دوربین مداربسته بی سیم

دوربین مداربسته بی سیم
مقالات

اساس عملکرد دوربین مداربسته بی‌سیم چیست؟

دوربین مداربسته بی‌سیم نوعی دوربین مداربسته است که بر اساس انتقال داده‌ها از طریق شبکه عمل می‌کند. سیستم‌های نظارتی که از این نوع دوربین مداربسته استفاده می‌کنند از دستگاه‌های فرستنده و گیرنده بی‌سیم تشکیل شده‌اند. سیستم‌های مداربسته بی‌سیم قادر هستند سیگنال حدود 8/5 گیگاهرتزی را تا فاصله 4 مایل، منتقل نمایند. دوربین مداربسته بی‌سیم در موارد به کار می‎روند که کابل کشی محل نصب دوربین با محدودیت زیادی مواجه باشد و یا مدیریت بودجه برای فرد اهمیت داشته باشد. سیستم‌های مبتنی بر دوربین مداربسته بی‌سیم، محبوب‌ترین سیستم‌ها هستند. این دوربین‌ها به ویژه برای نصب در فضاهای آزاد طراحی شده‌اند. کیفیت ضبط تصاویر در دوربین‌های بی‌سیم، بسیار عالی گزارش شده است.


نکات مهم در زمینه نصب دوربین مدار بسته بی سیم چیست؟

دوربین مداربسته بی‌سیم در سیستم‌های نظارتی در مکان‌های مختلف، بهترین جایگزین برای سیستم‌های مداربسته قدیمی است. این دوربین‌ها بر مبنای انتقال امواج الکترونیکی عمل می‌کنند و به کدگذاری نیازی ندارند. این دوربین‎ها یکی از انواع دوربین‌های تحت شبکه یا IP هستند. هدف اصلی طراحی این تجهیزات، رفع مشکلات کابل کشی و کاهش هزینه‌های نصب و راه اندازی سیستم‌های نظارتی می باشد.

انواع دوربین مداربسته بی‌سیم، انعطاف پذیر هستند؛ به این معنا ک در مکان‌ها و موقعیت‌های مختلف می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. نصب و راه اندازی آن‌ها به راحتی انجام می‌شود. این دوربین‌ها تا مسافت مشخصی را می‌توانند تحت پوشش قرار دهند؛ اگر نیاز دارید مسافت‌های دورتر را کنترل کنید، یک دوربین مداربسته بی‌سیم اضافی باید در سیستم نصب کنید.

به طور کلی انواع دوربین مداربسته بی‌سیم قابلیت نصب در تمام شرایط محیطی و آب و هوایی را دارد. برای فهم بهتر عملکرد دوربین‌های بی‌سیم، یک مثال برای شما بیان می‌کنیم. شکل زیر، نصب دوربین مدار بسته بی‌سیم را در دو ساختمان مجزا نشان می‌دهد. این دو ساختمان از یکدیگر فاصله داشته و به طور مجزا از یک شبکه بی‌سیم پشتیبانی می‌کند.

با توجه به شکل، ساختمان A شامل دو دوربین مداربسته آنالوگ است که از طریق کابل کواکسیال RG59، به طور مستقیم به دستگاه ضبط کننده تصاویر (DVR یا NVR) متصل شده‌اند. دستگاه ضبط تصاویر از طریق کابل Cat-5 به شبکه ساختمان وصل شده است. در سمت راست این تجهیزات، یک مودم قرار دارد که در صورت نیاز و آماده سازی تجهیزات لازم، اتصال دوربین را به شبکه اینترنت فرآهم می‌سازد. گیرنده بی سیم در سمت چپ مودم، بیرون از ساختمان و روی دیوار بیرونی نصب شده است.

گیرنده بی‌سیم به طور مستقیم با دستگاه فرستنده بی‌سیم که بر روی دیوار مقابل آن، در ساختمان B نصب شده است در ارتباط است. فرستنده بی‌سیم در ساختمان B از طریق کابل Cat-5 به سوئیچ شبکه در کل ساختمان متصل شده است؛ سوئیچ شبکه نیز به دو سِرور اصلی شبکه متصل هستند. سرورهای اصلی با یک کابل کواکسیال RG59 به دوربین مداربسته بی‌سیم وصل شده است. هدف از اتصال سیستم به سرور شبکه، تبدیل سیگنال‌های آنالوگ به سیگنال‌های دیجیتال و انتقال آن به شبکه از طریق TCP/IP و همچنین فرستنده دوربین می‌باشد.

در مثال فوق، هر دو سیستم به صورت جداگانه بر محیط نظارت می‌کنند؛ در ساختمان A، دوربین‌هایی نصب شده اند که قابلیت اتصال به شبکه را ندارند اما در ساختمان B، دوربین مدار بسته بی‌سیم نصب شده که به شبکه متصل است. اگر برای یک سیستم مداربسته تمام تجهیزات لازم برای اتصال به شبکه فرآهم شود، دوربین‌های دو ساختمان قادر است اطلاعات خود را به اشتراک بگذارد.

شکل زیر، نمای دیگری از راه اندازی یک سیستم نظارتی شامل دوربین مداربسته بی‌سیم را به نمایش می‌گذارد.

نمودارهای زیر به خوبی وضعیت نصب یک دوربین مداربسته را نسبت به گیرنده و فرستنده سیگنال‌ها نشان می‌دهد. بر طبق تصویر، قسمت اول، شیوه اشتباه برای نصب سیستم مداربسته بیسیم و قسمت دوم، طرز صحیح نصب آن را بیان می‌کند. در برابر عبور امواج شبکه، نباید هیچ مانعی قرار داشته باشد.

هنگام قرار دادن گیرنده‌ها بر روی پشت بام، مسیر عبور امواج باید مستقیم باشند؛ اگر مانعی در راه وجود دارد می توانید از یک دستگاه اضافی در کنار گیرنده اول استفاده کنید (شکل زیر).

ارتفاع دیوار که سیستم بی‌سیم را روی آن نصب می‌کنید می تواند بر روی سیگنال‌های آن تأثیر بگذارد؛ بنابراین، دستگاه را در ارتفاع مناسب نصب کنید (شکل زیر).

منبع ترجمه:

https://www.cctvcamerapros.com/Wireless-Camera-Systems-s/279.htm#wireless-security-camera-systems

مقالات
مقالات مرتبط
معرفی انواع دوربین ها و بیان کاربرد آنها

1394-04-23 18:04

دوربین مدار بسته/ریشه

معرفی انواع دوربین ها و بیان کاربرد آنها

لنز دوربین مداربسته چیست؟

1396-10-10 12:37

ریشه/مقالات

لنز دوربین مداربسته چیست؟

AGC در دوربین مدار بسته

1396-10-10 12:57

ریشه/مقالات

AGC در دوربین مدار بسته

نظرات کاربران
نظر خود را ثبت کنید
محصولات
محصولات مرتبط