به طور کلی از راهبندها به عنوان تجهیزاتی استفاده می شود که یک مانع غیر انسانی برای ورود و خروج ماشین آلات به وجود می‌آورند. راهبند با قرار دادن یک مانع افقی (موسوم به بوم) یا با کمک سپرهای حفاظتی برای مراقبت از محیط های استراتژیک و حساس، اجازه ورود هیچ گونه عامل محرکی به آنها را نمی‌دهد.

گروهی از راهبندهای اتوماتیک طراحی شده اند که با کمک دستگاه ‌های کارتخوان، دوربین های پلاک خوان، دکمه فشاری، ریموت کنترل و سایر سامانه های کنترل تردد می توانند به صورت خودکار اجازه تردد به خودروها را بدهند یا ندهند.

شرکت خدمات حفاظتی اشل به عنوان یکی از بزرگ ترین تأمین کننده های سیستم های راهبند در این پُست قصد دارد تا شما را با سامانه های راهبند چینی و خصوصیات و ویژگی های آنها آشنا سازد. لذا چنانچه به شما پیشنهاد خرید و نصب راهبند چینی شده است، پیش از هر گونه اقدام برای ثبت سفارش و عقد قرارداد توصیه می‌شود که این پُست را با دقت مطالعه کنید. شایان ذکر است که اگر قصد خرید و نصب راهبند و استفاده از خدمات پس از فروش بلند مدت و تأمین قطعات اُریجینال و اصلی از تولیدکنندگان بنام را دارید، می توانید درخواست خود را با کارشناسان فنی شرکت خدمات حفاظتی اشل در میان بگذارید.راهبند چینی
انواع راهبندهای چینی

راهبندهای چینی هم مثل سایر برندها و تولیدکنندگان دیگر در دو نوع اتوماتیک هیدرولیکی و الکترومکانیکی به بازار عرضه می‌شوند که تفاوت آنها در مکانیزم باز و بسته شدن آنهاست. راهبند چینی مکانیکی به وسیلۀ چرخ دنده باز و بسته می شود، در صورتی که راهبند چینی اتوماتیک هیدرولیکی با استفاده از یک هیدروپمپ و شیرهای مرتبط با آن باز و بسته می شود. به طور کلی راه بندهای هیدرولیکی از بازه عملیاتی بیشتر و هزینه نگهداری کمتری برخوردارند.


راهبندهای میله ای

ابتدایی ترین نوع راهبند، همان راهبندهای خودکار میله ای هستند که بیشتر از سایر انواع راهبندها در سطح شهر به چشم می خورند. از این نوع راهبندها برای مسدود کردن مسیرها به طور کامل استفاده نمی شود؛ بلکه از آنها برای کنترل تردد خودرو و نظارت بر تعداد و ماهیت خودروهای ورودی و خروجی استفاده می شود. راهبندهای میله ای یک مدار درونی دارند که پس از صدور فرمان، بوم یا همان میلۀ راهبند را حرکت می دهند. راهبندهای میله ای مجهز به یک بدنه، میله، سیستم محرک (یا پمپ هیدرولیک)، فنر ویژۀ حفظ تعادل، مرکز کنترل (یا مدار اصلی) هستند.


راهبندهای ستونی (راهبند بولارد)

راهبندهای ستونی یا بولارد، میله های کلفتی هستند که به صورت اتوماتیک و کاملاً غیردستی از زیر زمین به بالا می آیند و مسیر ورودی را به طور کامل می بندند. این نوع راه بند به راحتی شکسته نمی شود و در مقابل خودروهای سواری، از مقاومت فوق العاده بالایی برخوردار است. این راهبند از جنس فولاد سخت است و نصب آن نسبت به انواع دیگر راهبند دشوارتر است و نیاز به ایجاد یک حفره یک و نیم تا دو متری در داخل زمین دارد که اطراف آن با بتن پر می شود. بیشتر راهبندهای ستونی، مکانیزم هیدرولیکی دارند ولی انواع الکترومکانیکی آنها نیز وجود دارد.

در مدل هیدرولیکی، استوانه فولادی به کمک یک سامانۀ محرک خطی به بالا و پایین حرکت می کند. این نوع راهبند از ضریب ایمنی و عمر بالا و هزینۀ تعمیر و نگهداری نسبتاً زیادی برخوردار است. اما در مدل راهبندهای ستونی الکترومکانیکی، نیروی مورد نیاز برای حرکت، به وسیله یک موتور الکتریکی به استوانه متحرک منتقل می شود. به طور کلی راهبندهای ستونی الکترومکانیکی در مقایسه با راهبندهای هیدرولیکی از هزینه تعمیر و نگهداری بیشتر و طول عمر مفید کمتری برخوردارند.


راهبند زیرسطحی یا کف خواب

این نوع راهبند یکی از پیشرفته‌ ترین انواع راهبندهاست که از این جهت که نیاز به حفر زمین و استقرار در داخل آن دارند، شباهت زیادی به راهبند استوانه ای دارند؛ با این تفاوت که در این نوع، یک صفحه فولادی بسیار محکم و سنگین، جای استوانه های مقاوم را گرفته است. از این رو راهبند زیرسطحی نه برای ساختمان های اداری، فروشگاهی و مسکونی عادی، بلکه برای مراکز حساس و حفاظت شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. صفحۀ فولادی سنگینی که نقش سپر اصلی این راهبند است، به اندازه‌ای است که امکان مقاومت در برابر ضربات ناشی از متحرکی با سرعت حدود ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت را دارد.


نکات لازم به توجه در گزینش راهبند چینی

برای انتخاب نوع راهبند اتوماتیک چینی در زمان خرید به این چند نکته توجه داشته باشید:

 طول بوم یا میله راهبند

 برآورد حدودی تعداد تردد شبانه‌روز خودرو

 سرعت باز و بسته شدن بوم راهبند

 ولتاژ تغذیه شده

 توان موتور

 کلید خلاص کن در حالت قطع برق


هم اکنون در بازار کشور ما برندهایی از کشورهای اروپایی، چین و ایران اقدام به تولید و عرضه راهبندهای اتومات می کنند؛ که در این بین، برندهای اروپایی هم به لحاظ کیفیت و هم از نظر قیمت در رده بالایی قرار دارند. اما برندهای چینی ضمن کیفیت ضعیف تر، از قیمت هایی در حد تولیدات داخلی کشورمان برخوردارند؛ هر چند که به لحاظ کیفیت به مراتب از تولیدات ایرانی در رده پایین تری جای می گیرند؛ ولی در عین حال ما در این قسمت قصد داریم تا به دلیل تنوع و گستردگی شرکت های تولید کنندۀ راهبند اتوماتیک به شما کمک کنیم تا در انتخاب یک راهبند اتوماتیک متحمل کمترین هزینه و در عین حال صاحب کیفیت قابل قبولی بشوید.

در مورد راهبندهای ایتالیایی قبلاً در پست مربوط به راهبند ایتالیایی به اندازۀ کافی صحبت شد. اما در اینجا قصد داریم ضمن یادآوری کیفیت قابل قبول راهبندهای ایتالیایی و ایرانی، کمی نیز در مورد راهبندهای چینی با شما صحبت کنیم.


نکات لازم در مورد راهبندهای چینی

 راهبندهای ساخت برندهای چینی از قدرت موتور کمی برخوردارند و به همین دلیل با محدودیت رفت و آمد و از کار افتادگی راهبند پس از مدت زمان نسبتاً کمی روبرو هستند.

 راهبندهای چینی فاقد گارانتی معتبر و پشتیبانی قطعات با کیفیت و مرغوب هستند

 راهبندهای چینی در مقایسه با مدل های ایرانی از قیمت بالاتری برخوردارند

با این تفاسیر، شرکت خدمات حفاظتی اشل، استفاده از راهبندهای چینی را نفی نمی کند، ولی دقت و وسواس زیادی در زمان خرید آنها را توصیه می کند.

برای اطلاع از قیمت راهبند در انواع مختلف به سایت ما مراجعه کنید.