدمات بعد از فروش داک لولرهای مینی در سطح صنایع کشور می باشد. مجموعه ای از رضایت مشتریان به همراه فعالیت های گسترده ای که در زمینه تعمیر لولرهای مینی از سوی این شرکت صورت گرفته، همگی مؤید این موضوع هستند که گروه اشل یکی از شرکت های پیشگام و دارای دانش بومی در زمینه تعمیر داک لولر در سطح کشور می باشد.

تعمیر داک لولر 

تعمیرات داک لولر و داک لولر مینی یا دستی، به‌دلیل کاربرد وسیع ‌آن در سکوهای بارگیری و کارخانجات و حساسیت این وسیله از اهمیت بالایی برخوردار است. دشواری حمل کالا در این بخش، در صورت عدم استفاده از این تجهیزات می‌تواند با خسارات مالی و خطرات جدی همراه باشد. 

بر این اساس لازم است بررسی این موضوع و تعمیر داک لولر مینی با دقت و توجه بالایی دنبال شده و صرفا توسط افراد متخصص صورت گیرد.

در این مطلب به بررسی موضوع فوق پرداخته و از تعمیرات داک لولر و تعمیر داک لولر مینی و چگونگی آن با شما گفتگو می‌کنیم.

هم‌چنین می خوانیم:

تعمیر داک لولر مینی با بهترین قطعات!

چگونه تعمیرات داک لولر را با اطمینان انجام دهیم؟

چرا برندهای معتبر برای تعمیرات گزینه بهتری هستند؟

با ما در مطالعه این متن همراه شوید.

 

تعمیرات داک لولر: از کارشناسی تا اجرا!

تجهیزات جانبی مرتبط با حمل و جابجایی مرسولات و بارها همواره از اهمیت بالایی در صنایع گوناگون از جمله صنعت حمل و نقل برخوردارند. داک لولر یکی از این لوازم است که نقش مهمی در حفظ سلامت کالاها حین حمل از اسکله به کامیون ایفا می‌کند.

داک لولر یا هم‌سطح کننده که آن را با نام رمپ بارگیری نیز می‌شناسیم، دستگاهی است که برای حل مشکل اختلاف سطح و فاصله میان کامیون با لبه سکوی بارانداز به‌کار گرفته شده و در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله برای سهولت در بارگیری ابداع شده و امکان حمل کالا به کامیون و برعکس را به‌ راحت‌ترین شکل فراهم می‌کند. 

داک لولر هیدرولیکی عبور پالت بر و لیفتراک به‌داخل کامیون را تسهیل کرده و به این ترتیب پروسه حمل کالا را به‌مراتب آسان‌تر می‌کند. در شرایط عادی و بدون وجود این وسیله، تغییر ارتفاع کامیون در حالت حمل بار و پس از تخلیه، مشکلاتی ایجاد می‌کند که عملا مانع از تخلیه آسان بار شده و خطراتی را در این زمینه به‌وجود می‌آورد. 

با توجه به فشاری که بر سطح این تجهیزات وارد می‌شود، اغلب پیش می‌آید که تعمیر داک لولر مینی و دیگر نمونه‌ها نیز به بخشی از پروسه کار با آنها تبدیل شود. بر این اساس هنگام خرید این تجهیزات، لازم است از سایت فروشنده درباره تعمیرات داک لولر و خدمات پس از فروش در این زمینه پرسش‌های لازم صورت گیرد. 

اهداف استفاده و تعمیرات داک لولر

از اصلی‌ترین مواردی که در تولید و استفاده از هم‌سطح کننده‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد، اهداف کاربردی آنهاست. اصولا داک لولر با 2 هدف اصلی به کار گرفته می‌شود:

سهولت و سرعت در بارگیری کالا و محصولات و نیز ایمنی و راحتی افراد که از نظر تهیه کنندگان این تولیدات اهمیت زیادی دارد. 

تبدیل شیوه سنتی تخلیه بار به روش لجستیک و استفاده از ویژگی اتوماسیون در این محصول باعث شده بتوان بدون دخالت نیروی انسانی از این تجهیزات استفاده نمود. اما در همه حال توجه به تعمیرات داک لولر و تعمیر داک لولر مینی از موارد مهم در این پروسه است، تا جایی که توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران در این فیلد کاری مبلغی را بابت این مورد کنار بگذارند تا در صورت بروز هرگونه موردی با وقفه در کار مواجه نشوند.

داک لولر مینی یا دستی و تعمیر آن

این روزها و با پیشرفت فناوری تولید هم سطح کننده‌ها، هر کارخانه و کارگاه صنعتی می‌تواند از این تولیدات در مسیر تخلیه آسان، سریع و اقتصادی کالا در هر بخش حتی کوچک‌ترین زوایا استفاده کند. مشکل فضای مورد نیاز برای جمع شدن و باز و بسته شدن داک لولر و استقرار آن در کنار کامیون نیز، با ابداع داک لولر دستی یا مینی (Edge of Dock Levelers) حل شده و امروزه استفاده از این نوع داک و تعمیر داک لولر مینی در کارگاه‌ها و کارخانجات بسیار مرسوم است. این نمونه برخلاف نمونه‌های داک لولر کاربردی در سکوهای بارگیری، مستقیما به لبه سکو وصل می‌شود. 

یکی از نکات مهمی که نیاز به تعمیر داک لولر مینی را کاهش می‌دهد، توجه به خرید نمونه‌ای از این محصولات است که از نظر مکانیسم حرکتی با شرایط مورد استفاده هماهنگی داشته باشد. به این ترتیب با استفاده از آن دستگاه دچار آسیب کمتری شده و به‌ندرت نیاز به تعمیر داک لولر مینی پیش می‌آید.

توجه به این نکته که داک لولر مینی یا دستی به‌شکل کارگاهی و با ساختاری ساده تولید می‌شود، می‌تواند ما را به این نکته واقف کند که بروز خطای انسانی در تولید آن تقریبا اجتناب‌ناپذیر است. به این ترتیب در تعمیر داک لولر مینی و نیز تعمیرات داک لولر از هر نوع، داشتن یک چک لیست الزامی است و به فرایند بهتری در این زمینه منجر می‌شود. 

برای آشنایی با درب اتوماتیک به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

5 نکته کلیدی که در تعمیر داک لولر مینی باید در نظر داشت!

از آنجا که تعمیر داک لولر مینی و تعمیرات داک لولر به‌طور کلی از پروسه‌های زمان‌بر، تخصصی و پرهزینه است، توصیه می‌شود در صورت نیاز به این خدمات به نکات زیر توجه داشته باشید:

با توجه به پیچیدگی این سیستم‌ها، از تعمیر خودسرانه این تجهیزات جدا پرهیز نمایید!

حتما از شرکت‌های معتبر برای این مورد کمک بگیرید.

با توجه به تخصصی بودن مقوله تعمیر داک لولر مینی و تعمیرات داک لولر، از مجرب و حرفه‌ای بودن فرد تعمیرکار اطمینان پیدا کنید. مراجعه به سایت‌های اینترنتی معتبر و شرکت‌های تامین کننده نیروی تخصصی در این زمینه که با برندهای سرشناس در این فیلد کاری همکاری می‌کنند در این زمینه بسیار اهمیت دارد.

به اصالت قطعات مورد استفاده در پروسه تعمیرات داک لولر توجه داشته باشید و برای اطمینان تنها از برندهای معتبر وارد کننده کمک بگیرید!

از شرکت‌هایی که گارانتی لازم برای قطعات تعویضی و تعمیرات خود ارائه می‌دهند برای تعمیر داک لولر مینی و دیگر نمونه‌های این تجهیزات کمک بگیرید.

 

سخن آخر

تعمیرات داک لولر این روزها به یکی از مقوله‌های صنعتی بدل شده که موارد استفاده زیاد این تجهیزات کاربردی را به اثبات می‌رساند. برای آنکه از نتایج این تعمیرات راضی باشید، بهتر است از شرکت‌های معتبر برای این کار کمک بگیرید. هم‌چنین پیشنهاد می‌شود در مورد اصالت برندهای تامین کننده قطعا به‌کار رفته در این ملزومات نیز تحقیق نموده و بابت کیفیت آنها مطمئن شوید.

در پایان پیشنهاد می‌شود برای دستیابی به بهترین تعمیر کنندگان تجهیزات داک لولر و تعمیر داک لولر مینی با بهترین کیفیت، به شرکت‌های معتبر تولید کننده و عرضه کننده این محصولات مراجعه نمایید.

با داک لولر سهولت، سرعت و ایمنی در حمل و جابجایی کالا را تجربه کنید!

برای آشنایی با درب کرکره ای به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.