انتخاب دستگاه DVR


نکاتی در مورد هارد دیسک دستگاه DVRهمانطوری که بیان کردیم هارد دیسک در دستگاه DVR یکی از مهمترین قطعات آن به شمار می رود، به همین دلیل باید با برخی از نکاتی که در مورد هارد دیسک دستگاه DVR می باشد و بسیار مهم است آشنایی های لازم را به دست آورید. در ادامه برخی از این نکات را بیان می کنیم.

یکی از نکاتی که بسیار مهم می باشد و باید به آن اهمیت دهید این است، به هر هاردی نباید اعتماد کنید. از آنجایی که هارد یک وسیله الکترونیکی و حساس است، هر لحظه امکان دارد که مشکلی پیدا کنید، به همین دلیل باید اطلاعاتی که بر روی هارد دیسک دستگاه DVR وجود دارد را ذخیره کنید تا در صورت نیاز از آنها استفاده نمایید. بنابراین باید دقت داشته باشید که حتما تصاویری را که بر روی هارد دیسک دستگاه DVR دارید را در جایی دیگر ذخیره کنید.

از آنجایی که هارد دیسک یک قطعه مکانیکی در دستگاه DVR می باشد، با کوچکترین ضربه ممکن است ضربه ببیند و این ضربه شاید جبران ناپذیر باشد. بنابراین دقت داشته باشید هنگامی که دستگاه DVR را باز کرده اید دقت داشته باشید از آن بسیار مراقبت کنید، همچنین فاصله ای که میان سیلندر و هارد وجود دارد باید زیاد باشد تا این دو قطعه با یکدیگر برخود نکنند و آسیب نبینند.

باید دقت داشته باشید که از کابل های هارد دیسک دستگاه DVR به درستی استفاده کنید، این کابل ها باید به درستی در پورت مورد نظر قرار بگیرند تا عملکرد مناسبی داشته باشند. کابل های متفرقه و ... امکان دارد به هارد دیسک و دستگاه DVR ضربه وارد نماید.

یکی از نکاتی که بسیار مهم است و باید به آن اهمیت دهید، این است که هنگام وصل کردن و جدا کردن هارد دیسک دستگاه DVR باید دقت داشته باشید که دستگاه DVR خاموش باشد.

جایگذاری هارد دیسک در دستگاه DVR

هنگامی که هارد دیسک در دستگاه DVR قرار می گیرد و عملیات ضبط را انجام می دهید، حرکت چرخشی دارد، به همین دلیل باید مکانی که دستگاه DVR را قرار می دهید صاف و بدون لغزندگی باشد، همچنین دقت داشته باشید که دستگاه DVR را تکان ندهید، چرا که دیگر قطعات دستگاه DVR هم از بین می رود و این مسئله صدمات جبران ناپذیری را به دستگاه DVR وارد می کند. اگر شما به خوبی از دستگاه خود مراقبت کنید عمر آن بسیار افزایش پیدا می کند، بنابراین باید مکانی که دستگاه DVR را قرار می دهید بسیار صاف و مناسب باشد.

اگر هارد دیسک پیش از اینکه آن را درون دستگاه DVR قرار دهید دچار آسیب شده باشد باید از آن به هیچ عنوان استفاده نکنید، چرا که به دلیل ضربه ای که به آن وارد شده است، دیگر قطعات مکانیک را هم خراب می کند. در این صورت امکان دارد که دستگاه بسوزد و یا اینکه به طور کلی عملکرد خود را از دست بدهد.دستگاه dvr


انواع دستگاه DVR


هرگز دستگاه DVR که هارد دیسک درون آن قرار دارد را، در محیط های بسته و فضایی که جابجایی هوا صورت نمی گیرد قرار ندهید. از آنجایی که کارکرد دیسک هارد به صورت دائم می باشد دمای آن بالا است و به همین دلیل باید تهویه هوای این قطعه به خوبی انجام شود. اگر درون دستگاه جابجایی هوا صورت نگیرد، بعد از دو یا 6 ماه آسیب جدی و بدی به دستگاه وارد می شود. به عنوان مثال شما این دستگاه را در فضایی مانند گاو صندوق نباید قرار دهید.

پیش از اینکه دستگاه DVR را خریداری کنید باید هارد دیسک آن را مورد آزمایش قرار دهید تا مطمئن شوید که دستگاه DVR به خوبی کار می کند. دقت داشته باشید که دستگاه را بدون امتحان کردن هرگز خریداری نکنید. بسیاری از دستگاه های دوربین مداربسته به علت خرابی هارد دیسک از کار می افتند و یا فرسوده می شوند، به همین دلیل قبل از اینکه دستگاه DVR را برای شما ارسال کنند باید از فردی که در این زمینه تخصص دارد کمک بگیرید تا دستگاه شما را مورد امتحان قرار دهد و درستی آن را تایید کند.

یکی از نکاتی که بسیار مهم می باشد و باید به آن به آن دقت داشته باشید این است که هنگام خرید دیسک هارد دستگاه DVR مارک های معتبری را تهیه کنید، مارک های متفرقه شناخته شده نمی باشند و به همین دلیل امکان خرابی آنها بسیار زیاد است.

همچنین با مطالعه مقاله درباره دوربین مداربسته سامسونگ، میتوانید درباره دوربین های مدار بسته نیز اطلاعات لازم را کسب کنید.

لیبل دستگاه DVR

هنگامی خریداری هارد دیسک باید به مدل و کاربرد آن بسیار توجه داشته باشید، برخی از هارد دیسک ها دارای لیبل کاغذ رنگی می باشند که این کاغذ رنگی ها کیفیت و دوام آن را نشان می دهد. اگر تصاویر ضبط شده در هارد دیسک برای شما بسیار اهمیت دارد و می خواهید آن را همیشه در هارد دیسک دستگاه DVR خود داشته باشید، باید از هارد دیسک هایی استفاده کنید که به صورت 24 ساعته تصاویر را ضبط می کنند و ظرفیت بسیار بالایی دارند. زمانی که ظرفیت هارد دیسک تمام شود شما باید از همان مدلی که در دستگاه DVR وجود دارد استفاده کنید، هرگز از هارد دیسک های بی کیفیت استفاده ننمایید، چرا که به دستگاه DVR شما آسیب وارد می کند.


دستگاه DVR و ویژگی های آن


اگر می خواهید از سلامت دستگاه خود مطمئن شوید و بدانید که عملکرد مناسبی دارد باید روزانه یک بار تصاویری را که ضبط کرده است را مشاهده نمایید، در این صورت به خوبی می توانید از سلامت دستگاه خود اطمینان پیدا کنید. از قرار دادن دستگاه DVR خود بر روی سطوحی که لغزش دارند خودداری نمایید، چرا که لرزش های دستگاه موجب می شود قطعات آن مخصصا هارد دیسک آسیب ببیند.

یکی دیگر از نکاتی که بسیار مهم می باشد و باید به آن اهمیت دهید این است که دستگاه خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید، چرا که دمای دستگاه را بالاتر می برد و به دستگاه شما آسیبی جدی وارد می شود.

دستگاه DVR (دی وی آر) چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟

تأمین امنیت ساختمان‌های تجاری، اداری و مسکونی همواره به‌عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی هر سازمان، شرکت یا شخص به شمار می‌رود. در این نوشته قصد داریم به بررسی کاربرد و امکانات دستگاه DVR و همچنین پارامترهای تأثیرگذار بر قیمت دستگاه دی وی آر بپردازیم.

برای کسب اطلاعات در مورد محصولات HDCVI به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

دستگاه DVR چیست؟

امروزه کمتر ساختمانی را می‌توان پیدا کرد که حداقل یک دوربین امنیتی داخل یا بیرون آن نصب نشده باشد. یکی از ملزومات راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته‌ی ساختمان، دستگاه DVR است که در انواع مختلف و با امکانات متنوعی به بازار عرضه می‌شود. همین تنوع در ویژگی‌ها باعث شده تا قیمت دستگاه دی وی آر در یک بازه‌ی نسبتاً وسیع قرار بگیرد.

کاربرد و هدف اصلی دستگاه DVR (مخفف Digital Video Recorder) مدیریت و ضبط تصاویر دریافتی از دوربین‌های مداربسته است. هر دوربین به وسیله‌ی یک کابل مجزا به دستگاه دی وی آر متصل شده و تصاویر آن برای مدت معلومی روی هارددیسک ذخیره می‌شود.
به‌عبارت‌دیگر، دستگاه DVR تصاویر آنالوگ دریافتی از دوربین‌ها را به‌صورت دیجیتالی ذخیره می‌کند.
در سال‌های اخیر دستگاه‌های DVR با پیشرفت‌های متعددی همراه بوده و امکانات جانبی زیادی به آن‌ها اضافه شده است؛ بنابراین کارایی دستگاه‌های امروزی در ضبط تصاویر دوربین خلاصه نمی‌شود. پیشرفت دستگاه دی وی آر تنها محدود به بخش سخت‌افزار نیست و در بخش نرم‌افزاری نیز بهبودهای چشمگیری را شاهد هستیم.
شاید برایتان جالب باشد که با وجود تفاوت قابل‌توجه یک دستگاه جدید با مشابه قدیمی آن از نظر امکانات، قیمت دستگاه دی وی آر (بدون درنظرگرفتن تورم) تفاوت محسوسی نداشته که علت آن افزایش عرضه و رقابت تولیدکنندگان برای تولید محصول باکیفیت و با قیمت مناسب است.

امکانات دستگاه DVR

این دستگاه‌ها امکانات متعددی را شامل می‌شوند که البته در همه‌ی مدل‌ها و برندها ثابت نبوده و به همین دلیل است که قیمت دستگاه دی وی آر به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. بااین‌حال در اینجا به مهم‌ترین امکانات و قابلیت‌های دستگاه DVR اشاره می‌کنیم.
ثبت تصاویر دوربین مداربسته
کلیدی‌ترین قابلیت دستگاه دی وی آر ضبط تصاویر دریافتی بر روی هارددیسک است. این ویژگی به مالک دستگاه امکان می‌دهد تا علاوه بر مشاهده‌ی لحظه‌ای تصاویر دوربین‌ها، در آینده نیز امکان بررسی تصاویر مربوط به روزهای گذشته را داشته باشد.
مدت‌زمان نگهداری آرشیو به ظرفیت هارددیسک و کیفیت تصاویر ضبط شده بستگی دارد.
دسترسی از طریق اینترنت
یکی از امکانات کاربردی که در بیشتر دستگاه‌های دی وی آر تعبیه شده، اتصال دستگاه به شبکه‌ی اینترنت است. به این معنی که در هر نقطه از جهان می‌توان از طریق IP به دستگاه متصل شد و تصاویر لحظه‌ای و یا آرشیو دوربین‌ها را بررسی کرد. این قابلیت باعث می‌شود قیمت دستگاه دی وی آر افزایش یابد که البته ارزشش را دارد.
آنالیز تصاویر
یکی دیگر از امکانات نسبتاً جدید دستگاه‌های DVR که امکان تحلیل و پردازش تصاویر دریافتی را فراهم می‌کند. تشخیص حرکت (Motion Detection)، تشخیص چهره (Face Detection)، شمارش افراد و تشخیص عبور از خط (Line Crossing) جزء مهم‌ترین قابلیت‌های آنالیز تصاویر به شمار می‌رود. قیمت دستگاه دی وی آر که از این قابلیت برخوردار هستند نسبت به مدل‌های دیگر بالاتر است.
سیستم هشدار
در صورت فعال‌بودن این قابلیت در دستگاه DVR می‌توان تنظیمات را به‌گونه‌ای تعیین کرد که در صورت مشاهده‌ی حرکت یا قطع ارتباط دوربین یک آژیر هشدار به صدا درآید.
مدیریت کاربران
با استفاده از این قابلیت می‌توان سطوح دسترسی متفاوتی را برای کاربران دخیل در امنیت ایجاد کرد تا هر کاربر فقط به امکانات خاصی از دستگاه DVR دسترسی داشته باشد و نه همه‌ی آن‌ها.
برای آشنایی با نصب سیستم اعلام سرقت به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

نکات مهم در خرید دستگاه DVR

باتوجه‌به امکانات متعدد دستگاه‌های دی وی آر لازم است قبل از اقدام به خرید نسبت به جزئیات آن اشراف کامل داشته تا گزینه‌ی مناسب برای ساختمان خود را انتخاب کنید.
اضافه‌شدن هریک از امکانات باعث افزایش قیمت دستگاه دی وی آر می‌شود بنابراین باید دستگاهی را انتخاب کنید که بابت بیش از آنچه نیاز دارید هزینه نپردازید.
کیفیت ضبط تصاویر
هر دستگاه نوع مشخصی از دوربین‌ها را پشتیبانی می‌کند. برای مثال برخی از دستگاه‌ها فقط با دوربین‌های 2 مگاپیکسل سازگار هستند درحالی‌که مدل‌های پیشرفته‌تر تا 8 مگاپیکسل پشتیبانی می‌کند. قیمت دستگاه دی وی آر تا حد زیادی به این عامل وابسته است.
مدت‌زمان نگهداری آرشیو تصاویر
توجه داشته باشید هیچ‌کدام از دستگاه‌های DVR دارای حافظه‌ی داخلی نیست و باید یک هارددیسک روی آن نصب شود؛ بنابراین مهم‌ترین عامل در تعیین مدت نگهداری تصاویر دریافتی، ظرفیت هارددیسک است. البته فاکتورهای دیگری مثل کیفیت تصاویر نیز تأثیرگذار است.
ورودی‌ها و خروجی‌ها
هر دستگاه دارای تعدادی پورت ورودی و خروجی است. برای مثال یک دستگاه DVR معمولی دارای 2 ورودی دوربین است درحالی‌که دستگاه‌هایی تا 32 ورودی دوربین هم تولید شده است. خروجی HDMI و VGA، ورودی LAN و USB جزء پورت‌های پرکاربرد هستند که وجود یا عدم وجود هرکدام باعث تغییر قیمت دستگاه دی وی آر می‌شود.

انواع DVR
به‌طورکلی دستگاه DVR در دو نوع تولید می‌شود که از نظر نحوه‌ی به‌کارگیری آن تقسیم‌بندی می‌شود.
Stand alone DVR: این دستگاه‌ها کاملاً مستقل هستند و نیاز به هیچ دستگاه جانبی برای راه‌اندازی آن نیست. تمامی فرایندها اعم از دریافت تصاویر دوربین، پردازش و ضبط آن روی هارددیسک درون دستگاه DVR انجام می‌شود. 
قیمت دستگاه دی وی آر Stand alone به دلیل کامل بودن امکانات آن نسبت به مدل‌های دیگر بالاتر است.
PC-based DVR: برخلاف دسته‌ی اول، این دستگاه‌ها مستقل نبوده و به‌صورت کارت قابل‌استفاده روی کامپیوترها تولید می‌شود؛ بنابراین مواردی مانند ذخیره‌ی تصاویر دریافتی برعهده‌ی کامپیوتر بوده و از سخت‌افزار آن استفاده می‌شود.
قیمت دستگاه دی وی آر PC-based با فرض امکانات نرم‌افزاری مشابه، نسبت به مدل Stand alone پایین‌تر است زیرا قسمت‌هایی مانند بدنه، پورت‌های خروجی و هارددیسک از آن حذف شده است.

قیمت دستگاه دی وی آر

همان‌طور که در قسمت‌های قبل ذکر شد، قیمت دستگاه دی وی آر به پارامترهای بسیار مختلفی وابسته بوده که شامل امکانات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و نوع دستگاه می‌شود. تعداد پورت‌های ورودی و خروجی، ظرفیت هارددیسک، کیفیت ضبط تصاویر و امکاناتی مانند تشخیص حرکت و آژیر هشدار از عوامل مؤثر در تغییر قیمت دستگاه دی وی آر محسوب می‌شود.
مطالعه بیشتر: نصب آیفون تصویری


محصولات مرتبط

شرکت اشل عرضه کننده مدرنترین تجهیزات دربهای اتوماتیک و دوربینهای مدار بسته ، به پشتوانه 21سال فعالیت درخشان در بازار ایران ، شرح خدمات و زمینه‌های فعالیت خود را به شرح زیر ارائه می نمایدشرکت اشل عرضه کننده مدرنترین تجهیزات دربهای اتوماتیک و دوربینهای مدار بسته

مشاهده محصولات

آخرین مقاله‌ها

برای دریافت مشاوره و بازدید رایگان تماس بگیرید

نیاز به راهنمایی دارید؟

میتوانید با شماره ی زیر تماس بگیرید تا با ما در ارتباط باشید

تماس با ما

نیاز به اطلاعات بیشتر دارید؟

میتوانید در صفحه زیر درباره شرکت اشل اطلاعات بیشتر بدست بیارید

درباره ما