در حال حاضر به دلیل زندگی در شهرهای بزرگ، اکثر ما نام سیستم کنترل تردد هوشمند را شنیده ایم. اگر با نام آن ها نیز آشنا نیستید، کافیست سیستم هایی را که هنگام ورود به پارکینگ، مترو و مجتمع های اداری مختلف عبور و مرور شما را کنترل می کنند به یاد بیاورید. در حال حاضر برای بسیاری از مشاغل و کسب و کارها ضروری است که محل کار خود را به یکی از بهترین انواع این سیتسم ها مجهز کنند. اگر تا انتهای این مقاله را بخوانید، با مزایا، انواع و کاربردهای آن ها به طور دقیق آشنا خواهید شد. سیستم کنترل تردد مانند درب اتوماتیک امروزه رایج شده است.

سیستم کنترل تردد هوشمند 

کنترل تردد در اماکن مختلف یکی از بزرگ ترین معضلات مشاغل گوناگون است. این مسئله ممکن است به امنیت یا حضور و غیاب افراد مرتبط بوده و یا اهداف اقتصادی در پی داشته باشد. در حال حاضر در اکثر اماکن و ساختمان ها به جای استخدام نگهبانان و افراد مختلف برای کنترل رفت و آمد، از انواع سیستم کنترل تردد استفاده می کنند.

این سیستم ها مدل ها و انواع مختلفی دارند. هر سیستم کنترل تردد هوشمند نیز به تناسب کاربرد و نوع آن ممکن است به مانع، دستگاه کنترل تردد، نرم افزار کنترل تردد و تجهیزاتی مانند دوربین، پرینتر و نمایشگر نیاز داشته باشد. مهمترین وظیفه هر کدام از این سیستم ها نیز تشخیص هویت و اعتبارسنجی افراد و صدور مجوز به آن ها برای ورود و خروج است. این اجازه ورود و تشخیص هویت، ممکن است از طریق روش های مختلف صادر شود که عبارتند از:

• اثر انگشت

• تشخیص چهره

• کارت

• رمز یا پین کد

• اسکن کف دست

• تشخیص عنبیه

• QR code و فناوری مبتنی بر موبایل

• تشخیص خودکار پلاک ماشین

• تشخیص صدا

• تشخیص سیگنال مغز و قلب

به دسته ای از سیستم های کنترل تردد که از خصوصیات بیولوژیکی افراد مانند اسکن کف دست، اثر انگشت و تشخیص عنبیه برای تشخیص هویت استفاده می کنند سیستم کنترل تردد بیومتریکی و به دسته ای دیگر که از خصوصیات غیر بیولوژیکی مانند کارت تردد و پین کد در آن ها استفاده شده است، سیستم های غیر بیومتریکی گفته می شود.

در نظر داشته باشید که در حال حاضر پیشرفته ترین دستگاه های کنترل تردد، از ترکیبی از این روش ها به طور همزمان برای کنترل رفت و آمد استفاده می کنند. برخی از آن ها نیز به افراد قدرت انتخاب می دهند که به طور مثال از روش اسکن اثر انگشت و رمز یا پین کد یکی را برای تایید هویت خود انتخاب کنند.

مطالعه بیشتر: راهبند اتوماتیک


انواع سیستم کنترل تردد هوشمند

سیستم کنترل تردد هوشمند کاربردهای بسیاری دارد. نوع ساخت، امکانات، تکنولوژی ساخت و نحوه تشخیص هویت این سیستم ها کاربردشان را تعیین می کنند. در واقع این سیستم ها انواع مختلفی دارند که باعث می شود تمامی آن ها در دو دسته بسیار کلی قرار بگیرند. این دو نوع نیز عبارتند از:

• سیستم کنترل تردد هوشمند افراد: این نوع سیستم کنترل تردد هوشمند از ورود انسان ها به اماکن مختلف بدون تشخیص هویت و اجازه تردد جلوگیری کرده و حتی ساعت ورود و خروج آن ها را نیز ثبت می کند.

سیستم کنترل تردد پارکینگ: این نوع از سیستم های کنترل تردد برای پارکینگ های عمومی، خصوصی و مراکز تجاری و اداری کاربرد دارند. هنگام نصب آن ها لازم است از گیت های مناسب برای جلوگیری از ورود ماشین ها نیز استفاده شود.

استفاده از سیستم کنترل تردد چه مزایایی دارد؟

همانطور که می دانید قیمت خرید و نصب سیستم کنترل تردد هوشمند کم نیست، به همین دلیل نیز برخی از سازمان ها و اماکن با وجود نیاز مبرم به آن ها از نصبشان خودداری می کنند. اما اگر از یک فرد متخصص سوال کنید می شنوید که خرید و نصب آن ها در طولانی مدت باعث سرعت بخشیدن به کارها و انجام هرچه بهتر کنترل ها و ثبت رفت و آمدها می شود. برای اینکه با مزایای نصب این سیستم ها بیشتر آشنا شوید، در ادامه تنها به چند مورد از مهمترین آن ها اشاره می کنیم:

• با نصب سیستم کنترل تردد هوشمند در اماکن مختلف، دیگر نیازی به استخدام نیروی انسانی نیست. با اینکار علاوه بر بالا بردن دقت کار، امکان درگیری افراد با یکدیگر و نارضایتی آن ها نیز کمتر می شود.

• نصب این سیستم در جای جای یک محیط بزرگ و برای ممانعت از ورود افراد به قسمت های مختلف یک ساختمان بسیار کارآمد و ایمن است.

• اطلاعاتی که توسط دستگاه ها و نرم افزارهای این سیستم ها ثبت می-شود، برای آمارگیری، دریافت اطلاعات عبور و مرورها و پیگیری جهت درستی انجام کارها بسیار مفید است. این در حالی است که یک سیستم انسانی نمی تواند به طور دقیق همه این اطلاعات را ثبت و ضبط کند.

• بسیاری از این سیستم ها قابلیت این را دارند که سطوح مختلف دسترسی را به افراد بدهند. به طور مثال در ساعاتی از روز اجازه ورود به برخی افراد داده شده و جلوی ورود بسیاری دیگر گرفته می شود.

• سرعت و دقت تشخیص هویت و دادن اجازه ورود یک سیستم کنترل تردد هوشمند بسیار بالاتر از نیروی انسانی است. در این صورت وقت افراد نیز بسیار کمتر هدر رفته و سرعت کار نبز بالاتر می-رود.


سیستم کنترل ترددسیستم کنترل تردد هوشمند چه کاربردهایی دارد؟

درست است که سیستم کنترل تردد مزایای بسیاری دارد و می تواند نقش مهمی در برقراری امنیت ایجاد کند، اما پیش از نصب آن ها باید با کاربردهایشان به خوبی آشنا باشید تا مطابق با نیازتان آن ها را تهیه کنید. به همین منظور برخی از مهمترین کاربردهای این سیستم ها را در ادامه شرح خواهیم داد:

• اجازه ورود افراد برای بهره گیری از خدمات: با استفاده از این سیستم ها می توانید اجازه ورود افراد به اماکن مختلف مانند مترو، ایستگاه اتوبوس و اداره جات مختلف را بدهید.

• کنترل تردد کارکنان: این سیستم ها می توانند به راحتی نقش سیستم حضور و غیاب را بازی کرده و ورود و خروج کارمندان را ثبت و اطلاعات آن را در سیستم نرم افزاری خود ثبت کنند.

• ثبت ساعت ورود و خروج افراد: ساعت ورود و خروج ماشین ها به پارکینگ های مختلف و داخل و خارج شدن افراد به ساختمان ها توسط این سیستم ها ثبت می شود؛ از آن ها می توان در مواقع ضروری استفاده کرد.

• جلوگیری از ورود افراد به اماکن حساس: در برخی از امکان امنیتی، ورود افراد به بخش های به خصوصی ممنوع است. با نصب سیستم کنترل تردد هوشمند می توانید به سادگی از ورود افراد به این بخش ها جلوگیری کنید.

• مدیریت زمان دسترسی: عبور و مرور در برخی از اماکن و پارکینگ ها در ساعات مشخصی از روز ممنوع است. با تعیین زمان در سیستم کنترل تردد می وان به خوبی این مساله را مدیریت کرد.

• ثبت وقایع و پیگیری آن ها: اگر قصد دارید رفت و آمد افراد در مکان های خاص را زیر نظر داشته باشید، باید بدانید با نصب این سیستم ها می توانید در هر زمان به پیشینه ورود افراد در روزهای مختلف سال رجوع کرده و از این اطلاعات استفاده کنید.