امروزه یکی از بزرگ ‌ترین چالش‌ های بشر در جوامع مختلف، ناامنی است. بنابراین طبیعی است که به موازات پیشرفت روش‌های تبهکارانه و سرقت از محیط های مختلف، فناوری مبارزه با آنها نیز از پیشرفت چشمگیری برخوردار بوده است. سیستم های اعلام سرقت یک جنبه به خصوص از فناوری مبارزه با جرم و جنایت به شمار می روند که به کمک انسان آمده اند تا با این مصادیق مجرمانه برخورد کنند. ایجاد سیستم های هشدار و اعلام سرقت در محیط های مسکونی، اداری، فروشگاهی و داخل وسایل نقلیه برای صاحبان و مالکان آنها این اطمینان خاطر را به همراه آورده اند که می‌توانند بیش از گذشته روی این سیستم ها حساب باز کنند.

اگر شما در محیط کار یا سکونت خود و یا در محل پارکینگ خودروی خود از سیستم اعلام سرقت استفاده می کنید و نیاز به تعمیرات سیستم اعلام سرقت یا نصب سیستم اعلام سرقت جدید دارید مراتب را با شرکت خدمات حفاظتی اشل در میان بگذارید و از شالوده بیش از دو دهه فعالیت فنی و تخصصی این شرکت در زمینه سیستم های حفاظتی و امنیتی برخوردار شوید. تعمیرات تخصصی انواع سیستم های اعلام سرقت یکی از جنبه ‌های مربوط به خدمات متنوعی است که شرکت خدمات حفاظتی اشل در دستور کار خود دارد.

برای آشنایی هر چه بیشتر با سیستم های اعلام سرقت و مزیت هایی که به همراه دارند، شما را به مطالعۀ این پست دعوت می‌کنیم.


انواع سیستم اعلام سرقت

یکی از بخش های مهم در سامانه های امنیتی و حفاظتی سیستم اعلام سرقت می باشد که با نام های دیگری همانند دزدگیر نیز شناخته می شود و به دو صورت با سیم و بی سیم وجود دارد. سیستم های اعلام سرقت به دو دسته تقسیم می شوند:

 سیستم اعلام سرقت خودرو

 سیستم اعلام سرقت ماشین

که هر دو دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند و از شاخص ترین سامانه های امنیتی و حفاظتی به حساب می آیند.


سیستم اعلام سرقت اماکن

سیستم اعلام سرقت اماکن، بخشی از سامانۀ امنیتی ساختمان ها را تشکیل می دهد که امروزه تقریباً هیچ ساختمان مسکونی، اداری، صنعتی و تجاری بدون این سیستم قابل تصور نیست. اگر قصد نصب سیستم اعلام سرقت یا انجام تعمیرات سیستم اعلام سرقت ساختمان خود را دارید، بهتر است در جریان نحوه کارکرد این سیستم قرار داشته باشید. سیستم های اعلام سرقت و درب های ضد سرقت در مدل ها و طرح های مختلفی موجود هستند و همگی از یک هدف پیروی می کنند: امنیت ساختمان و افراد ساکن در آن.

یکی از مهم ترین موضوعات در طراحی خانه های هوشمند، حفاظت از ساکنین و پیشگیری از ورود سارقان و تبهکاران به آنها می باشد. به عبارت بهتر، در این ساختمان ها با بهره گیری از یک مدار منطقی، به کنترل تمامی مبادی ورودی پرداخته می شود. سیستم اعلام سرقت، که در گذشته از آن به عنوان دزدگیر یاد می‌شد، پیش از ورود شیء یا شخص بیگانه به محل مورد نظر، از طریق صدای آژیر یا برقراری تماس تلفنی، حضور فرد یا افراد غیرمجاز را هشدار می دهد؛ به گونه ‌ای که در زمان خروج از خانه با فعال‌سازی سناریوی اعلام سرقت از طریق مانیتور لمسی تعیین می‌کنیم که پس از چند دقیقه از خروج ما، حضور افراد دیگر غیر مجاز اعلام شود و از طریق واکنش هایی مثل فعال سازی آژیر یا فلاشر نمودن چراغ های منزل و برقراری تماس توسط سیستم تلفن کننده به صاحبخانه اطلاع ‌رسانی شود. امروزه سیستم های اعلام سرقت و نصب دوربین مداربسته گوناگونی در بازار وجود دارند که از لحاظ شکل، ساختار و فناوری با یکدیگر متفاوت هستند.تعمیرات اعلام سرقتاجزاء سیستم اعلام سرقت اماکن

سیستم اعلام سرقت اماکن یا ساختمان ها از شش قسمت مختلف تشکیل شده است:

 دتکتور یا آشکارساز یا حسگر

 آژیر یا سیستم اعلام

 تماس گیرنده (تماس خودکار با نیروهای حفاظتی و امنیتی در صورتی که از قبل برنامه‌ریزی شده است)

 باتری ذخیره برای مواقع اضطراری

 سرور ( تغذیه با برق شهر یعنی برق ۲۲۰ ولت)

 ریموت یا دستگاه کنترل از راه دور


سنسور یا آشکارساز

در سیستم های اعلام سرقت، حسگرهایی وجود دارند که هرگونه تغییر یا حرکت در محیط را تشخیص می دهند. این سنسورها دارای مداری هستند که اگر تحریک شوند، یک اتصال موجود در مدار را باز یا بسته می کنند؛ ولی به دلیل امنیت بیشتر، امروز از اتصالات بسته استفاده می شود تا بر اثر هر گونه تغییر در سیستم، سامانۀ اعلام سرقت همچنان فعال باقی بماند.


آژیر

در سامانه اعلام سرقت، آژیر صرفاً نقش اعلام کنندۀ صوتی را بازی می کند و با یک صدای متواتر و آزار دهنده قصد تحریک اطرافیان برای واکنش نشان دادن را دارد. در مدار این آژیرها از یک سری قطعات الکترونیکی استفاده شده که در ولتاژهای 9، 12 و ۲۴ ولت وجود دارند.

آژیرهایی که در سیستم اعلام سرقت استفاده می شود، علاوه بر آن که از لحاظ الکترومکانیکی و یا الکترونیکی تقسیم بندی می شوند، به دو دسته نصب در محیط بیرون و در فضای آزاد تقسیم می شود و از طریق دو سیم با قطب های مثبت و منفی به سرور متصل می شوند. بلندگوهای آن نیز به وسیله دو سیم به سرور متصل می شوند و برای پیشگیری از باز شدن قاب و تخریب اسپیکر توسط سارق یا سارقین، از یک شاسی Tamper در داخل آن استفاده شده است. معمولاً در سیستم های اعلام سرقت بلندگوها از 8 اهم و ۱۰ الی ۲۰ وات استفاده می‌کنند و در ارتفاع حداقل سه و نیم متری از سطح زمین نصب می‌شوند.


دستگاه تلفن کننده یا تماس گیرنده

دستگاه تلفن کننده یک وسیله مکمل برای سیستم اعلام سرقت است که همزمان با ایجاد آلارم، سرور اقدام به وارد کردن دستگاه تلفن کننده به مدار می کند و به او دستور می دهد تا با شماره تلفن های داده شده از قبل تماس بگیرد و سرقت را از طریق پیغامی که از قبل ضبط شده اعلام نماید. دستگاه تلفن کننده در کنار سرور قرار دارد و باید بعد از نصب برنامه ریزی شود تا پیغام مورد نظر مالک بر روی آن ضبط گردد و چند شماره تلفن مخاطب در حافظه آن ذخیره سازی شود.


ویژگی های سیستم اعلام سرقت ساختمان ها

 این سیستم به وسیلۀ دستگاه کارت خوان، موبایل و مانیتور لمسی قابل دسترسی است.

 دارای قابلیت کنترل از راه دور می باشد

 دارای امکان چک کردن وضعیت سیستم سرقت به منظور تشخیص علت فعال شدن سیستم

 سهولت در استفاده از سیستم به دلیل رابط کاربری (اینترفِیس) زبان فارسی

 عدم نیاز به حمل ریموت کنترل و یا تجهیزات جانبی برای فعال یا غیر فعال کردن سیستم اعلام سرقت

 مجهز بودن سیستم به سنسورهای تشخیص شکسته شدن شیشه

 بهره گیری از سنسورهای تشخیص حرکت با بهره گیری از فناوری مادون قرمز

 غیر فعال کردن دزدگیر به وسیلۀ وارد کردن رمز عبور و یا کشیدن کارت در هنگام ورود به منزل

 فعال ماندن سیستم اعلام سرقت در صورت قطع شدن برق شهری با کمک باتری داخلی دستگاه

 امکان گزینش واکنش های سیستم اعلام سرقت از روی مانیتور لمسی سامانۀ هوشمند


سیستم اعلام سرقت خودرو

سیستم آژیر دزدگیر اتومبیل این گونه عمل می کند که در زمان فعال شدن سامانه آژیر تا مدت ها و تا مسافت نسبتاً زیادی باید صدای آزار دهنده آژیر دزدگیر تحمل شود. این مورد را در نظر داشته باشید که ممکن است صاحب ماشین یا منزل مسکونی در آن حوالی نباشد و مردم باید تا مدت ها این صدای آزار دهنده را تحمل کنند. ضمن آن که عامل سرقت با فرصت کامل نیات شوم خود را عملی کرده و کسی برای مبارزه با وی اقدامی نکرده است.

اما سیستم اعلام سرقت به این صورت است که اگر آژیر اتومبیل شما به صدا درآید، یک اعلام هشدار سرقت برای شما ارسال می شود. این اعلام سرقت می‌تواند به نیروی انتظامی محل نیز ارسال شود و احتمال پیدا شدن وسیله نقلیه یا اموال شما افزایش پیدا می‌کند.

سیستم اعلام سرقت یک فناوری نوین است که با استفاده از یک پیام یا ایمیل به صاحب خودرو یا منزل مسکونی یا واحد کسب و کار وی را در جریان اتفاقی که رخ داده قرار می‌دهد و می‌تواند متوجه فعال شدن آلارم شود و خیلی زودتر از قبل برای رفع مشکل اقدام نماید.


آشنایی با ساده ترین ساختار دزدگیر خودرو

ابتدایی ترین سیستم های اعلام سرقت خودرو، تجهیزات نسبتاً ساده ای هستند که دست کم از سه جزء اصلی تشکیل شده اند که عبارتند از:

• حداقل یک نوع سنسور

• یک مدل آژیر صداساز یا چراغ چشمک زن

• یک واحد سامانۀ کنترل برای مدیریت سایر اجزا

مزیت های نصب سیستم اعلام سرقت خودرو

با نصب سیستم اعلام سرقت خودرو، علاوه بر این که می توان از به سرقت رفتن خودرو و وسایل داخل آن پیشگیری به عمل آورد، امکان باز و بسته کردن درب خودرو بدون نیاز به سوئیچ نیز وجود خواهد داشت. علاوه بر این اگر در مکانی شلوغ مانند پارکینگ های بزرگ، موفق به پیدا کردن خودروی خود نمی شوید، می توانید با زدن دکمه آژیر، سوئیچ سیستم های هشدار دهندۀ خودرو را فعال کنید و خیلی سریع خودرو را از طریق صدای آژیر و چراغ های فلاشر، پیدا کنید. در صورتی که راننده حضور نداشته باشد می توان خودرو و یا تجهیزات مختلف آن از قبیل ضبط را کنترل نموده و هر یک را فعال یا غیر فعال کرد.


انواع مختلف سیستم اعلام سرقت خودرو

سیستم های اعلام سرقت خودرو از کاربردهای بسیار گسترده‌ای برخوردارند. دزدگیرهای ساده، نخستین نسل سیستم های اعلام سرقت هستند که از بیشترین استقبال در کشور ما برخوردارند. این نوع سیستم ها دارای ریموت کنترل و سیستم اعلام هشدار هستند که سر و صدای زیادی ایجاد می کنند. این دزدگیرهای ساده دارای سنسورهای حساس به حرکت و ضربه هستند و امنیت نسبتاً بالایی دارند.

نوع دیگری از سیستم های اعلام سرقت، سیستم های تصویری هستند که در واقع می توان گفت بهترین نوع دزدگیر به شمار می روند. این نوع سیستم ها دارای یک صفحه نمایش بر روی سوئیچ هستند که یک تصویر شماتیک از خودرو را نشان می دهد و زمانی که ضربه ای به خودرو وارد می شود و یا فردی قصد باز کردن درب آن را دارد، تصویر آن را بر روی صفحه نمایش کوچک خود نشان می دهد و شروع به هشدار و آژیر کشیدن می کند.

نسل دیگر سامانه های اعلام سرقت، سامانه های سیمکارتی هستند که با نصب آنها بر روی خودرو باید یک اپلیکیشن ویژه نیز بر روی تلفن همراه فرد نصب شود. با این نرم افزار، امکان خاموش و روشن کردن خودرو از راه دور، تعیین بیشترین سرعت مجاز برای خودرو و نمایش موقعیت خودرو در هر لحظه وجود دارد.


اجزای به کار رفته در نصب سیستم اعلام سرقت خودرو

سیستم اعلام سرقت خودرو دارای این اجزا می باشد:

کیت اصلی

کیت اصلی نقش مغز افزار سیستم اعلام سرقت را دارد. هرگونه نقص در این کیت می تواند کل سیستم را از کار بیاندازد. در واقع کار پردازش رویدادها و صدور فرمان برای خروجی ها توسط همین کیت انجام می شود.


ریموت های سیستم اعلام سرقت خودرو

ریموت ها با استفاده از امواج رادیویی می توانند کارهای مختلفی از جمله باز و بسته کردن درب خودرو، قطع و وصل کردن آژیر هشدار و ... از راه دور را انجام دهند. ریموت امکان خاموش کردن خودرو از راه دور را نیز دارد.


سنسور شوک

این سنسورها به حرکات مختلف حساس هستند و در صورتی که ضربه یا شوکی به خودرو وارد شود، سیگنال هایی را به کیت اصلی انتقال می دهند و سامانه اعلام سرقت فعال می شود. البته دزدگیرهای مختلف می‌توانند دارای سنسورهای پنجره، درب و غیره نیز باشند.


صفحه نمایش LED

این صفحه نمایش در کنار شیشه ماشین نصب می شود و در صورتی که دزدگیر در حالت فعال قرار داشته باشد، شروع به چشمک زدن می کند. بدین ترتیب افراد سارق که متوجه فعال بودن سامانه اعلام سرقت خودرو هستند، از دستبرد به آن چشم پوشی می کنند.

سیستم اعلام سرقت خودرو اجزای دیگری نیز دارد که از آن جمله باید به آژیر، میکروسوئیچ، پمپ درب، آفتامات، رله باکس، نصب و تعمیر آنتن مرکزی، شیشه بالابر و غیره اشاره کرد.

با این تفاسیر اگر شما نیز قصد تعمیر سیستم اعلام سرقت، یا به طور کلی قصد تعمیرات تخصصی انواع سیستم های اعلام سرقت را دارید، به شما توصیه می کنیم به دانش فنی و فناوری روز کارشناسان شرکت خدمات حفاظتی اشل اعتماد کنید و از یک همکاری بلند مدت و ضمانت شده به همراه قطعات اُریجینال برخوردار گردید.