در گذشته هایی که خیلی هم دور نیستند، همیشه با تلویزیون های قدیمی چالش داشتیم. یا تصویر برفکی بود و یا صدا قطع می شد و بسیاری مشکلات دیگر. آخر این بازی به آنجا ختم می شد که یک نفر باید راهی پشت بام می شد و یکی جلوی تلویزیون با عوض کردن پیچ کانال، آخرین گزارش وضعیت تصویر را به اطلاع فرد مستقر در پشت بام می رساند. به مرور زمان و به موازات پیشرفت های صورت گرفته در سیستم های تلویزیونی و ورود به دنیای دیجیتال، این دردسرها نیز به فراموشی سپرده شد. یکی از فناوری هایی که در این آرامش خاطر نقش فعالی دارد، فناوری آنتن مرکزی دیجیتال است که به ویژه در برج ها و آپارتمان های مسکونی پُرجمعیت کاربرد بسیار زیادی دارد.

اگر قصد مطالعۀ بیشتر در زمینه نصب و تعمیر آنتن مرکزی دارید، با تیم خدمات حفاظتی اشل همراه باشید و این پست کوتاه تخصصی را به دقت مورد مطالعه قرار دهید. تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال دارای نکات فنی و کلیدی زیادی است که حتی اگر قصد ورود به آن را ندارید، اما به عنوان یک دانش عمومی می تواند راه گشای برخی از مشکلات کوچک و موقتی باشد که ممکن است در حین تماشا کردن تلویزیون به آن دچار شوید.

برای آشنایی با درب اتوماتیک کرکره ای پارکینگ به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.


نصب و تعمیر آنتن مرکزی

آنتن مرکزی چیست؟

تصور کنید در یک مجتمع مسکونی بزرگ یا برج مسکونی با ارتفاع بسیار زیاد، هر واحد مسکونی بخواهد یک آنتن مجزا در گوشه ای از پشت بام داشته باشد و به طور مستقل اقدام به تنظیم آن برای گیرنده یا گیرنده های خود نماید. به بی نظمی، زحمات و خطرات ناشی از این پدیده فکر کنید. آنتن مرکزی یکی از فناوری های مورد استفاده در برج ها و ساختمان های پرجمعیت است که ضمن غلبه بر این مشکل، تصاویری شفاف و با کیفیت را به طور مساوی برای همه گیرنده ها تقسیم می کند. آنتن مرکزی دیجیتال سیگنال را توسط مولتی سوئیچ بین تمام واحدهای ساختمان توزیع می کند و در حیطه کاری خود یکی از اجزاء مورد نظر برای ایجاد ساختمان های هوشمند به شمار می رود.

کرکره برقی شیشه ای از دیگر محصولات اشل است.

اگر انسان امروزی به فناوری آنتن مرکزی دیجیتالی نمی رسید، متحمل چه مشکلات و هزینه ‌هایی می‌شد؟

برای پاسخ به این پرسش باید به این موارد اشاره کنیم:

 ایجاد هزینه های تکراری برای هر واحد به صورت جداگانه؛ از قبیل صفحات، کابل، سوئیچ، هزینه های خدمات و غیره

 اشغال فضای خیلی زیاد برای نصب تعداد زیادی آنتن و صفحات گوناگون و از بین رفتن نظم و زیبایی ساختاری پشت بام (که می توانست برای کاربری های بهتر و زیباتری مثل فضای سبز اختصاص پیدا کند)

 تأثیر القایی و انعکاسی سایر آنتن ‌ها بر یکدیگر

 هزینه سرسام آور برای نصب تجهیزات تکراری

 سیم کشی های فراوان و شلوغ و در عین حال غیر مجاز برای هر واحد

 تعدّد پیمانکاران نصب و ایجاد بی نظمی و ناامنی در این زمینه

در واقع آنتن مرکزی یک سیستم کامل برای دریافت تمام سیگنال های تلویزیونی و تقسیم و انتقال آنها به واحدهای متقاضی می باشد. ابتدایی ترین ویژگی آنتن مرکزی این است که به ما امکان می دهد تا بی نظمی‌های آنتن های شخصی و کابل کشی مستقل از بین برود و چهره ظاهری ساختمان مخدوش نشود. یکی دیگر از نقاط مثبت آنتن مرکزی مقرون به صرفه بودن آن برای کلیه واحدها، کیفیت بسیار بالای تصاویر دریافتی و کاهش چشمگیر هزینه های تعمیر و نگهداری (یک هزینه برای تمام واحدها) به شمار می رود.

کیفیت نمایش یکسان و بدون نویز و کمترین سیگنال مزاحم یکی دیگر از ویژگی ‌های آنتن مرکزی است که در آنتن های معمولی قدیمی وجود نداشت. آنتن های مرکزی دیجیتال امکان توسعه و ساخت شبکه‌های تلویزیونی ویژه برای ساختمان ها را نیز در اختیار دارند که از طریق آن می توان به پخش فیلم های مورد نظر در یک شبکۀ ویژه برای اهالی برج پرداخت.


انواع آنتن های مرکزی

آنتن های مرکزی که در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرند، به چهار نوع تقسیم می شوند:

 آنتن MATV یا مستر تلویزیون

MATV یا Master TV همان مستر تلویزیون است که از بهترین انواع آنتن های مرکزی به شمار می رود. در این آنتن، سیگنال های ارسالی به صورت بسیار قوی دریافت و بدون نویز در اختیار گیرنده قرار می گیرد. در نتیجه، تصاویری با کیفیت و شفافیت خواهیم داشت.

 آنتن SMATV یا مستر تلویزیون ماهواره

آنتن های SMATV شباهت زیادی به آنتن های MATV دارند، با این که برای دریافت سیگنال های ماهواره ای مناسب هستند.

 آنتن CATV تلویزیون کابلی

در آنتن CATV ها سیگنال پس از دریافت تقویت شده و با کمک کابل به گیرنده ارسال می شود. این آنتن کیفیت بالایی دارد و برای ساختمان هایی که فضای کابل کشی زیادی دارند بسیار مناسب است.

 آنتن CCTV مدولاتور تلویزیون

در این آنتن ها، پس از مدوله شدن سیگنال ها بر روی باند خالی توسط مدولاتور، اضافه شدن آن به سیستم های مذکور توسط میکسر انجام می شود.


نصب و تعمیر آنتن مرکزی

می توان گفت آنتن مرکزی دیجیتال، یک سامانه کامل برای دریافت سیگنال های تلویزیونی و تقویت و تقسیم و انتقال آنها به واحدهای مختلف می باشد. نخستین ویژگی مثبت آنتن مرکزی در این است که کمک می کند بی نظمی ها و آشفتگی های ناشی از استقرار آنتن های شخصی و کابل کشی های طولانی و چند رشته ای بین طبقات و پشت بام منتفی شود و چهره ساختمان دچار پریشانی و آشفتگی نشود. این آنتن ها ویژگی های مثبت دیگری نیز دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد. در عین مزیت های فراوانی که این آنتن ها دارند، نمی ‌توان روی نواقص و نقاط ضعف آنها صحبتی کرد؛ چرا که تاکنون موردی دال بر منفی بودن نتیجه حاصل از استقرار سیستم آنتن مرکزی دیجیتال گزارش نشده است. در فهرست مزیت های ناشی از سامانۀ آنتن مرکزی دیجیتال، می توان به این موارد اشاره داشت:

 به حداقل رساندن هزینه های تجهیزات و نصب برای واحدها

 ایجاد یک ساختار ظاهری منظم برای پشت بام ها

 به حداقل رساندن هزینه های پشتیبانی و سرویس های دوره ای

 کیفیت بالای سیگنال ‌های دریافتی

 دریافت کانال های تلویزیونی و رادیویی گوناگون به صورت دیجیتال

 امکان استفاده از شبکه های محلی ویژۀ مربوط به همان مجتمع مسکونی

 امکان دریافت تصاویر سیستم های دوربین مدار بسته مانند دوربین مدار بسته داهوا واقع در همان مکان به صورت شبکه اختصاصی

 کیفیت نمایش یکسان، بدون نوسان و با کمترین نویز

 جلوگیری از نصب آنتن های گوناگون بر روی پشت بام یا بالکن طبقات

 امکان استفاده از این تجهیزات به منظور دریافت تصاویر تلویزیونی، ماهواره ای و تصاویر ویدئویی از قبیل تصویر دوربین مدار بسته در یک سیستم یکپارچه

 مقرون به صرفه بودن

 تعمیر و نگهداری آسان و کم هزینه


تجهیزات مربوط به تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال


به طور کلی آنتن‌های مرکزی از دو بخش عمده تجهیزات دریافت کننده سیگنال و تجهیزات توزیع کننده سیگنال تشکیل شده اند.

در قسمت تجهیزات دریافت کننده سیگنال با قطعاتی همچون آنتن، تقویت کننده ها، مبدل های فرکانسی، مچینگ ها، و تله موج ها سر و کار خواهیم داشت. این تجهیزات کار دریافت سیگنال های مورد نظر و پردازش و تقویت آنها تا رسیدن به کیفیت مطلوب را بر عهده دارند.

منظور از تجهیزات توزیع کنندۀ سیگنال قطعاتی هستند که وظیفه انتقال سیگنال ها به پشت گیرنده های تک تک واحدهای برج را بر عهده دارند. این تجهیزات شامل تقسیم کننده های انشعابی، عبوری و انتهایی هستند. البته در این بخش مقاومت ها را نیز باید در نظر گرفت.

بسته به تعداد واحدهای ساختمان که از آنتن مرکزی دیجیتال استفاده می کنند، سیستم این قبیل آنتن ها دارای تجهیزات مختلفی است که در زیرمجموعۀ کلی بخش های دریافت کننده و توزیع کننده قرار می گیرند و عبارتند از:

آنتن شاخه ای: بخشی از آنتن مرکزی که کار دریافت سیگنال از فرستنده ها را بر عهده دارد

آمپلی فایر (تقویت کننده): آمپلی فایر کار تقویت سیگنال های دریافتی و انتقال آنها به گیرنده ها را انجام می دهد

تقسیم کننده (اسپلیتر یا تپ آف): برای جداسازی سیگنال و تقسیم آن بین هر یک از گیرنده ها مورد استفاده قرار می گیرد

کابل: رشته رسانای داخلی که وظیفه عبور جریان را بر عهده دارد

کانکتور: برای اتصال بخش های مختلف سیستم آنتن مرکزی مورد استفاده قرار می گیرد

مدولاتور: قطعه ای که برای انتقال تصویر در سیستم آنتن مرکزی به کار می رود

پریز: محل برقراری ارتباط بین گیرنده تلویزیونی و آنتن مرکزی که برای دریافت سیگنال از آن استفاده می شود


طراحی و اجرای آنتن مرکزی دیجیتال

طراحی یک سیستم آنتن مرکزی دیجیتال که بتواند به طور دائم و با کیفیت بالا به مجتمع مسکونی شما خدمات رسانی کند، دارای پیچیدگی های خاص خود می باشد. بنابراین طراحی و اجرای این سیستم نیاز به تیم متخصص و نیروهای ورزیده و ماهر دارد. به عنوان نمونه در طراحی یک سیستم آنتن مرکزی دیجیتال باید به سیگنال های مورد نیاز برای تعیین نوع آنتن و جهت یا جهت های مورد نیاز و مناسب توجه شود. گذشته از این، میزان قدرت و کیفیت سیگنال باید در محل برج سنجیده شود و با توجه به آن برای انتخاب و نصب سیستم تقویت کننده سیگنال اقدامات لازم صورت پذیرد.

دریافت کننده مرکزی دیجیتال برای تلویزیون های کابلی

این سیستم در برج های مسکونی عظیم، هتل ها، بیمارستان ها و سایر مراکز پُرجمعیت مورد استفاده قرار می گیرد. با کمک این دستگاه می توان کانال های ماهواره را بر روی آنتن مرکزی وارد کرد، به طوری که کانال نیاز به رسیور نخواهد داشت. بدین ترتیب:

1)امکان دریافت ۴۰ کانال دیجیتالی SD و HD ماهواره ‌ای و پخش کانال های دریافت شده در آنتن مرکزی به صورت DVB-T وجود خواهد داشت؛ به طوری که به وسیله گیرنده های دیجیتالی قابل مشاهده خواهند بود.

2)امکان دریافت کانال های دیجیتالی SD و HD شبکه سراسری و پخش در سیستم آنتن مرکزی وجود خواهد داشت


قیمت نصب و تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال

قیمت آنتن مرکزی دیجیتال تابع شرایط محیط بیرونی مجتمع و نحوۀ چیدمان گیرنده های داخل مجتمع می باشد و از قیمت یکسانی برخوردار نیست. در واقع پیمانکار پس از بررسی های میدانی تیم فنی، اقدام به اعلام هزینه نهایی خواهد کرد.


چرا برای نصب و تعمیر آنتن مرکزی دیجیتالی، باید روی خدمات حفاظتی اشل حساب باز کرد؟

 چون ثبت سفارش در شرکت خدمات حفاظتی اشل کاملاً رایگان است و در صورت عدم رضایت از خدمات تعمیر کار یا نصاب، امکان لغو سفارش بدون پرداخت هزینه وجود دارد.

 چون پشتیبانی خدمات حفاظتی اشل به صورت شبانه روزی صورت می گیرد و در صورت بروز هرگونه اختلال موردی، شکایت از طریق نیروهای متخصص و متعهد اشل مورد پیگیری قرار می گیرد.

 چون به روش های مختلف، یعنی از طریق تلفن، وب سایت، شبکه های اجتماعی و ... می توان سفارش تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال را ثبت کرد.

 چون زمان انتظار شما برای رسیدن تعمیرکار، بسیار کم می باشد.

 چون از طریق شرکت خدمات حفاظتی اشل، می ‌توانید به یک پشتوانه فنی قوی با بیش از دو دهه فعالیت اجرایی و فنی در زمینه های مختلف دست پیدا کنید.

 چون در صورت نیاز مجموعه به قطعه یا قطعاتی که بنا به هر دلیل امکان ورود آنها به کشور وجود ندارد، می ‌توانید روی شبکه با نفوذ اشل حساب باز کنید.

 چون استفاده از قطعات اُریجینال و ساخته شده توسط برندهای اصلی و بنام، یکی دیگر از مزیت های استفاده از خدمات حفاظتی اشل به شمار می‌رود.

با این تفاسیر به شما توصیه می شود در صورت بروز هرگونه اختلال در گیرنده ‌های تلویزیونی خود و بروز مشکل در سیستم آنتن مرکزی دیجیتال که معمولاً در شرایط مختلف جوی و یا از طریق عوامل انسانی ممکن است دچار اختلالاتی شوند و نیاز به تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال پیدا کنند، بی درنگ با شرکت خدمات حفاظتی اشل تماس بگیرید و کارشناسان فنی این شرکت را در جریان مشکل به وجود آمده قرار دهید.

همچنین به منظور برخورداری از خدمات یک پیمانکار متخصص و شبانه روزی برای مجتمع مسکونی یا هر سازمان اداری و غیر اداری دیگر، می ‌توانید از شرکت خدمات حفاظتی اشل به عنوان پیمانکار با سابقه در این زمینه دعوت به همکاری نماید و در قالب عقد قرارداد بلند مدت، هیچ گونه نگرانی از بابت نصب و تعمیر آنتن مرکزی نداشته باشید.


تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال در سال‌های اخیر و با افزایش گیرنده‌های تلویزیونی، رادیویی و ماهواره‌ای به یکی از خدمات کاربردی در حوزه دریافت تصاویر باکیفیت تبدیل شده است. نیاز به نصب این تجهیزات از یک ‌سو و موارد تعمیر یا تعویض این قطعات از سوی دیگر توسط کارشناسان آشنا به امور فنی انجام می‌گیرد. به علاوه این روزها تجهیزات زیادی نیز در این زمینه ابداع شده که کار تعمیرات آنتن‌های دیجیتال را به‌شکل حرفه‌ای و با دقت و سرعت بالا امکان‌پذیر می‌کند.

در مطلب پیش رو ضمن بررسی این موضوع می‌خوانیم:

نصب و تعمیر آنتن مرکزی و مزایای آن

تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال و رفع مشکلات دریافت امواج

از مزایا و معایب نصب و تعمیر آنتن مرکزی بیشتر بدانیم!

با ما در مطالعه این نوشتار همراه شوید.

 

تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال

دنیای ارتباطات و عصری که در آن زندگی می‌کنیم بخش مهمی از زندگی هر یک از ما را تشکیل می‌دهد. دریافت اطلاعات، سرگرمی و برقراری ارتباط با دنیای اطراف، صدا و تصاویر سالم و بدون نویز هر یک دلیلی است تا مایل به نصب آنتن مرکزی دیجیتال باشیم و بخواهیم امواج صوتی و تصویری را به بهترین شکل دریافت نماییم.

برای این کار وجود آنتن‌های دیجیتال و نصب و تعمیر آنتن مرکزی که با سیستم‌ گیرنده‌های امروزی هماهنگی بیشتری دارد الزامیست.

فناوری تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال که در قالب رفع اشکالات آنتن مرکزی و دیجیتال به کاربران ارائه می‌شود، در حالت کلی به برطرف کردن مشکلات یک سیستم شامل مجموعه تجهیزات دریافت کننده امواج، تقویت و انتقال سیگنال‌های تلویزیونی اطلاق می‌شود که جهت تامین سیگنال‌های تلویزیونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نصب و تعمیر آنتن مرکزی اغلب در آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی و برای استفاده تعداد زیادی از کاربران از یک سیستم صورت می‌گیرد. به این ترتیب تقسیمات اصولی شاخه‌های دیجیتال را نیز می‌توان یکی از بخش‌های مهم از عملکرد این تجهیزات به‌شمار آورد. این کار توسط فرد متخصص انجام شده و امکان بهره‌برداری چندین واحدرا به‌طور همزمان از یک آنتن فراهم می‌آورد. 

با مزایای نصب آنتن مرکزی دیجیتال آشنا شویم!

شاید برای بسیاری از کاربران گیرنده‌های دیجیتال این پرسش مطرح باشد که اصولا نصب آنتن مشترک و تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال چه فایده‌ای داشته و چرا این کار به‌نفع کاربران است؟ در این بخش قصد داریم تا با بیان مزایای این کار شما را نسبت به فواید و مزایای نصب آنتن مرکزی دیجیتال آشنا نموده و موارد آن را همراه با شما لیست کنیم.

این مواد به‌صورت خلاصه عبارتند از:

کاهش هزینه نصب و تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال که به‌صورت جداگانه و تک تک به‌مراتب بیشتر است.

کم نمودن نیاز به پشتیبانی‌های مکرر جهت تعمیرات و بررسی نواقص کار در نصب و تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال نسبت به آنتن‌های جداگانه

کیفیت بالای امواج و سیگنال‌های دریافتی نسبت به آنتن‌های کلاسیک

دریافت کانال‌های تلویزیونی و رادیویی بسیار بیشتر به صورت دیجیتال با نصب و تعمیر آنتن مرکزی

کاهش هزینه تجهیزات و نصب برای واحدها به کمترین میزان ممکن

نظم و ترتیب در فضای نصب آنتن و پشت بام

امکان استفاده از شبکه‌های محلی اختصاصی در هر منطقه با نصب و تعمیر آنتن مرکزی

کیفیت نمایش تصاویر و پخش امواج صوتی با کمترین نویز و بدون خش

امکان دریافت تصاویر سیستم دوربینهای مدار بسته واقع در ساختمان به‌شکل شبکه اختصاصی

تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال: صرفه اقتصادی و سهولت کاربرد در یک محصول!

در کنار مزایای فراوان نصب و تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال می‌توان به جنبه اقتصادی آن نیز اشاره کرد. این نوع آنتن مرکزی با دارا بودن امکانات تقسیم به چندین شاخه، از قابلیت بهره‌برداری توسط چندین واحد در مجتمع‌های مسکونی برخوردار است. به این ترتیب بدون نیاز به استفاده جداگانه از این تجهیزات برای هر واحد مسکونی یا آپارتمانی می‌توان از این امکانات با صرف کمترین هزینه بهره‌برداری نمود.

نصب آنتن مرکزی ضمن تامین چندین خانواده به آنتن‌های دیجیتال، هر یک از آنها را از صرف هزینه جداگانه  ر این مورد معاف می‌کند. هم‌چنین در صورت نیاز به تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال، هزینه مابین تعداد بیشتری سرشکن شده و از این جهت نیز مقرون به صرفه خواهد بود. 

در صورت عدم نصب آنتن دیجیتال با چه مشکلاتی روبرو خواهیم بود؟

تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال علاوه بر سهولتی که در دریافت تصاویر توسط گیرنده‌های خانگی فراهم می‌کند، امکان استفاده از تصاویر دوربین‌های مدار بسته را نیز به بهترین شکل فراهم می‌آورد. نصب این نوع‌ آنتن هم‌چنین از بروز مشکلاتی جلوگیری می‌کند که در ادامه به آن می‌پردازیم:

تاثیر انعکاسی آنتن‌های مختلف بر یکدیگر و بروز حالت القایی: با وجود چندین آنتن در یک بخش، امواج دریافتی توسط آنها بر یکدیگر اثر کرده و تصاویر و صداهای دریافتی را مغشوش می‌کند. موردی که با نصب و تعمیر آنتن مرکزی اتفاق نمی‌افتد.

بروز بی نظمی با حجم بالای سیم کشی: استفاده از آنتن‌های متعدد مستلزم وجود سیم‌کشی زیادی است که علاوه بر برهم زدن نظم پشت بام، مشکلاتی در تردد افراد در این مکان نیز ایجاد می‌کند. با نصب آنتن مرکزی دیجیتال این مشکل از بین خواهد رفت. 

بالا بردن هزینه‌ها: ایجاد هزینه‌های زیاد و تکراری برای هر واحد ساختمانی شامل سیم‌کشی، نصب صفحات، کابل، سوئیچ، آنتن و... از مشکلات عدم تعمیر آنتن مرکزی دیجیتال است.

سیم کشی‌ غیرمجاز برای هر واحد که می‌تواند برای سایر واحدها نیز مزاحمت‌هایی ایجاد کند.

عرضه سرویس‌های نامناسب به‌دلیل ناهماهنگی در نصب: با وجود تفاوت‌های موجود در برندهای عرضه کننده آنتن و نیز روش‌های متفاوتی که جهت نصب و نگهداری هر یک مورد استفاده قرار می‌گیرد، عدم نصب و تعمیر آنتن مرکزی می‌تواند به بروز ناهماهنگی‌ها و ناهمگونی‌های زیادی در این مسیر منجر شود.  

هزینه بسیار بالا برای نصب تجهیزات تکراری: علاوه بر نصب آنتن به شکل جداگانه که با هزینه بالایی همراه است، تجهیزات مرتبط نیز به‌نوبه خود هزینه‌هایی را به مالکین ساختمان‌ها و کاربران تحمیل می‌کند.

 مطالعه بیشتر: کرکره استیل

سخن پایانی

نصب و تعمیر آنتن مرکزی با وجود مزایای فراوانی که دارد در سال های اخیر طرفداران زیادی را به خود جلب نموده و به روشی برتر در تامین نیاز کاربران تبدیل شده است. این شیوه که با تجهیزات خاص و با توسط افراد آشنا به فن صورت می‌گیرد، یک بار و برای همیشه شما را از مشکلات آنتن‌های قدیمی و تصاویر بی‌کیفیت آسوده خواهد کرد.